Obyvatelé Česka se zpravidla dělí na dva tábory. Pivaře a milovníky vína. Pro druhou zmíněnou skupinu jsou po republice rozesety vinařské stezky, které mohou pokořit pěšky nebo na kole.
Co na takové stezce čekat, pokud jde o vaši letošní premiéru? Obrovské množství krásných míst a informací o nich a samozřejmě taky výtečné víno, které tady teče proudem. Takže skleničku do ruky a vyrážíme!
První zmínky o pěstování vína v Brně a jeho okolí se objevily již v roce 1228. Proč tedy nezačít naše putování v okolí druhého největšího města Česka? Tahle stezka má okolo 90 kilometrů a křižuje severní okraj vinařské oblasti Morava.
Pokud se chcete vydat na menší historicky exkurz, je tahle trasa ideální volbou. Stezka je vhodná pro zkušenější turisty i všechny kategorie cyklistů.
Putování za vínem: navštivte opilé sklepy nebo modrobílý unikát
Tahle stezka má asi 20 kilometrů a vede okolo východního výběžku Kyjovské pahorkatiny a Bzence či Dolnomoravského úvalu. Trasa vás provede kultivovanou krajinou, kde nechybí přívětivá lidská obydlí, a hlavně šikovní vinaři, kteří vás pozvou na ochutnávku vyhlášených vín do tajuplného sklepního prostoru.
Kam za vínem v Evropě? Máme tipy pro opravdové fajnšmerky i nadšené ochutnávače
Úžasné vinařské stezky nenajdete jenom na Moravě. Také v Čechách se můžete vydat na řadu atraktivních (cyklo)výletů. Tahle stezka v sobě kombinuje Mělnickou a Litoměřickou vinařskou podoblast, začíná v Mělníku a končí ve Velkých Žernosekách kousek za Litoměřicemi. Určená je především cyklistům, ale na své si zde přijdou i milovníci klasické turistiky.
Ráj vinařů i Máchův hrob. Zažijte Litoměřice pětkrát jinak
Zvláštní je, že oblast Podkrkonoší nepatří k těm, které by byly zrovna proslulé jako kraj vína. Přesto najdete jednu oblíbenou vinařskou stezku i tady, konkrétně na Kuksu.
Naučná stezka začíná v části zvané Nad zámkem. Načerpejte informace o tom, jak vypadá práce na vinohradu nebo jaké odrůdy se tady pěstují. Trasa je poměrně krátká a určená začínajícím degustátorům.
Zpátky na Moravu! Tentokrát tedy do malebného Mikulova. Zdejší vinařská stezka v podstatě kopíruje hranice Mikulovské vinařské podoblasti. Těšit se můžete na rovinaté trasy, které ovšem mají v součtu téměř 90 kilometrů. Stezka vás zavede k Novomlýnské nádrži, do Lednicko-valtického areálu nebo ke kolonádě na Reistně nad Valticemi.
Mikulov plní sny. Na své si tady přijdou milovníci vína, levandule i historie
Mnozí návštěvníci a zkušení vinaři považují tuhle stezku za jeden z nejzdařilejších moravských počinů. Zdejších 30 kilometrů perfektně vyznačené trasy tvoří cyklisticky pestrý okruh, který nabízí nejen ideální trasu pro rodinné výlety, ale i několik atraktivních terénních úseků pro náročnější cyklisty. Trasa vede přes Velké Pavlovice, Bořetice či Kobylí a končí v Němčičkách. Celodenní zábava zaručena!
Použité zdroje: