Turisté, kteří vyráží do Španělska, jsou nově pod ještě větším drobnohledem. Od začátku prosince 2024 totiž musí některým subjektům poskytnout detaily cestovního dokladu či e-mail a telefon.
Zatímco autoři nového nařízení mluví o bezpečnosti, kritici tuto situaci přirovnávají ke světu z románu 1984 George Orwella. Co se pro cestující do Španělska s koncem letošního roku mění?
Pokud do destinace přijedete a budete si tady chtít půjčit auto nebo se ubytovat v hotelu či apartmánu, nově budete muset pronajímateli poskytnout spoustu detailů o vlastní osobě i místě bydliště. Pokud do země vyrážíte s dětmi, bude příslušné úřady zajímat i to, v jakém vztahu vůči nejmenším cestujícím jste.
Kvůli novému nařízení z dílny Evropské unie se nám dovolené v příštím roce zásadně prodraží
Španělský úřad pro bezpečnost nové nařízení hájí v souvislosti s aktuální bezpečnostní situací v zemi. K největším útokům na veřejnou bezpečnost údajně dochází kvůli teroristické aktivitě či organizovanému zločinu. Proto chtějí mít úřady přehled o tom, kde se kdo pohybuje a z jaké země dotyčný pochází.
Všichni cestující starší 14 let musejí po vstupu na území Španělska poskytnout své celé jméno, pohlaví, národnost, číslo pasu, datum narození, místo trvalého pobytu, číslo na mobilní telefon a svou aktuální e-mailovou adresu. Dospělí navíc musejí uvést vztah, který mají k dětem, s nimiž cestují. Nařízení je platné od 1. 12. 2024.
Do Egypta nově poletíte s ukrajinskými aerolinkami. Tuzemská Smartwings u známé cestovky ostrouhala
Pokud pronajímatelé aut či hoteliéři výše uvedená data od hostů nezjistí a obratem je nezašlou konkrétním úřadům, vystavují se riziku pokuty až do výše 30 tisíc eur (cca 750 tisíc korun). Španělská hotelová asociace varovala, že hosté teď budou muset podstoupit nepříjemné administrativní procedury, které ovlivní jejich zážitek z přenocování.
Z tohoto důvodu se proti novému nařízení bouří. Někteří zainteresovaní navíc tomuto opatření přezdívají Big Brother Law, tedy Zákon Velkého bratra. Zástupci velkých nadnárodních hotelových řetězců zvažují podniknout proti nařízení státu právní kroky. Dle jejich slov jde totiž o citelný zásah do osobních práv jedince a porušení nařízení Evropské unie o GDPR.
Použité zdroje: