Když můj kamarád sdílel na Facebooku fotku, na které se jeho babička při výletu do Katalánska fotila na Camp Nou, došlo mi, že sláva fotbalové Barcelony je vážně veliká. Ze stadionu, na kterém pravidelně hrají Messi a spol. se stala turistická atrakce ohromných rozměrů.
Španělská Barcelona má dvě nádherné a monumentální stavby, které Kataláncům závidí celý svět. Jmenují se Sagrada Familia a Camp Nou. Ten druhý je fotbalový stadion, na nějž se vejde přesně 99 354 lidí. Mimochodem, těm lidem se přezdívá „zadky“. Níže vysvětlíme proč.
Camp Nou neboli „Nové hřiště“ ale může – dnes už neoficiálně – pojmout až na 120 tisíc lidí. To platilo mezi lety 1982 a 1990. Ale i tak 99 tisíc lidí stačí na to, aby stadion držel status největšího fotbalového stadionu Evropy a druhého největšího na celém světě. První příčka patří severokorejskému Rungnado May Day s kapacitou 150 tisíc. Camp Nou je domovem slavného klubu FC Barcelona, ale klidně si na něm sem tam zakoncertuji rockové (mimo jiné Bruce Springsteen) či duchovní (kupříkladu při mši Jana Pavla II.) ikony.
Ale „Barca“ na Camp Nou nehrála odjakživa. Na začátku mezi lety 1899 a 1922 dokonce neměla stálý domovský stadion. Stal se jím až šedesátitisícový Les Corts, který jí vydržel jen do roku 1953. Se stoupajícím zájmem o zápasy úspěšného klub jeho rada rozhodla, že tým potřebuje stadion, jakému se žádný ve Španělsku nevyrovná.
Základní stavební kámen nového stadionu byl položen 28. dubna roku 1954. Slavnostní otevření stadionu proběhlo dne 24. září 1957 za zvuku Händelova Mesiáše. Celý projekt výstavby nového stadionu přišel na 288 milionů peset. Stavitelé překročili původní rozpočet o 336 %. I přes pomoc fanoušků (oficiální klubové členství má dnes více než 173 tisíc lidí) si musela „Barca“ vzít hypotéku.
#facebook#
Architekti byli celkově 3: Francesc Mitjans-Miró, bratranec tehdejšího prezidenta klubu, Lorenzo García Barbon a Josep Soteras Mauri. Stadion se původně jmenoval Estadi del FC Barcelona. Od roku 2000 po oficiálním hlasování fanoušků ale už je znám jako Camp Nou. Historicky první zápas stadionu odehrály týmy Barcelony a Legie Varšava. Barcelona tehdy vyhrála 4:2.
Gambijci rozdávají za peníze víc než úsměv. Evropanky o tom vědí své
Prohlídka katalánského Camp Nou znamená velkým zážitkem, a to nejen pro skalní fandy fotbalové míče, protože interiéry stadionu jsou stejně vybrané jako jeho venkovní architektonické pojetí. V útrobách obrovského stadionu najdete např. kapli, šatny, prezidentskou a VIP lóži, tiskové místnosti, televizní studia a především nádherné muzeum klubu. EL Museu del Barca, jak zní oficiální název, ročně navštíví přes milión lidí, kteří uvidí přes 1500 exponátů a 420 trofejí.
Pokud by se vám podařilo získat i lístek na pohárové či ligové utkání Barcelony, pak byste možná blíže pochopili přezdívku „Culés“, kterou si její fanoušci vysloužili. Výraz „cul“ se dá přeložit jako „zadek“. Fanouškům „Barcy“ se takto začalo říkat na začátku 20. století. To proto, že v posledních řadách ze stadionu fanouškům koukaly ven právě tyto části těla.
Když už budete ve slunné Barceloně, rozhodně si nenechte příležitost svůj zadek usadit na jednu ze 7 nejlepších pláží španělského velkoměsta.