Díky své rozmanitosti láká Kréta na divoké pobřeží, dlouhé rozlehlé pláže, vysoké hory, průchozí rokle nebo malebné zálivy s rybářskými osadami a na těžko dostupné vesničky v horách. Co tady navštívit během týdenní dovolené?
Kréta je největším a nejjižnějším řeckým ostrovem, který se rozprostírá mezi třemi kontinenty – Evropou, Asií a Afrikou. Rozloha tohohle řeckého velikána činí 8 259 kilometrů čtverečních. A je tu co objevovat!
Asi není potřeba dvakrát zdůrazňovat, že turisté míří na Krétu zejména kvůli jejím malebným plážím. Jedna z těch nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších je nepochybně Elafonisi, kterou poznáte na první pohled. Pláž je totiž proslulá růžově zbarveným pískem, který je ale přísně zakázáno odnášet a odvážet ze země jako suvenýr.
Druhé největší město ostrova je ideálním výchozím bodem pro prozkoumání západní Kréty. Disponuje významným mezinárodním letištěm Chania, odkud létá mnoho přímých spojů do Česka, Rakouska, Polska i Německa. Město se může pochlubit romantickým starým centrem, které odkazuje na minulost Benátské republiky, jejíž byla Kréta po tři staletí součástí.
Ruiny paláce Knossos jsou pravděpodobně nejnavštěvovanější památkou ostrova. Knossos byl hlavním správním centrem mínojské civilizace. Areál, kde zbytky paláce stojí, se rozprostírá na ploše zhruba dvou hektarů nedaleko hlavního města Heraklion. Podle zvěsti zde navíc žil bájný Minotaur, tvor s lidským tělem a býčí hlavou.
Některé řecké báje a legendy tvrdí, že rodná jeskyně Dia se nachází právě na Krétě. Zeus se totiž musel narodit v tajnosti, aby nebyl sněden svým otcem Kronosem, matka Rhea proto vybrala skrytou jeskyni na náhorní plošině Lassithi. Právě tady se nachází Diova jeskyně, jejíž rozloha činí zhruba 2 200 metrů čtverečních. Vybudované a osvětlené chodníčky pro turisty ale měří pouze 300 metrů.
Oblíbené přístavní město ostrova a významné turistické centrum láká na malebné pláže i řadu historických památek. Za zmínku stojí například místní archeologické muzeum, benátská pevnost Koules nebo katedrála Agios Minas. Do areálu, kde stojí zbytky chrámu Knossos, je to z Heraklionu asi pět kilometrů.
Balos patří k nejkouzelnějším a nejfotografovanějším místům na Krétě. Jemný narůžovělý písek pokrývá celou pláž a pokračuje i do mělkého a velmi pozvolna klesajícího mořského dna. Směrem k okraji laguny už moře získává hloubku a s tím také nádhernou azurovou barvu. Pokud budete mít štěstí, můžete tady narazit na karety, kormorány i sokoly.
Městečko, které obývá zhruba 30 000 stálých obyvatel, leží takřka na půli cesty mezi Heraklionem a Chaniou. Pyšnit se může nádherným starým přístavem, malým historickým centrem s úzkými uličkami, masivní pevností z dob Benátské republiky a také nejdelší soustavou pláží na Krétě. Z památek tady můžete navštívit třeba pevnost Fortezza, benátský přístav nebo fontánu Rimondi.
Ke Krétě náleží i malebný ostrůvek Chrissi, který se nachází zhruba 15 kilometrů jižně od letoviska Ierapetra. Neobydlený ostrůvek má 5 km na délku a cca 1 kilometr na šířku. Po vystoupení z lodi vás uchvátí extra jemný bílý až zlatavý písek, křišťálově čistá voda a opojná vůně cedrového dřeva. Exotické místo připomínající Kapverdy či ostrovy jižního Karibiku je známé také pod názvy Zlatý nebo Oslí ostrov.
Kournas je jediným sladkovodním jezerem na Krétě a vyplňuje plochu o výměře asi 600 akrů. Unikátní ekosystém je domovem pro mnoho druhů ptáků a sladkovodních ryb. Úžasně fotogenické prostředí láká turisty i fotografy z blízkého i vzdálenějšího okolí. Nechybí tady ani příjemné olivové háje, netradiční pláže, ale i taverny s výtečnými řeckými specialitami a půjčovny loděk nebo kajaků.
Klášter Arkadi najdete cca 20 kilometrů od Rethymna. Klášter se „proslavil“ bojem proti Turkům v roce 1866. Po obléhání nechali obránci 9. listopadu vniknout několik tisícovek útočníků do kláštera, načež nechali vybouchnout prachárnu. Útočníky sice zabili, ale při tomto sebevražedném aktu zemřela i tisícovka obránců včetně žen a dětí. Klášter byl rekonstruován počátkem 20. století. Změn nedoznala akorát zmíněná prachárna, které dodnes chybí střecha.