Západočeský lázeňský trojúhelník už po letech pravidelných návštěv známe zpaměti, proto jsme se letos rozhodly vyzkoušet další lázeňské město Karlovarského kraje v Podkrušnohoří – Jáchymov.
Před nasednutím do vlaku mě to vůbec nenapadlo, ale do Jáchymova kvůli jeho nadmořské výšce téměř 600 m n. m. nevede železnice. Jestli (stejně jako my) nemáte auto, budete muset nejpravděpodobněji v Ostrově nad Ohří přesednout na autobus. Zastávka v srdci lázeňské části města je pregnantně pojmenovaná „Jáchymov, lázně“, minout ji nemůžete.
Historický vývoj Jáchymova je spojen zejména s těžbou stříbra a dalších rud, vědeckými objevy a později s lázeňstvím. Město bylo založeno roku 1516 šlechtickým rodem Šliků poblíž bohatých nalezišť stříbra.
Brzy se z něj stalo jedno z nejvýznamnějších hornických center v Evropě a díky prudkému nárůstu počtu obyvatel i druhé nejlidnatější město na našem území (po Praze). Za sto let těžby bylo však jáchymovské stříbro prakticky vytěženo, obyvatel začalo ubývat a město upadalo.
Začaly se těžit další rudy – bismut, kobalt a uranová ruda. Ta se původně používala pro barvení skla a keramiky. Pak ale přišel rok 1898, kdy Marie Curie-Skłodowská a její manžel objevili v jáchymovské uranové rudě prvek radium. Tento objev vedl k mezinárodnímu vědeckému zájmu o město a mezi lety 1910 až 1919 byl Jáchymov jediným místem na světě, kde se radium těžilo. Prvním radiovým dolem na světě byl dodnes funkční jáchymovský důl Svornost.
Dycky Most! Kterak těžba dostala přednost před městem
Po 2. světové válce se město opět dostalo do popředí kvůli těžbě uranu, který byl v době studené války strategickou surovinou pro výrobu jaderných zbraní. V 50. letech 20. století byla v okolí Jáchymova postavena řada pracovních táborů pro politické vězně, kteří byli nuceni pracovat v nebezpečných podmínkách uranových dolů. Tyto tábory, známé jako Jáchymovské lágry, zůstávají temnou kapitolou v historii města.
Dnes je Jáchymov znám především jako lázeňské město, specializované na léčbu pomocí radonových vod. Lázeňská kultura se začala v Jáchymově rozvíjet na začátku 20. století. Už před objevením radioaktivity byly známy prospěšné účinky důlních vod, a to díky horníkům, které po brodění se doly přestávaly bolet klouby.
V roce 1906 se zřizují kabiny pro radioaktivní koupele; účinky jsou ohromující, a proto o rok později z důvodu malé kapacity kabin přibývá a radonová lázeňská kultura je pomalu, ale jistě na vzestupu. Věděli jste, že jáchymovské radonové lázně byly na světě první svého druhu?
Kam se podívat v západních Čechách? Na hrad i do přírodní rezervace
Na to, že je Jáchymov spíš městečko s asi 2,5 tisíci obyvatel, tu najdete poměrně dost lázeňských domů. Původně jsme měly ubytování v hotýlku Astoria, odkud nás ale na poslední chvíli museli kvůli neplánované akci přesunout do hotelu Radium Palace (nebo Radiumpalác). Myslím, že toto přestěhování náš pobyt nepochybně zážitkově povzneslo.
Radium Palace je opulentní stavba v neoklasicistním stylu z doby před 1. světovou válkou, která byla v době svého vzniku považována za jeden z deseti nejluxusnějších hotelů Evropy.
Po mnichovské dohodě v roce 1938 připadl nacistickému Německu a během 2. světové války fungoval jako pobočka berlínské nemocnice. Český stát ho převzal po konci války a několikrát zrekonstruoval, takže když dnes procházíte jeho chodbami, dýchá na vás někdejší luxus.
Byly jsme očarované honosnými lustry, koberci a drahými obrazy na stěnách, vysokými stropy podepřenými mramorovými sloupy i rozlehlou terasou s balustrádovým zábradlím; faux-pas přišlo při první večeři. Tak, jak jsme zvyklé z jiných lázeňských pobytů, jsme se oblékly do „domáckého“ (volná trička a v případě mé tety pestrobarevné legíny) a zamířily do jednoho ze tří restauračních prostorů, ve kterém se podávaly večeře.
Nikdo nás nevyvedl, ale při pohledu na načesané paničky s perlami okolo krku a spořádané pány v košilích jsme se málem vyvedly samy. Co už, nevhodné kalhoty zmizely pod stolem a na druhý den jsme ze svých šatníků vytáhly to nejlepší.
Nejlepší saunové světy v ČR: kde se ohřát a uvolnit, když nemůžete do exotiky?
Během pobytu jsme absolvovaly běžné lázeňské procedury – masáže, parafín, solnou jeskyni… Novinkou byla jáchymovská specialita, radonová koupel. Nejprve vás nechají půl hodiny macerovat ve vaně napuštěné radonovou vodou (tedy některým z mnoha pramenů, které proudí pod městem), pak vás na dalších 15 minut zabalí do prostěradla, uloží na lůžko a přikryjí teplou dekou. Měla jsem zvláštní pocit, jako kdyby na mně najednou začal ten radon těžknout a já vážila asi tunu.
I když je radon radioaktivní, je jeho dávka v případě radonových koupelí nízká, a tudíž považována za bezpečnou. Radon se postupně uvolňuje do těla skrz kůži a plíce během pobytu v lázni. V těle se pak rychle rozpadá, přičemž uvolňuje alfa částice, které stimulují buňky a aktivují přirozené ozdravné procesy v těle.
Radonové koupele se hodí k léčbě různých zdravotních problémů, zejména těch, které jsou spojené s bolestmi, záněty a chronickými chorobami. Konkrétně může jít například o revma, artritidu, záněty kloubů a svalů, lupénku, osteoporózu a další.
Bohužel jsme kvůli procedurám a krátkému pobytu neměly moc času objevovat město a jeho okolí (když nepočítám náš výlet na Klínovec, na jehož vrchol pohodlně vyjedete lanovkou a potom pokračujete 7 kilometrů dolů z kopce zpátky do města).
I tak jsme brzy zjistily, že je centrum města od lázeňského centra vzdáleno asi 3 km do kopce podél silnice, proto jsme se zdržovaly v lázeňské části. Po zkušenostech s jinými lázeňskými městy nás překvapilo, že v Jáchymově není žádná kolonáda; co víc, tím skutečným „srdcem“ lázeňské části je kruhový objezd, na kterém koupíte lázeňské oplatky.
I tak ale Jáchymov k návštěvě vřele doporučuji. Má zajímavou architekturu, obklopuje ho čistá příroda Krušných hor a kromě relaxační lázeňské kultury oplývá i kulturou hornickou, kterou budeme poznávat při další návštěvě.