Rok co rok, resp. zimu co zimu se na území Národního parku České Švýcarsko odehrává neskutečné přírodní divadlo. Pokud vás láká pobyt v zimní krajině a prodírání se sněhovými závějemi, pak jsme vám kápli do noty. Vydejte se k Brtnickým ledopádům!
Brtnické ledopády, jak se přírodnímu jevu přezdívá, najdete nedaleko obce Brtníky. Útvary, které už za první republiky jezdili obdivovat na saních bohatí Němci, jsou i v dnešní době střediskem zájmu. Na rozdíl od jiných ledopádů, na které můžete v Česku narazit, nejsou ty brtnické tvořené klasickým vodopádem nýbrž tajícím sněhem, který ulpívá na jednotlivých kamenech a tvoří úchvatnou podívanou. Obvykle se stékající voda vsákne, tady je tomu ale trošku jinak.
Další raritou, která je s Brtnickými ledopády spojena, je také skutečnost, že na místě nemusí vyrůst každý rok. Nesmírně důležitá je totiž souhra mrazu a tání sněhu. Mráz nesmí přijít najednou, ale postupně, aby vždy část sněhu stihla odtát a zásobit ledopád vodou.
Když voda stéká ze skal, splavuje zeminu, železité a křemičité písky a tím ledopády nádherně zbarvuje od žlutých tónů přes zelenou do hnědé a dokonce i černé barvy. Podle toho, jak ledopád narůstá, jsou barvy sytější nebo naopak méně výrazné.
Dobrým výchozím bodem je železniční zastávka Brtníky, odkud se z centra obce vydáte po zelené značce až do pískovcových skal. S menší zastávkou počítejte na rozcestí Šternberk. Z informační tabule se tady dočtete třeba to, že tu kdysi stával barokní lovecký zámeček, obklopený romantickým parkem.
V 80. letech minulého století se měl dočkat rekonstrukce, místo ní ale přišla demolice. U Šternberku se cesta noří do borových lesů, kde na vás opět čeká několik vyhlídek. Jednou z nich je i Soví vyhlídka, odkud je hezký pohled do údolí Vlčího potoka. Zanedlouho vás přivítají první ledové třásně.
Najednou nebudete vědět, kde vám hlava stojí a na co koukat dřív. Všude kolem vás se totiž začne objevovat ledová avšak nesmírně pomíjivá nádhera. U vyústění třetí rokle je umístěna směrovka s nápisem Opona. Od ní vede vyšlapaný chodníček ke stejnojmennému ledopádu. Tady ale vaše cesta ani zdaleka nekončí.
Stačí překonat zhruba 200 metrů a ocitnete se v údolí, kde přes celý obvod podkovy skalního amfiteátru visí desítky krápníků všemožné délky. Pod nimi se kupí napadaný sníh a led a to všechno dotváří úžasnou podívanou.
Myslíte si, že jste už tu největší nádheru viděli? Ani zdaleka! Tu si budete muset odpovídajícím způsobem zasloužit. Nedaleko Opony objevíte další značenou trasu s odbočkou, která vás zavede k převisu, kde se prý kdysi utábořilo pruské vojsko. Proto se mu říká Velký pruský tábor. O pár set metrů na vás čeká další odbočka, díky níž se dostanete Brtnickému hrádku. Od něj pak klesá cesta do údolí k rozcestí Turistický most.
Pokud se vydáte mimo značenou stezku a budete pokračovat proti proudu Vlčího potoka, narazíte na Betlém. Ve sluji pod převisem tady vymodelovaly zmrzlé vodní kapky soubor průhledných stalagmitů, evokujících figurky kostelních betlémů. A od nich to je jen kousek k ledopádu Varhany. Jejich značná část už vzala za své, proto je spousta turistů (omylem anebo zcela účelně) mine.
V souběžném údolí vás potom čeká zdejší velikán tzv. Velký sloup, který podpírá obrovský pískovcový převis a zaručeně je vyšší než deset metrů. Tuhle ledovou nádheru se nepoštěstí vidět jen tak někomu, a ačkoli si ji musíte zasloužit a ujít zhruba 8 kilometrů, rozhodně to stojí za to!