Aby to nebylo tak jednoduché, původně šlo o křesťanský kostel. Tohle místo nesmíte při návštěvě španělské Córdoby vynechat, protože má neuvěřitelnou atmosféru.
Jen si to představte. Nejdřív tu stál pohanský chrám z dob Římanů, jakmile oblast obsadili Vizigóti, vznikl zde křesťanský kostel zasvěcený španělskému mučedníkovi Vincencovi ze Zaragozy, který si na sklonku svého života prošel mučením na skřipci, trháním masa i rožněním. Přesto se od něj ani od jeho učitele, biskupa Valeriána, místodržitel Dacián nedozvěděl, co chtěl.
Jenže! V 8. století převzali vládu na většině území dnešního Španělska Arabové, kteří si samozřejmě žádali zavedení nových pořádků. Křesťanský kostel tak začal arabský emír Abdurrahmán I. předělávat na mešitu a pokračovali v tom i tři jeho nástupci.
Tím to ale neskončilo, protože jak víme, Arabové na jihu Evropy nezůstali. V roce 1236 dobyl Córdobu kastilský král Ferdinand III. Ještě téhož roku se mešita dočkala přestavby na křesťanský kostel.
Alfons X. pak nařídil dostavbu dvou kaplí a ještě dalších 250 let docházelo k drobným úpravám. Přes obrovskou nevoli měšťanů byla vybudována kostelní gotická loď a taky se začalo s přestavbou na katedrálu, jež byla nakonec zasvěcena Neposkvrněnému početí Panny Marie.
Dneska se tak můžeme dívat na nádherný poklad, na němž vyniká ornamentální mozaikou zdobená podlaha, fascinující výzdoba stěn, učiněné bludiště mezi sloupy i barokně velkolepé kaple a kupole. Na konci 20. století, po mnoha letech úpadku, se katedrála dočkala zápisu na seznam UNESCO.
Katedrála dneska patří k těm největším sakrálním stavbám světa. Je dlouhá 179 metrů a široká 134 metrů. Zaujímá plochu 23 000 metrů čtverečních.