Přejít k hlavnímu obsahu

Tip na nevšední výlet: vydejte se za nejvýznamnějšími památnými stromy v Česku. Poradíme přesnou polohu

Jestli milujete přírodu a rádi obdivuje stromy, háje i celé lesy, dost možná se vám zalíbí následující řádky. Vypravte se za těmi nejzajímavějšími stromy u nás!

Vybrali jsme pro vás desítku těch nejobdivuhodnějších stromů, které dosud stojí, a máme pro vás návod, kde je najít. Kam se vydáte hned a kam až později?

Vilémovický tis 

Vilémovický tis je tím úplně nejstarším stromem v Česku a zároveň tím nejstarším tisem v Evropě. Jeho stáří se odhaduje na 1 500–2 000 let. Vysoký je 10 metrů a po obvodu měří 3,6 metru. Konkrétně jde o tis červený.

Tenhle živoucí poklad najdete ve Vilémovicích u Ledče nad Sázavou, ve zdejším zámeckém parku. Památným stromem je od 1. ledna 1989, dneska stojí na soukromém pozemku a je o něj údajně velice dobře pečováno. 

Vilémovický tis je nejstarší strom v Česku a nejstarší tis v Evropě.
Zdroj:
JirkaSv / Creative Commons / CC-BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Tis v Krompachu

I když se dlouho mělo za to, že tenhle tis je naším nejstarším stromem, novodobé analýzy odhalily, že je zhruba 4x mladší, než se původně myslelo a uvádělo v literatuře ještě v 19. století. Jedno prvenství si ale přece jen drží – je to tis s největším obvodem. Ten v roce 2002 činil 465 centimetrů.

A kolik mu tedy je? Z původního odhadu a pověstí měli lidi za to, že je starý určitě 2 000 let, dneska už víme, že je mu zhruba 440 let. Najdete ho v obci Krompach nedaleko Cvikova na severu Čech, kousek od hranic s Německem. Mezi památné stromy patří od 18. května 1954

Tis v Krompachu je tis s největším obvodem u nás.
Zdroj:
Zp / Creative Commons / CC-BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

Pernštejnský tis

Pernštejnský tis (nebo taky Metodějův tis) si zase drží titul nejstaršího tisu červeného na území Moravy. Najdete ho pod hradem Pernštejn. Je vysoký asi 17 metrů a starý asi 1 000 let.

Tis tu podle pověsti vyrostl díky tomu, že tu svou tisovou hůl do země zarazil poutník. Ale taky to mohl být křižácký voják, verze se různí. Důležité je, že tady stojí. V roce 2005 byl vyhlášen jako vítěz v anketě Strom roku

Říká se taky, že osud tisu je spojený s hradem Pernštejn i osudy majitelů hradu. Podle všeho se například jednou ulomila větev tisu a krátce poté na hradě vypukl požár.

Podivně křivé stromy rostou v Křivém lese. Ten je pro turisty učiněným lákadlem

Klokočovská lípa

Klokočovská, Tisíciletá, Karlova, Královská i Císařská. Všemi těmihle názvy se lípa v Klokočově na Havlíčkobrodsku pyšní. Patří k nejstarším památným stromům v Čechách a je jednou z atrakcí CHKO Železné hory.

Mohutný strom má obvod skoro 9 metrů, dosahuje výšky 19 metrů a jeho stáří se odhaduje asi na 1 000 let. Chráněn je od roku 1976 a stojí nedaleko obecního úřadu.

Klokočovská lípa na podzim vypadá trošku smutně, i tak ale stojí za vidění v kteroukoli roční dobu.
Zdroj:
Zp / Creative Commons / CC-BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

 

Oldřichův dub

Na Lounsku v Ústeckém kraji zase roste Oldřichův dub, konkrétně v severní části obce Peruc. Dosahuje výšky přes 30 metrů, podle pověsti je starší 1 000 let, ale přízemnější odhady z roku 2009 mluví o zhruba 800 let.

Tenhle strom má jednu velkou potíž – jeho kmen je dutý a právě jeho dutinu si dvakrát během 90. let 20. století vzali na paškál vandalové, kteří ji vypálili. Stupidní zábavě naštěstí dub odolal, takže ho můžeme obdivovat i v současnosti.

O Oldřichově dubu se píše už v Dalimilově kronice – právě tady měl údajně kníže Oldřich potkat Boženu, kterou si později vzal za ženu. Jedna z verzí taky uvádí to, že Božena byla zadaná a její zhrzený partner se na dubu oběsil.

Vavřínový les na ostrově Madeira: skrytá nádhera s částečným zákazem vstupu

Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou

V Náměšti nad Oslavou zase stojí nejspíš ten nejstarší a zároveň největší dub na území Moravy. Dub tu nebyl tradičně vysazen, údajně jde o pozůstatky původních dubin, které se uchytily. V roce 2019 se umístil druhý v anketě Strom roku, ale titul mu byl přenechán (původně zvítězila Chudobínská borovice).

Jeho stáří se odhaduje na 800–1 000 let a výška na 20 metrů. A proč je Žižkův? Vojevůdce tady prý ke stromu údajně uvázal svého koně, nebo pod dubem dokonce přespal. Zajímavé je i to, že je součástí památky Náměsťská obora, kde najdeme i další velice staré stromy.

Bělověžský národní park. Objevte kus panenské přírody v Polsku

Tisíciletá lípa ve Staré Lysé

Další památný strom stojí ve Staré Lysé na Nymbursku. Lípa je vysoká 19 metrů a ochraně se těší od 4. března 1975. Budete-li Starou Lysou procházet, nepřehlédnete ji – stojí v centru obce a vede kolem ní červená turistická trasa.

Zajímavostí je, že na tuhle lípu se v temnějších dobách vyvěšovaly vyhlášky o mobilizaci a loučili se pod ní rekruti odcházející do bojů. A ještě dřív pod ní nejspíš se svým vojskem nocoval Prokop Holý.

Lípa původně stála na hrázi rybníka a daleko od lidí. V polovině 19. století byl rybník vysušen a na místě se začaly stavět domy. Tak se strom ocitl v centru obce.

Kmen lípy ve Staré Lysé vám hned napoví, že se nedíváte na jen tak ledajaký strom.
Zdroj:
Slimejs / Creative Commons / CC-BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

 

Bzenecká lípa

Strom bez kmene? Existuje! A patří mezi naše památné kousky. Bzenecká lípa roste v zámeckém parku v obci Bzenec na Hodonínsku a svým vzezřením rozhodně zaujme na první dobrou. O kmen přišla asi před 100 lety a do té doby byla nejmohutnější lípou na území Česka. Teď jde o jakousi spleť zohýbaných sekundárních kmenů.

Lípa je vysoká asi 25 metrů a její stáří se odhaduje na 630–920 let. Nejsilnější ze sekundárních kmenů měřil při kontrole v roce 2002 v obvodu 660 centimetrů. Chráněná je od roku 2001.

O lípě se hodně ví i z nejrůznějších zápisů, například z urbáře z počátku 16. století, z rukopisu historika M. K. Ulmana z roku 1762, zmínil se o něm taky historik Řehoř Volný a zamiloval si ji i spisovatel a novinář Svatopluk Čech, který Bzenec navštívil v roce 1880. 

Bzenecká lípa je zajímavá například tím, že nemá svůj původní kmen.
Zdroj:
P.matel / Creative Commons / CC-BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0

 

Petrohradský dub

Petrohradský, Selský nebo taky dub Petra Bezruče. Tak se říká dubu v obci Petrohrad na Lounsku. Dosahuje úctyhodného obvodu 900 centimetrů a výšky 28 metrů. Stojí na kraji háje Petra Bezruče, kde rostou i další staré a obdivuhodné stromy. Dub tu stojí asi 900 let.

Přírodní památkou je tenhle poklad od 15. září 1957, kdy měl Petr Bezruč 90. narozeniny (zemřel v následujícím roce). Údajně se pod tímhle dubem taky v roce 1680 scházeli rychtáři z 19 obcí při selském povstání a říkalo se, že dokud se dub bude zelenat, nespravedlnost vůči nim potrvá.

Zelený ráj na zemi: bambusový les Sagano okouzlí i vás

Svatováclavský dub

Svatováclavský dub stojící na Kladensku v obci Stochov patří k nejstarším dubům u nás. Říká se mu taky Tisíciletý, Masarykův nebo dub svatého Václava ve Stochově. Vysoký je 15 metrů, jeho obvod činí necelých 800 centimetrů. Podle pověsti je starý přes 1 100 let, ale jeho skutečné stáří je 700–900 let.

Na místě, kde strom roste, dřív stávalo hradiště českých knížat, které zmiňuje i Hájkova kronika (zmínka se váže k roku 870). Dub tu údajně vysadila Ludmila v roce 903, kdy se narodil její první vnuk, Václav, pozdější kníže a světec.

Použité zdroje:

  • cs.wikipedia.org/wiki/Nejvýznamnější_památné_stromy_České_republiky
  • kudyznudy.cz/aktivity/vilemovicky-tis-nejstarsi-strom-ceske-republiky
  • ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/stary-tis-z-krompachu-nezazil-husity-ale-slavi-60-let-ochrany-20140519.html
  • stromroku.cz/vylety/pernstejnsky-tis
  • klokocov.eu/klokocovska-lipa
  • cs.wikipedia.org/wiki/Oldřichův_dub
  • kudyznudy.cz/aktivity/oldrichuv-dub-v-peruci
  • stromroku.cz/finaliste/2019/zizkuv-dub
  • pamatnestromy.cz/pamatne-stromy-stara-lysa.html
  • bzenec.cz/vyznamne-prirodni-lokality/228-bzenecka-lipa-pamatny-strom
  • kudyznudy.cz/aktivity/petrohradsky-dub
  • kudyznudy.cz/aktivity/dub-svateho-vaclava-ve-stochove
 
 

Místo

48° 58' 23.4696", 17° 15' 54.5616"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Petra Malá

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Tip na nevšední výlet: vydejte se za nejvýznamnějšími památnými stromy v Česku. Poradíme přesnou polohu