Přejít k hlavnímu obsahu

Prohibice v Norsku: Musíte hlídat hodinky i schránku. Může vás v ní totiž překvapit pozvánka na „protialkoholní“

Sobota, osm hodin večer. Party je v plném proudu a osazenstvo nevypadá, že by se v následujících hodinách hodlalo přemístit domů. Najednou ale dojde alkohol.

V Česku pravděpodobně vyšlete toho nejstřízlivějšího do nejbližší sámošky (případně k dobrým sousedům pro želenou zásobu) a pokračujete v krasojízdě. Pokud se vám ale obdobná situace přihodí v Norsku, máte s největší pravděpodobností smůlu. V obchodě totiž už žádný alkohol nekoupíte. Země je totiž známá svou přísnou protialkoholní politikou

Prohibice, kterou si Norové sami odhlasovali

Psala se 70. léta 19. století a Norové tehdy položili základ restriktivní alkoholové politiky. Důvodem bylo nezřízené pití a spousta Norů závislých na alkoholu. Alkoholismus v té době představoval zásadní problém, který se politici rozhodli řešit prohibicí. Tu v roce 1919 dokonce potvrdilo i referendum mezi obyvateli.

Situace ale nebyla o mnoho lepší. Prohibice totiž přinesla další problém, pašování alkoholu, a nečekaně ovlivnila i norský export. Spousta okolních zemí totiž platila Norsku za čerstvé ryby alkoholem – nejčastěji vínem a lihovinami. Když tedy Norsko zakázalo dovoz alkoholických nápojů, ztratily tyto země o norské ryby zájem. A tak zdejší vládě nezbylo nic jiného než prohibici v roce 1927 definitivně zrušit.

Jak je to s celními předpisy při cestě do Norska? Pokud do země cestujete (autem, letecky…) můžete si sem přivézt 1 litr lihovin, 1,5 litru vína a 2 litry piva. Kvóta lihovin může být vyměněna za 1,5 litru vína nebo piva, zatímco kvótu na víno lze vyměnit za stejné množství piva. Kvóta vína nebo piva nesmí být vyměněna za alkoholické nápoje s vyšším obsahem alkoholu! 

Požívat alkoholické nápoje se vám v Norsku prodraží.
Zdroj:
Shutterstock

Sáhnete si na dno a bude vás to bolet. Domů se ale z Norska vrátíte jako někdo docela jiný

Alkohol nad 4,7 % dostanete jen ve specializovaných obchodech

Z uvolněných pravidel nicméně Norové netěžili dlouho. Přísná protialkoholní politika, která v zemi platí dodnes, umožňovala nákup „slabšího“ alkoholu bez výraznějšího omezení. Například pivo si koupíte v kterémkoliv obchodě až do osmé hodiny večerní. S vínem anebo tvrdým alkoholem je už ale problém. 

Veškeré alkoholické nápoje, které mají nad 4,7 % alkoholu, se prodávají pouze ve státem zřízených obchodech jménem Vinmonopolet, které v Norsku fungují od roku 1922, mají jen velmi omezenou prodejní dobu a vlastní absolutní monopol na prodej silnějšího alkoholu. Ten navíc mohou popíjet pouze Norové starší 22 let. Prodejci to aktivně a často kontrolují, o čemž jsme se při naší poslední cestě do Norska osobně přesvědčili. 

Jak Norové obcházejí přísnou protialkoholní politiku? V každém větším přístavu většinou existují speciální zážitkové lodě, na které vás v pátek nebo v sobotu nalodí, a jakmile vás vyvezou do mezinárodních vod, už se na vás přísné norské zákony nevztahují. Pít můžete co hrdlo ráčí. Ale tu kocovinu druhý den vám vážně nezávidíme. 

Státní prodejna alkoholu funguje v Norsku od roku 1922.
Zdroj:
Shutterstock

Tipy pro lovce polární záře: Mějte nastartováno, sledujte aplikace a nezapomeňte na horký čaj

Máte občanku? A mohli bychom ji vidět?

Nákup alkoholu ve zmíněných prodejnách Vinmonopolet je podmíněn prokázáním totožnosti. Důvodem je nejen věk zákazníka, ale také kontrola toho, kolik alkoholu během určitého období vypije. Veškeré informace o spotřebě alkoholu konkrétního jedince se totiž sepisují na speciální „sankční seznam“, na základě kterého vám pověřené orgány mohou domů poslat policii.

Bezpečnostní složky se mohou u vás doma objevit i tehdy, když si vaši sousedé budou stěžovat na velký hluk, který se týká oslavování a pití alkoholu. A důvodem k návštěvě policie je třeba i to, že má některý z orgánů (nebo sousedů) podezření na to, že s alkoholem načerno obchodujete. Pokud navíc navštěvujete prodejny Vinmonopolet častěji, očekávejte ve schránce pozvánku na protialkoholní rehabilitační sezení, jehož absolvování je v Norsku povinné.

Zajímavost závěrem: Od konzumace alkoholu mají Nory (a ostatně i turisty do země přijíždějící) odradit i ceny, které jsou i s ohledem na norské mzdy poměrně vysoké. Například třetinka piva vás v baru vyjde v přepočtu na necelé dvě stovky. Pivo v plechovce (nejčastěji desítka) stojí okolo 60 až 80 korun. Láhev průměrného vína vyjde na dvě stovky a „sedmička tvrdého“ klidně na tisícovku.

Použité zdroje: 

  • vinmonopolet.no
  • en.wikipedia.org/wiki/1919_Norwegian_prohibition_referendum
  • osobní zkušenosti Čechů žijících v Norsku
 
 

Místo

62° 5' 0.8569", 9° 19' 30.8774"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Prohibice v Norsku: Musíte hlídat hodinky i schránku. Může vás v ní totiž překvapit pozvánka na „protialkoholní“