Když řeknete „Drážďany“, spousta Čechů si ihned vybaví proslulé vánoční trhy Striezelmarkt. Letos jde o 590. rok, kdy historické centrum hlavního města Saska voní vánočními štolami a svařeným vínem.
Předvánoční atmosféra tohoto města je skutečně koncentrovaně kouzelná. Stánky lemují Hauptstrasse a naplňují srdce barokního Starého města, německé i mezinárodně známé koledy nenechávají nikoho na pochybách, o co tady jde. Od 27. listopadu do 24. prosince 2024 se můžete v Drážďanech vždy od 10.00 do 21.00 hod. ponořit do nádherného adventu, ochutnat tradiční dobroty a pořídit ještě nějaké drobnosti pro své blízké. Pozor, na Štědrý den trhy končí ve 14.00 hod.
Na bezpochyby nejkrásnějším a nejvelkolepějším vánočním trhu v Sasku se dá sehnat ohromná spousta věcí. Zimní oblečení, především tedy čepice, rukavice, šály a punčochy, hračky a hlavolamy, svíčky nejrůznějších velikostí, barev a tvarů, vánoční dekorace a drobné dárečky, korálky, náramky, prstýnky, náušnice… A pro mlsouny nechybí stánky s občerstvením – s masem, uzeninami, vaflemi a dalšími dobrotami.
Trhy jsou tu opravdu nádherné, skvostné, po setmění se mění v krásnou hru světel a světýlek, ale jakmile do Drážďan zavítáte, rozhodně by byla škoda nespatřit alespoň to nejdůležitější z nich. A co k tomu nejdůležitějšímu patří?
Tím pravděpodobně nejpopulárnějším místem je komplex barokních staveb Zwinger stojící na místě původních městských hradeb. Ročně ho navštíví několik set tisíc turistů.
Zwinger byl vystaven už v 18. století na příkaz saského kurfiřta Augusta II. Silného. Měly se zde odehrávat kulturní akce, později se zde měly pěstovat pomerančovníky a nyní je v něm významná galerie. Je zde k nalezení např. Rembrandtovo dílo.
Hned přes ulici najdete jeden z největších saských kostelů – římskokatolickou katedrálu Nejsvětější trojice, Hofkirche, z poloviny 18. století. Obdivuhodné jsou sochy Lorenza Mattielliho na fasádě kostela zobrazující některé svaté, církevní osobnosti nebo alegorie, např. Víru či Spravedlnost.
Dalším z hlavních symbolů města je pravděpodobně Frauenkirche, luteránský kostel Panny Marie z 18. století. V zimě 1945 byl zničen při náletu na Drážďany a s jeho troskami se dlouho nehýbalo proto, aby připomínaly hrůzy války.
Po sjednocení Německa byla ale konečně schválena jeho rekonstrukce, která probíhala do roku 2005, a kostel byl na konci října téhož roku vysvěcen. Na boku kostela navíc stojí zlomek původní zdi, který zbyl z bombardování ve 40. letech. Připomínka válečných hrůz se tedy přece jen koná.
Adventní trhy v Německu: vévodí jim Kolín nad Rýnem a Norimberk
Drážďany samozřejmě nemají jen své historické centrum, ale návštěvníkům otevírají i Nové město. Ačkoli byla čtvrť před zánikem NDR takřka na odstřel, dneska spojuje staré s novým, je typická multikulturalitou, obchody a obchůdky, do nichž se z Česka hojně jezdí nakupovat, příjemné kavárničky a kluby.
Od památek, které jsme zmínili výše, se do Nového města dostanete pěšky i tramvají po Augustově mostě přes Labe. Na této straně Labe vás sám August II. Silný přivítá – tedy spíše jeho socha, pomník zvaný Zlatý jezdec.
Pokud vám zbyde ještě trocha času, neváhejte a zamiřte na místo, kde se natáčela česká Popelka, jež si vysloužila popularitu snad po celém světě. Tím místem je úchvatný zámek Moritzburg. Leží necelých 20 km severně od Drážďan a rychleji, než byste čekali, vás vnese do světa pohádek. Opakovaně zde například probíhá výstava věnovaná té Popelce, kterou ztvárnila Libuše Šafránková.