Cestu do masajské vesnice jsme původně neplánovali, ale pro mě byla jedním z nejsilnějších zážitků z Tanzánie. Hrdý masajský národ přišel ze severu a podmanil si zemi, kde jsou lvi. A my měli možnost se u něj doma trochu porozhlédnout.
Mít plovoucí podlahu není pro obyvatele ostrovů Uros žádný luxus navíc – je to totiž jejich životní styl. Ostrovy, na kterých žijí, si vlastnoručně vyrábí splétáním metr silné vrstvy rákosu. Z této vodní rostliny je na ostrovech téměř vše.
Říká se, že cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. A v případě Magdaleniných prádelen coby speciálního „útulku“ pro padlé ženy to platilo dvojnásob!
S polyandrií (pozor, nepleťte si tenhle pojem s polyamorií) se dnes můžeme setkat už pouze zřídka. Mnohomužství je praktikováno například v některých částech Tibetu.
Pojmout ženu za manželku bez potupných a často také bolestivých rituálů by mělo být samozřejmostí. Jsou ovšem země, komunity a kmeny, kde si o nějaké rovnosti, či dokonce etice nebo empatii mohou nechat jenom zdát.
Házení střevícem, přenášení nevěsty přes práh nebo polévka z jednoho talíře? Tohle jsou nejčastější tradice, na které můžete u tuzemských svateb narazit.
Svatební tradice jsou staré skoro jako lidstvo samo. Zatímco u nás většinou dodržujeme házení kytic nebo přenášení nevěsty přes práh, na Markézách zacházejí mnohem dál.
Nechutné, zvrácené a pro našince naprosto nepochopitelné! Přesně tak můžeme ve zkratce charakterizovat to, co se děje během iniciačních rituálů v africkém Malawi.
Šokujících tradic a rituálů se na světě praktikuje nespočet. I když už máme občas pocit, že nás nemůže nic překvapit, v tomto případě zase nevěřícně kroutíme hlavou!