Těšili jste se na zahraniční dovolenou, ale musíte z nějakého důvodu zůstat doma? Nezoufejte! I tady máme exotické skvosty!
Na jižní Moravu se nejčastěji vydáváme s touhou ochutnat vyhlášená vína místních vinařů. Řada z nich je považována za absolutní TOP STROP v rámci celé republiky a některá vína dokonce bodují i v zahraničních soutěžích. Jižní Morava není ale jen o víně. Najdete tady i místa, která touží nafotit začínající i profesionální fotografové z celé republiky. Řeč je o lokalitě, které se familiárně přezdívá Moravské Toskánsko. A asi není potřeba vysvětlovat proč.
O Moravském Toskánsku se mluví jako o nejfotogeničtější a nejfotografovanější krajině v Česku. Zdejší vinice a kopce, které na první pohled vypadají jako nekonečné, hrají všemi barvami. Zvláště na podzim jde o vskutku kouzelnou podívanou. Pokud vám tedy nevyšla dovolená v Itálii, vydejte se na Moravu, která se může se svým italským „sousedem“ měřit kvalitou vína i krásou zdejší krajiny.
Oblíbenou vyhlídku, jejíž fotografie plní stránky sociálních sítí, najdete nedaleko obce Teletín nad bývalými Svatojánskými proudy. Jistě nám dáte za pravdu, že jde o jeden z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu, která v těchto místech protéká hlubokým skalnatým kaňonem, stáčí se do tvaru podkovy a vytváří tak fascinující přírodní scenérii.
Pokud zapojíte fantazii, možná vám bude vyhlídka povědomá i bez toho, abyste se na ni kdy ocitli. S trochou nadsázky totiž připomíná proslulou Horseshoe Bend – několikanásobně vyřezaný meandr řeky Colorado, který se nachází poblíž města Page v Arizoně ve Spojených státech amerických. Řeka Colorado tudy protéká v nadmořské výšce 980 metrů, což znamená, že převýšení v místě meandru činí více než 300 metrů.
Že nemáte jižní Moravy dost? My taky ne! Proto jsme se rozhodli zařadit do našeho „světového“ seznamu i další moravský unikát. Tentokrát je jím okolí zámku Mikulov, poseté fialovou levandulí. Asi nikoho tak nepřekvapí, že jsme si ho dovolili srovnat s proslulým regionem Provence ve Francii, o kterém se ne nadarmo hovoří jako o levandulovém ráji.
Barokní zámek Mikulov (vystavěn v 11. století původně jako kamenný hrad), spravovaný Regionálním muzeem v Mikulově, v tomhle případě „soupeří“ s cisterciáckým klášterem Sénanque, který najdete blízko obce Gordes v departementu Vaucluse. Dodnes v něm žijí mniši, kteří se zabývají pěstováním levandule a včel.
Pokud patříte mezi milovníky příběhů o čarodějnickém učni Harry Potterovi, vydejte se na výlet do Libereckého kraje. Právě tady totiž najdete známé Kryštofovo údolí s železničním viaduktem, který nápadně připomíná ten, po kterém jezdil proslulý bradavický express. Ten se sice ve skutečnosti proháněl poblíž vrcholu Loch Siel na Skotské Vysočině, na první pohled si ale filmový viadukt v ničem nezadá s tím libereckým.
Tenhle skotský kamenný železniční most s názvem Glenfinnan Viaduct najdete na území historického hrabství Inverness-shire v západním Skotsku, na železniční trati West Highland Line, v blízkosti osady stejnojmenného názvu. Má celkem 21 oblouků a je nejdelším betonovým železničním mostem na území Skotska (380 metrů). Liberecký viadukt má sice „jen“ 230 metrů a tvoří ho 14 oblouků, přesto patří mezi jeden z nejromantičtější u nás.
V pražských Vinohradech narazíte na další skvost, který má svoje „dvojče“ ve světě. Je jím Kostel svaté Ludmily, vystavěný koncem 19. století. Málokdo ví, že je nejmladším z kostelů na území Prahy 2 a zároveň jedním z největších. Vypracování plánů leželo na bedrech architekta Josef Mockera, který se možná nechal inspirovat slavnou francouzskou stavbou.
Kostel totiž nápadně připomíná katedrálu Notre Dame, kterou najdeme v historickém francouzském městě Chartres. Gotická stavba – jedna z největších na světě – byla vybudována v pořadí jako druhá ze tří nejvýznamnějších gotických katedrál ve Francii (první byla Pařížská Notre-Dame, třetí Katedrála v Remeši), což ostatně dokazují také její rozměry.
Kdo by neznal propast Macocha – nejznámější propast v oblasti Moravského krasu? Neodmyslitelná součást komplexu Punkevních jeskyní je spjata s pověstí o zlé maceše, která sem svrhla nevlastního syna. Protože mu ale přálo štěstí, smrti se nedočkal on, nýbrž zlá matka. Jedna verze říká, že se macecha vrhla do propasti sama, druhá, že ji tam shodili vesničani. Pravdu se asi už nikdy nedozvíme, jedno je ale jisté. Podobný unikát najdeme i ve světě – konkrétně v Dominikánské republice.
Jde o jeskyni Los Tres Ojos, kterou najdeme ve stejnojmenném národním parku na předměstí Dominikánské metropole Santa Dominga. Unikátní jeskyně vznikla zřícením podzemní jeskyně při zemětřesení. Součástí jeskyně jsou tři magická jezírka Lago del Azufre, La Nevera a El Lago de Las Damas, podle nichž je jeskyně pojmenovaná.