Člověk má na své poslední cestě dvě možnosti: krematorium, nebo hřbitov. U letadel je to jasné, spálit se nedají. Na několika místech světa se proto můžeme setkat s pláněmi posetými vysloužilými vraky. Podívejme se na ty největší v Americe.
Na zemi roste na tři biliony stromů. Lidé jich podle odhadu ročně vykácí zhruba 15 miliard, ale zasadí jen okolo pěti miliard nových. Myslíme si, že stromy nic necítí, protože neumí křičet ani naříkat.
Taky máte s prvním ochlazením zaječí úmysly? Řada cestovatelů se znovu chystá zvednout kotvy a vyrazit za sluncem do země, která je proslulá kilometry běloskvoucích pláží a plantážemi s kořením, jež se vyváží do celého světa.
O Ementálu – lahůdce s tradiční oříškovou příchutí – se neříká nadarmo, že je pravým králem sýrů. Patří do rodiny tvrdých sýrů, které se k labužníkům a gurmetům dostávají po několika měsících, někdy i letech zrání.
Ve světových žebříčcích těch nejkrásnějších míst stále zaujímá skvělou pozici. A přesto se o ní tak málo ví. Co může za její unikátní krvavě červené zbarvení?
Je symbolem nejen San Franciska, ale rovnou celých Spojených států. Býval nejdelším mostem svého druhu na planetě, a i když dnes na světě existují větší „monstra“, zůstává Golden Gate Bridge obrovskou ikonou.
Jsme zvyklí na mohutné kamenné nebo modernější betonové, železobetonové, ocelové či kompozitové mosty. Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují proti nim působí jako zjevení.
Některé staré ulice velkých měst nestačí požadavkům moderní dopravy a musí se z nich stát jednosměrky. Anglickou Pudding Lane se však jezdí jedním směrem už od roku 1617.
Nenápadná nudle má na délku sotva půl kilometru a v nejširším místě necelých sto metrů. Najdete ji v Čeljabinské oblasti, která náleží k bývalému Sovětskému svazu.
Když k nadmořské výšce sopky Mauna Kea přidáme i její základnu pod hladinou oceánu, dostaneme neuvěřitelných 10 kilometrů. To ovšem není jediná zajímavost nejslavnějšího vulkánu Havajského souostroví.