Přejít k hlavnímu obsahu

Chcete zažít opravdové Maroko? Tohle je 10 míst, která v Marrákeši nesmíte minout

Na ulicích to kolem vás bude neustále šumět a hučet, na jiných místech najdete úchvatný klid. Marrákéš jednoznačně musíte zažít.

Maroko je jednou z těch zemí, kde turisty vidí rádi a nevyhánějí je. Tahle země už za sebou nějaké ty roky hojného turismu má, přesto se neustále vyvíjí a zlepšuje, aby návštěvníkům nabídla to nejlepší z nejlepšího. 

Kromě vyhovujícího ubytování a dalších služeb sem ale samozřejmě poletíte obdivovat přírodní krásy a památky. A jedním z nejnavštěvovanějších míst v celé zemi je beze sporu Marrákeš, do kterého vás dneska na skok vezmeme.

Lidi často mají za to, že Marrákeš je hlavní město Maroka, tím je ale Rabat. Marrákeš je čtvrté největší město v zemi a je hospodářským a kulturním centrem jižní části státu. Žije v něm téměř milión lidí a je jedním ze čtyř královských měst Maroka.

Vzniklo v 11. století, v minulosti platilo za centrum obchodu s otroky, kořením a se zlatem. Zajímavé je, že nepřehlédnutelnou část obyvatel tvoří francouzští a belgičtí senioři, kterým se tu oproti Evropě žije líp s ohledem na počasí i finance.

TOP 10 Maroka: královská města, největší poušť světa i domy zahalené v modré

Co vám tedy v Marrákeši určitě nesmí uniknout?

#1 Medina

Naprosto jedinečnou atmosféru města nejlíp zakusíte v jeho centrální části, v Medině. Staré město je při návštěvě Marrákeše absolutním highlightem. Jednak patří k největším v arabských zemích, jednak je i pod ochranou UNESCO, což už něco slibuje.

Pořádný ruch si užijete v uličkách, které jsou plné prodejců všeho možného, hlouběji v centru se zase můžete ocitnout prakticky sami. Kolem náměstí Djeema el-Fna, o kterém bude řeč za moment, pak narazíte na prodejny se suvenýry, které toho ale s autentičností místa mají jen pramálo společného. 

Ruch a šum Mediny je nezaměnitelný a nezapomenutelný.
Zdroj:
mikecphoto / Shutterstock

#2 Náměstí Djeema el-Fna

Středobodem Mediny je náměstí Djeema el-Fna, které přes den obvykle působí lehce unaveně, ale jakmile se setmí, ožívá neskutečným způsobem. To hlavně díky stánkařům, kteří tu připravují nejrůznější dobroty, i umělcům, mezi nimiž nechybí akrobati, žongléři a muzikanti. Při troše štěstí tu narazíte na dudáky, kteří tu svou hudbou větrají kobry.

Tohle náměstí je středobodem staré části Marrákeše. Ožívá hlavně po setmění.
Zdroj:
Tupungato / Shutterstock

#3 Palác Bahia

K turisticky lákavým místům patří taky palác Bahia, který rovněž najdete v Medině. Postaven tu byl v 19. století jako rezidence pro manželku sultána Bou Ahmeda a měl být okázalou ukázkou sultánova bohatství. 

Zaujme vás neskutečně krásnou ornamentální architekturou i tím, že sestává ze 150 pokojů a harému. Vizuálním zážitkem je i pohled na pestré nástěnné mozaiky nebo stropní fresky.

Extra fotogenické je nádvoří vykládané mramorem a k paláci patří i pěkné citrusové a jasmínové zahrady. 

Palác Bahia měl být ukázkou sultánova bohatství.
Zdroj:
Shutterstock

#4 Medresa Ben Youssef

Další kráskou, která by oku turisty neměla uniknout, je islámská škola ze 14. století, jež je dneska historickou památkou, do které se můžete směle podívat. V dobách, kdy zažívala svou největší slávu, dokázala pojmout, respektive ubytovat až 800 studentů, čímž si získala status největší takové školy v zemi. Škola tu fungovala do 60. let 20. století a turistům je otevřena od počátku 80. let.

Islámská škola ze 14. století už studentům neslouží. Turisti ji ale obdivují stále.
Zdroj:
Kadagan / Shutterstock

Co vás jistě zaujme, to je malebné nádvoří, které budova obklopuje, s bohatě zdobeným bazénem. V medrese je k vidění i modlitební sál (v přízemí), výš jsou pak zcela prázdné a holé pokoje pro studenty.

Proč je Chefchaouen modré město? Aby byl bůh blíž a komáři se drželi dál

#5 Mešita Kutubíja

Mešita Kutubíja, která vás okamžitě upoutá svým 77 metrů vysokým minaretem, nepochybně patří mezi symboly Marrákeše. Vznikla ve 12. století a platí za jedno z nejdůležitějších náboženských míst ve městě. Hotový minaret pak sloužil jako předloha při budování věže Hassan v Rabatu a při stavbě Giraldy ve španělské Seville.

Mešitu můžete obdivovat zvenčí, dovnitř se dostanou jen muslimové. Mimochodem – minaret je opravdu skvostně zdobený!

Tenhle minaret nepřehlédnete. Měří 77 metrů.
Zdroj:
Shutterstock

#6 Botanická zahrada Majorelle

Budete-li si chtít odpočinout od ruchu města, zamiřte do téhle botanické zahrady. Patří k těm nejkrásnějším svého druhu v Maroku a je to taková oáza, která vám jistě padne do oka.

Zahradu tu začal ve 20. letech 20. století budovat malíř Jacques Majorelle, který si kolem svého domu sázel cokoli, co ho napadlo přivézt si z cest. A „botanická“ byla na světě. Nešetřil přitom uměleckým citem, a tak si tu budete připadat jako součást velkolepého díla. 

Odsud se vám dost možná nebude chtít...
Zdroj:
cktravels.com / Shutterstock

Nezapomeňte tu taky nahlédnout do Berberského muzea, které představuje národ Berberů, a to teprve od roku 2011. Zhlédnout tu můžete víc než 600 předmětů, které o nejstarším africkém národu vypovídají.

Kromě rostlin tu najdete taky řadu vodních děl a míst k posezení, kde zapomenete na čas, starosti a možná i na svoje jméno.

Jako na Planetě opic: U vodopádů Uzúd hlídkují nebojácní makakové

#7 Palác El Badii

Dalším místem, jenž stojí za návštěvu a obdiv, je palác El Badii (v překladu nepřekonatelný palác), respektive komplex zřícenin původního paláce, kde vás historie naprosto pohltí.

Palác spatřil světlo světa v 16. století, kdy tu vládla dynastie Saadů a k dominantním bodům patří bazény, které tu dneska během letní sezóny napouštějí vodou, abyste je viděli a ocenili v celé jejich kráse. V zimě tu zase nejspíš potkáte čápi, kteří tu ve velkém hnízdí na hradbách.

Tomuhle paláci se ne nadarmo říkalo nepřekonatelný.
Zdroj:
Graham King / Shutterstock

Palác El Badii vznikal 25 let a na jeho výstavbu byly použity tehdy nejdražší materiály, jako onyx nebo zlato. Kolonády prý dokonce byly vybudovány z mramoru, který Arabové směnili s Italy za cukr, to ale není jisté. Původní palác disponoval neuvěřitelnými 360 místnostmi s parádním zdobením, zdejší nádvoří mělo rozlohu 135 x 110 metrů a bazén pak 90 x 20 metrů. Wow!

Víc než 9 000 uliček a 100 historicky hodnotných staveb. To je marocký Fés

#8 Zahrady Menara

Pokud se ještě jednou chcete vydat do zahrad, pak zamiřte právě sem. Komplex botanických zahrad nezahrnuje jen širokou paletu rostlin, ale taky historických staveb. Navíc je odsud super pohled na vrcholky Atlasu. 

Menara Gardens tu vznikly už ve 12. století, celý pavilon byl pak dokončen až o čtyři staletí později. Dnešní podoba je z 19. století, kdy komplex sloužil jako letní sídlo sultána.

Původní zahrada tu byla už ve 12. století.
Zdroj:
Shutterstock

Umělé jezero tu obklopují sady, rostliny jsou tu jako v sedmém nebi díky podzemním kanálům, které zajišťují jejich perfektní hydrataci. Systém kanálů sem přivádí vlhkost až z desítky kilometrů vzdáleného pohoří a funguje už od svého vybudování dávno v minulosti.

Jako na stadionu: Maročané mají mešitu s otevírací střechou

#9 Saadské hrobky

Mauzoleum ze 16. století patří k historicky nejvýznamnějším místům nejen v Marrákeši, ale i v celém Maroku. Kromě hlavního mauzolea jsou jeho součástí i další budovy a třeba i mešita. V hlavním mauzoleu pak odpočívají příslušníci dynastie Saadi.

V interiéru vás zaujme architektura, hlavně bohatá výzdoba (štukové zdobení, mramorové sloupy nebo barevné dlaždice) a fontány. Bez zajímavosti nezůstává, že jsou tu pohřbeni dokonce i někteří židovští hodnostáři, kteří si vysloužili lepší místa než manželky sultána Ahmeda el Mansoura, jenž komplex u hrobek nechal vystavět.

Hrobky byly znovuobjeveny v roce 1917 jistým francouzským generálem, předtím se o nich dlouho nevědělo.

Saadské hrobky jsou historicky významné nejen v měřítku Marrákeše, ale i celého Maroka.
Zdroj:
Ungvari Attila / Shutterstock

#10 Bab Agnaou

Při toulkách městem nesmíte minout bránu Bab Agnaou, která tu stojí už od raného středověku a pravděpodobně vznikla společně s městem samotným. Je jednou z 19 bran, kterými se dá vstoupit do Mediny, dřív ale byla určena jen a pouze pro šlechtu.

Bab Agnaou pochází z raného středověku a je jednou z 19 městských bran.
Zdroj:
Shutterstock

Použité zdroje:

  • cklub.cz/pruvodce/maroko/marrakes
  • hamidi.cz/marrakech-velky-pruvodce-cervenou-perlou-afriky#co_navstivit
  • cestujlevne.com/pruvodce/maroko/marrakes/co-videt
  • desperado.cz/clanek-2587-el-badi-palace-v-marrakesi.html
  • visitmarrakech.com/cs/v%C3%BDpis/Berbersk%C3%A9-muzeum-v-Majorelle-Garden 
  • audiala.com/cs/maroko/marrakes/saadske-hrobky
  • atlaspamatek.info/pamatka-2467-brana-bab-agnaou-v-marrakesi.html 
 
 

Místo

31° 37' 46.1028", -7° 58' 51.9024"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Petra Malá

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Chcete zažít opravdové Maroko? Tohle je 10 míst, která v Marrákeši nesmíte minout