Přejít k hlavnímu obsahu

Tipy pro lovce polární záře: Mějte nastartováno, sledujte aplikace a nezapomeňte na horký čaj

Během mrazivých nocí maluje příroda na nebe tajemný obraz. Za tančící polární září už dávno nemusíte jen na sever. Při troše štěstí se vám ji podaří „ulovit“ taky v Česku.

Jak zvýšit šanci na vyfocení polární záře anebo její pozorování pouhým okem? Výlet na sever je samozřejmě sázka na jistotu. Pokud ale v dohledné době neplánujete cestu do Norska, Finska, Kanady nebo Švédska, zkuste štěstí v Česku podobně jako šťastlivci minulý rok v květnu.

Bojovníci směřující k Ódinovi i Země hojnosti

Polární záře fascinuje lidstvo již od nepaměti. Nebudeme vás zatěžovat faktickými informacemi o tom, jak tenhle přírodní úkaz vzniká, jen doplníme, že lidstvo si ho vysvětluje nejrůznějšími bájemi a legendami již po tisíciletí. 

Například Vikingové věřili, že polární záře je odraz světla od štítů a brnění válečnic valkýr, které odvádějí padlé bojovníky k Ódinovi. Indiáni obývající Severní Ameriku pro změnu viděli v polární záři pochodně, kterými tajemné bytosti svítí na cestu do Země hojnosti nedávno zemřelým duším.

Sámové (domorodí ugrofinští obyvatelé obývající arktickou oblast Laponska) se ale polární záře báli. Domnívali se totiž, že světélkující obloha představuje putující zemřelé duše, a proto o ní měli zakázáno mluvit. Skotové viděli v mihotavém světle odrazy ohromné bitvy nebeských bojovníků. 

A podle jedné z finských pověstí vznikla polární záře tak, že po obloze běhaly polární lišky a při tom otíraly své chundelaté ocasy o hory. Jakmile se ocasem ve velké rychlosti dotkly vrcholků hor, došlo k výboji a nebe rozzářila právě fascinující polární záře.

Polární záře má různé barvy. V našich podmínkách jste mohli vidět červenou, fialovou, narůžovělou i nachovou.
Zdroj:
Shutterstock

Sáhnete si na dno a bude vás to bolet. Domů se ale z Norska vrátíte jako někdo docela jiný

Kde a jak polární záři pozorovat?

Spolehlivá rada říká, že čím dál od rovníku se nacházíte, tím vyšší jsou vaše šance na to, že mihotající světélka na obloze zahlédnete. Polární záři lze do jisté míry předpovědět, ne však na sto procent přesně. Existují různé způsoby, jak odhadnout její velikost a pravděpodobnost. A tady přichází první kámen úrazu.

Nejspolehlivější jsou předpovědi od jedné do tří hodin. Středně či dlouhodobé předpovědi se různě mění a jejich pravděpodobnost v čase klesá. Ideální je proto sledovat nejrůznější aplikace (například My Aurora Forecast nebo předpovědi NOAA), které dokážou pracovat s krátkodobými i dlouhodobými předpověďmi a lovce polární záře dokážou na nebeské divadlo s docela dobrou předností upozornit.

Skvělé jsou i nejrůznější skupiny na sociálních sítích, kde se lovci polárních září sdružují a vzájemně se informují nejen o probíhajících slunečních erupcích, ale také o směru a síle slunečního větru, který je pro pozorování polární záře extrémně důležitý.

Polární záře je nejčastěji k vidění v zeměpisných šířkách mezi 60 a 75 stupni. Minulý rok nás nicméně přesvědčil o tom, že lze tento jev pozorovat při troše štěstí i v Česku. Podle zkušených lovců, kteří za pozorováním polární záře vyrážejí do severských zemí, byla tuzemská polární záře prý jedna z nejúžasnějších, kterou kdy viděli!

Zajímavost: Severní polární záři statisticky nejpravděpodobněji uvidíte kolem půlnoci od konce srpna až do dubna, objevuje se nejčastěji během tmavých večerů na začátku podzimu a brzy zjara. Jarní období má navíc tu výhodu, že existuje statisticky menší pravděpodobnost srážek. Květnová záře, která rozčísla oblohu nad Českem, nicméně vyslala jasný vzkaz o tom, že výjimka potvrzuje pravidlo.

Výsledná barva polární záře se odvíjí od interakce elektronů, které přicházejí k Zemi od Slunce, s prvky v zemské atmosféře.
Zdroj:
Shutterstock

Fascinující ledové safari, ale i sedm stovek za jídlo. To je norský Longyearbyen

Když se rozkřičí aplikace…

Pokud aplikace pro sledování polární záře začne posílat oznámení, rozhodně na nic nečekejte. Nebeský úkaz vám totiž pravděpodobně nebude nad hlavami tancovat déle než pár minut. Na tomto místě je potřeba zmínit, že čočky fotoaparátu jsou mnohem citlivější než lidské oko, kterým zachytíte jen nepatrné světelné spektrum.

Pokud patříte mezi „prvosledovatele“ a aplikace vás na výskyt polární záře v daném místě upozorní, dívejte se na obloze na místa, která vypadají jako světle šedé či nazelenalé mraky, případně jako sluneční paprsky. Pokud si nejste jistí, zda polární záři opravdu vidíte, jednoduše ji zkuste vyfotit s co největším jasem

Pro profi focení samozřejmě nepostačí běžné vybavení, ale profi fotoaparát se stativem. V ideálním případě mějte nastartované auto a buďte připraveni vyjet na místa s minimem světelného smogu (skvělé jsou například oblasti tmavé oblohy v Česku) a oblačnosti. Přes mraky se sice polární záře občas ukáže, v našich zeměpisných podmínkách ale nejde o zážitek, kterému byste měli obětovat klidný spánek.

Pokud fotíte na dlouhou expozici nebo chcete pořídit tzv. star trail snímek, počítejte s tím, že venku strávíte klidně i několik hodin. Nezapomeňte proto na teplejší oblečení a termosku s horkým čajem. Ten přijde zimou zkřehlému pozorovateli zaručeně vhod. Pořídit si můžete i speciální vyhřívané sáčky do rukavic, případně rovnou vyhřívané oblečení či vrstvy z merina. Pokud však necestujete za lovem polární záře na sever, speciální vybavení nebude potřeba. 

Zásadní roli v barvě polární záře hraje i místo. Zelená polární záře vzniká ve výšce zhruba 100 kilometrů nad Zemí, červená výše než 200 km.
Zdroj:
Shutterstock

Použité zdroje:

  • Aplikace My Aurora Forecast
  • Fb skupina Lovci polární záře
  • swpc.noaa.gov/products/aurora-30-minute-forecast
 
 

Místo

50° 7' 32.3097", 14° 51' 5.7857"
Rubrika:
Aktivity:

Poznání

Autor:
Vendula Flassig Vrablová

Podívejte se na články ze stejných kategorií:

Tipy pro lovce polární záře: Mějte nastartováno, sledujte aplikace a nezapomeňte na horký čaj