S polyandrií (pozor, nepleťte si tenhle pojem s polyamorií) se dnes můžeme setkat už pouze zřídka. Mnohomužství je praktikováno například v některých částech Tibetu.
Ženy, které polyandrii „vyznávají“, tak často nečiní dobrovolně. Své manžely přesto nesmí odmítnout. Ale nepředbíhejme a pojďme se na tohle netradiční soužití podívat více do hloubky.
Podle některých statistik polyandrii praktikuje necelé jedno procento populace. Narazit na tenhle netradiční svazek můžeme třeba v některých částech Tibetu. Zde jde výlučně o bratrskou polyandrii, kdy se bratři v rámci rodiny dělí o jednu manželku. Jak to vypadá v praxi?
„Nešij sebou a polykej!“ Chlapci z kmene Mardudjara čelí krutému a nechutnému rituálu dospělosti
Sňatek (často dětského) páru bývá většinou domluven jejich rodiči. Hlavní slovo při sjednávání podmínek manželství mívají muži. Děti se mohou vyjadřovat pouze omezeně a ženy vůbec.
Během sňatku, v rámci kterého vystupuje v roli ženicha zpravidla ten nejstarší z bratrů, je uzavřeno manželství také pro všechny jeho bratry. A to nejen ty, kteří již dosáhli „vhodného“ věku (zpravidla 15 let), ale také ty, kteří se během smluveného sňatku narodí.
Často se stává, že je domluvený sňatek nějakou dobu monogamní, a žena žije pouze se svým právoplatným manželem. Jakmile ale bratři manžela dosáhnou patnácti let, musí žena spát i s nimi.
Pokud by nebyl některý z bratrů ve sňatku spokojený, může z něj kdykoliv odejít a jeho „roli“ přebírá zpravidla ten nejstarší z bratrů. Žena pochopitelně roli manželky a milenky opustit nemůže. Žádného z mužů navíc nesmí odmítat nebo jej naopak preferovat.
Aby se mohl mladý muž oženit, zbičují ho a jeho potenci prověří teta budoucí manželky
Aby se „na každého dostalo“, dochází v rodinách celkem běžně ke střídání partnerů přímo během styku. Zajímavostí takovéhoto sňatku je, že manželku musí sexuálně uspokojovat povinně všichni bratři.
Děti, které se v rámci manželství narodí, mají několik otců, kteří se podílejí na jejich výchově. Bratři na sebe navzájem nežárlí, nikdo neřeší, kdo dítě zplodil a společnými silami zajišťují potřeby rodiny, jejíž hlavou je nejstarší bratr.
Pokud se během manželství ukáže, že je žena neplodná, mají bratři právo oženit se s další ženou. Zpravidla jde o sestru jejich choti, která má pak stejné povinnosti jako první žena.
Celkem často se stává, že se skupina bratrů ožení s jinou skupinou sester a polyandrie má v tomhle případě o něco odlišnější podobu. Početné rodiny pak žijí zpravidla u rodičů manžela, kde si všichni vzájemně pomáhají a lépe tak zvládají často velmi špatnou ekonomickou situaci.
Použité zdroje: