Je bez diskuze jedním z nejfotogeničtějších míst v Maroku. Poznáte ho podle modro-bílého kabátku, do kterého je zahalen už od doby, kdy sem mířili zbožní uprchlíci.
Chefchaouen je naprosto ojedinělé město. Jakmile stanete v jeho staré části, budete si připadat, jako byste vstoupili do úplně jiného světa. Zdejší domy a domky (a dokonce i schodiště) vyvedené v kombinaci modré a bílé barvy se zlatavými kamennými zdmi a kachlíkovými prvky vás absolutně odzbrojí. S úžasem budete pozorovat „padesát odstínů modré“, procházet uličkami a říkat si, že už jste možná v nebi.
Šafšawán (jak můžeme město jednodušeji zapisovat) vznikl v pohoří Ríf na severu Maroka v roce 1471 díky princi Rašídovi. Mělo sloužit jako tajná základna k útokům na Portugalce, kteří se usídlili v Ceutě a Ksaru es Seghir.
Netrvalo to moc dlouho a do města začali houfně přicházet muslimští a židovští uprchlíci. Město se pomalu, ale jistě stávalo protievropským. Zároveň vykazovalo čím dál větší míru autonomie a v jeden okamžik to došlo až tak daleko, že bylo vlastně centrem polozávislého emirátu.
Pak ale začalo upadat. Když sem v roce 1920 dorazili Španělé, „čekali na ně“ židé hovořící kastilštinou, což byl pro Španěly jazyk už asi 400 let mrtvý. Před nimi si do města, kam měli křesťané vstup zapovězen, troufli jen dva misijní průzkumníci z Francie a britský novinář. Jeden z průzkumníků byl otráven, druhý ve městě nepobyl ani hodinu ani přesto, že byl převlečen za rabína, a novinář přišel o život taky poměrně záhy.
Údajně to byli právě židovští uprchlíci, kteří starou část dnešního města nechali barvit na modro a bílo. Díky těmhle barvám se údajně „dostávali blíž k bohu“. Prozaičtější teorie zase říká, že modrou zdejší obyvatelé zvolili na fasády a zem proto, že tahle barva odpuzuje komáry.
Ať už má modrá v Šafšawánu jakýkoli původ, procházka ulicemi je báječným zážitkem, který byste si při cestě Marokem neměli nechat ujít. Věříme, že by to bylo těžké, když už se díváte na fotografie…
Turisti tohle čtyřicetitisícové město vyhledávají nejen kvůli vizuálnímu zážitku a krásným tradičním trhům, ale taky proto, že se tu dá snadno a levně sehnat hašiš a konopí. V Maroku je sice obojí zakázané, v okolí města ovšem tolerované. I takhle může vypadat netradiční zážitek na dovolené…