Blíží se vaše vysněná dovolená, na kterou jste se letos rozhodli vyrazit letecky? Pak vás jistě potěší informace, že letecká přeprava je 62x bezpečnější než jízda v autě.
Pokud se na dovolenou letadlem chystáte poprvé, nebo zkrátka potřebujete osvěžit paměť, přečtěte si, co lze vzít do letadla, co uložit do odbaveného zavazadla a co naopak nechat doma.
Jako první je potřeba znát rozdíly mezi zavazadly, se kterými na dovolenou cestujete. Naprostá většina turistů vyráží nejen s příručním (kabinovým), ale také odbaveným zavazadlem.
Příruční – jak už ostatně jeho název napovídá – si berete s sebou na palubu letadla. Standardní rozměry příručního zavazadla udávané Mezinárodní asociací leteckých přepravců jsou 55 cm (výška) x 35 cm (šířka) x 20 cm (hloubka). Jednotlivé letecké společnosti si ovšem mohou nastavit vlastní limity, které se často liší, proto doporučujeme rozměry a hmotnost zavazadla, která nejčastěji činí 5 kg, před samotnou cestou ověřit u vybraného dopravce.
Také je potřeba počítat s tím, že pravidla pro povolené věci do příručního zavazadla jsou mnohem přísnější než u zavazadla odbaveného, které odkládáte na přepravní pás, odkud putuje do „podpalubí“. Při balení proto dbejte na to, ať máte v příručním zavazadle veškeré dokumenty související s vaší cestou, doklady totožnosti, běžně užívané léky, hodnotné předměty, šperky, platební karty a peníze. Samostatnou kapitolou je potom nejrůznější elektronika (např. powerbanky, notebooky, nabíječky apod.), kterou ale musíte ze zavazadla vyndat a samostatně vyložit na pás k prozkoumání letištním scannerem.
Pokud si do příručního zavazadla sbalíte některou z následujících věcí, s největší pravděpodobností ji budete muset během přepravní kontroly vyhodit:
Mezi méně obvyklé předměty, které jsou, ale také vyloučeny z přepravy v příručním zavazadle, potom patří například:
Co se týče odbaveného zavazadla, tady jsou pravidla přece jen o něco mírnější. V žádném případě sem ale neukládejte následující:
Speciální kategorií jsou potom položky, které si nesmíte sbalit na palubu letadla do příručního ani odbaveného zavazadla. Mezi ně patří:
Pamatujte, že jednotlivá pravidla si nastavuje každý dopravce sám. Na přísnější podmínky často narazíte zejména u nízkonákladových společností. Pokud si tedy nejste jistí konkrétním předmětem, není od věci navštívit oficiální stránky vybraného dopravce, se kterým na dovolenou cestujete.
Kromě výše uvedených povolených a zakázaných předmětů existuje i specifická kategorie předmětů, které lze převážet jen za určitých podmínek. Sem spadají například nejrůznější zdravotní pomůcky.
S berlemi vás samozřejmě do letadla pustí, u jehel pro aplikaci léků je to o maličko komplikovanější. Na palubu s nimi sice můžete, je ale dobré si opatřit odpovídající lékařské potvrzení, které prokazuje účel jejich využití.
Specifická pravidla platí též pro zapalovače. Ty můžete v příručním zavazadle převážet v počtu jednoho kusu na osobu. Při balení ale dávejte pozor na benzinové zapalovače a tzv. „turbo“ zapalovače (s paprskem plamene o výrazně vyšší teplotě a neměnící svůj tvar v závislosti na poloze). Ty do letadla nesmí.
Problémem mohou být i spreje a jiné tlakové nádoby mimo ty zdravotnické nebo kosmetické. Co se týče léků, ty přepravovat můžete. Raději je ale nechávejte v původním balení a s sebou si sbalte pouze množství nezbytné na dobu, kterou budete trávit mimo domov.
A co si s sebou do letadla vlastně sbalit? Do příručního zavazadla si bez obav můžete zabalit manikúrní nůžky a pilníček na nehty, jednorázová holítka, malý zavírací nožík s čepelí do 6 cm, taktické pero/kubotan, fén, žehličku na vlasy, kulmu, fotoaparát, kameru, notebook a jakoukoli další běžnou elektroniku, jeden kus zapalovače, deštník bez ostrého konce i dekorativní kosmetiku, kterou je ale potřeba uložit do průhledného uzavíratelného sáčku o objemu max. 1 l.
Přibalit můžete i tuhý antiperspirant/deodorant, jakékoliv jídlo, dětské a kojenecké jídlo i pití do letadla na dobu cesty, léky včetně těch tekutých a dietní jídlo (je vhodné mít lékařské potvrzení), zboží z letištních duty free obchodů včetně tekutin (v neporušeném obalu, do kterého vám obsluha předměty zapečetí) nebo svoje tekutiny v nádobách o max. objemu 100 ml, v max. množství 10 ks (max. 1 litr) a zároveň v průhledném uzavíratelném sáčku.
Pobyt na palubě letadla vám zpříjemní dobrá kniha, sluchátka, menší notebook a žvýkačka. Tu oceníte především během vzletu a přistání. A protože se může stát během odbavení i cesty cokoliv, pro klid v duši si do příručního zavazadla sbalte i náhradní oblečení, plavky, jedny boty i veškeré léky (typicky například antikoncepce, léky na vysoký krevní tlak apod.), které budete potřebovat během celého pobytu. To pro případ, že by s vámi do cílové destinace dorazilo jen příruční, nikoliv odbavené zavazadlo.