Krkonošské pohádky zavedly v dětství ke Krakonošovi snad úplně každého. Víte ale jistě, kdo je Krakonoš, kde bydlí a co všechno se k němu váže?
Protože zimní sezóna je v plném proudu a naše nejvyšší pohoří víceméně praská pod náporem turistů, rozhodli jsme se, že vás za Krakonošem vezmeme a důkladně vás s ním seznámíme.
I když v některých střediscích potkáte Krakonoše z masa kostí, sluší se říct, že jde o mytickou postavu, bájného ducha našich nejvyšších hor, jehož hlavním úkolem je chránit hory před nejrůznějšími zločinci a nenechavci, jako bývali pytláci nebo hledači pokladů.
Dneska už by se spíš hodilo říct, že Krakonoš dohlíží na to, aby se přemíra turistů, která do hor míří v zimě i v létě, chovala tak, jak by měla. Minimálně by to chtělo… Zároveň nad návštěvníky i nad obyvateli hor drží ochrannou ruku.
Možná už jste slyšeli o tom, že Krakonoš nemá jen jedno jméno. Má nejen české, ale i německé a polské – Rübezahl (po počeštění Rýbrcoul) a Liczyrzepa. Dávní němečtí horalové měli k duchu hor takovou úctu, že jeho jméno ani nevyslovovali. A jméno Krakonoš, které je vlastní nám Čechům, se poprvé objevilo v roce 1824 v baladě Krkonošská kleč, jejímž autorem byl Václav Kliment Klicpera.
Během národního obrození se ale nejdřív Krakonoš dočkal snah o počeštění německého jména Rübezahl na Řepočet (Rübe = řepa, zahlen = počítat). Uznejte, že to nezní nic moc… Má se za to, že základem jména Krakonoš je název keltského kmene Corconti.
5 tipů na výlet v Krkonoších: objevte Maly Staw nebo kouzlo Pomezek
Postava Krakonoše prošla ohromným vývojem. Zatímco zpočátku byl chápán skoro jako démon, všemocný a zlý živel, který dokázal trestat všechny stejně a nemilosrdně, později ho lidi začali vnímat jako zastánce dobrých a chudých lidí proti hamižníkům a chamtivcům.
Podle všeho může vypadat jako obr i trpaslík a dokáže se vtělit prakticky do čehokoli a kohokoli. Poprvé se o něm začalo vyprávět během 15. nebo 16. století a psát kolem roku 1618, první vyobrazení spojujeme s Helwigovou mapou Slezska z roku 1561.
Od té doby se nesčetněkrát objevil v literatuře (například v dílech Marie Kubátové, Amálie Kutinové nebo Otfrieda Preußlera), v televizních filmech a seriálech (Krkonošské pohádky nebo třeba poměrně nové Krakonošovo tajemství) a taky v hudbě, nejčastěji v operách.
Lidi se často ptají, kdo Krakonoše ztvárnil v dílech, která jsou pro nás nejznámější. V Krkonošských pohádkách ze 70. let 20. století si ho zahrál František Peterka, v moderní pohádce Krakonošovo tajemství z roku 2022 pak David Švehlík.
Krkonošský národní park: nejvyšší pohoří, ohrožené druhy i 6 miliónů návštěvníků ročně
Krakonoš má na povel celé Krkonoše, nicméně říká se, že přebývá v Obřím dole pod Sněžkou, kde má i svou zahrádku. Během zimní a letní sezóny ho ale můžete potkat klidně v centru Pece pod Sněžkou, kde se s ním hlavně nadšeně fotí malí i velcí. A není to jediné místo, kde na Krakonoše narazíte.
V Krkonoších najdete nejednu sochu nebo podobiznu vládce hor. Pokud patříte k milovníkům zlatavého moku, pak vám jistě neunikne pivo Krakonoš, které se vaří v pivovaru v Trutnově.
Ostatně právě v Trutnově se můžete setkat s nepřehlédnutelnou sochou na náměstí a taky na kruhovém objezdu při výjezdu směrem na Vrchlabí a Pec pod Sněžkou, kde ho najdete v podobě Rýbrcoula, jakési zvířecí bytosti.
Použité zdroje: