Hlavní město: Ottawa. Počet obyvatel: 33,5 mil (údaj z roku 2011), Rozloha: 9 984 670 km² (2. na světě) . Úřední jazyk: Angličtina, francouzština. Měna: Kanadský dolar. Sousední státy: USA
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Ke 14. červenci 2009 obnovila Kanada vízovou povinnost pro občany ČR. Cestující s českým pasem musí proto před cestou do Kanady požádat o vstupní vízum. Od 21. prosince 2009 vyřizuje žádosti o víza pro krátkodobý pobyt v Kanadě (návštěvnická víza) Velvyslanectví Kanady v Praze.
Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Kanadě - 251 Cooper Street, Ottawa. Mimo to má ČR v Kanadě dva honorární a jeden generální konzulát.
Kanada je co do rozlohy druhá největší země světa. Obyvatel má ale jen třikrát víc než Česká republika. Některé oblasti tak jsou lidskou činností téměř nepoznamenané a má v nich jednoznačně navrch příroda.
A právě v té tkví kouzlo celé Kanady – obrovské zásoby nerostných surovin, které z Kanady dělají supervelmoc, ale i místa, která berou dech turistům z celého světa. V Kanadě jsou i pěkná kosmopolitní města, která také stojí za návštěvu – nicméně jsou až v pozadí za přírodními scenériemi.
Kanada je federace, tvoří ji deset provincií a tři spolková teritoria, oficiální hlavou státu je ještě stále britský panovník – Kanada bývala britskou kolonií, dnes je členem Commonwealthu – stát však faktický řídí generální guvernér. Původní význam názvu „Kanada“ je „vesnice“ a tento název nahradil původní označení „Nová Francie“.
Kanada je země s nejvíce jezery na planetě. Drtivá z nich je ledovcového původu a vědci tvrdí, že jsou v nich největší zásoby povrchové sladké pitné vody na planetě. Jezer jsou tu desetitisíce, nicméně těmi nejznámějšími jsou bezesporu Velká jezera u hranic se Spojenými státy.
Velkých jezer je celkem pět, leží na řece Svatého Vavřince a kromě Erijského jezera všechna z nich dosahují hloubky, která je větší než 200 metrů. Občas se jim přezdívá vnitrozemská moře a největší z jezer – Hořejší jezero – má rozlohu dokonce větší než je rozloha Česka!
Symbolem celé vodní soustavy jsou potom Niagarské vodopády mezi Erijským jezerem a jezerem Ontario. Ty mají 52 metrů na výšku a patří k největším lákadlům Severní Ameriky. Nejkrásnější pohled je na ně prý v noci, kdy jsou efektně nasvícené. Mimochodem – sílu vody dokazuje i fakt, že se Niagarské vodopády každý rok posunují o čtyři centimetru proti proudu – voda totiž obrušuje hranu a ta se posouvá.
Kanada je obrovská – i proto tu narazíte na nekonečné ledové pustiny na severu, na tundru, na pásy jehličnatých lesů, na rozlehlé prérie i na oblasti listnatých lesů. Svoji roli na některých místech hraje i nadmořská výška.
Západem Kanady se táhnou Rockies, Skalisté hory, pás pohoří dlouhý více než 3000 kilometrů, který protíná i většinu území USA. Právě tady můžete zažít setkání s medvěděm grizzly, s medvědem baribalem, s losy, s bobry a s dalšími desítkami druhů savců. V kanadské části Skalistých hor leží pět velkých národních parků – mimo jiné například Jasper, Yoho nebo Banff.
A na západě leží i olympijský Vancouver s (na kanadské poměry) blízkým Whistlerem. Whistler byl nejen dějištěm alpských sportů, ale byl několikrát po sobě vyhlášený i nejlepším lyžařským střediskem Severní Ameriky.
A v neposlední řadě byste v Kanadě neměli zapomenout na návštěvu hokejového zápasu – vždyť právě tady tato populární hra vznikla a je považována za kanadský zimní národní sport.