Milujete ryby? Pak si budete v severských zemích připadat jako v ráji. Anebo taky ne. To ve chvíli, kdy si objednáte lutfisk – pokrm, který vám při „troše štěstí“ nerozleptá talíř.
Ještě před tím, než prozradíme, jak vlastně tahle pochutina vypadá a proč může být pro strávníka potenciálně nebezpečná, doplníme informaci o „žabomyší válce“, kterou mezi sebou už několik stovek let vedou obyvatelé Norska, Švédska a Finska.
Ti se totiž přou o to, kdo z nich vlastně může pokrm jménem lutefisk (chcete-li lutfisk) považovat za svoje národní jídlo. Tyhle diskuze jsou ale v konečném důsledku zcela zbytečné.
Vznik tohoto pokrmu je totiž historicky spjat s Vikingy, kteří působili na území všech tří zmíněných států. Navíc rozhodně nepatří mezi jídla, která by si místní zamilovali. Důvodů je rovnou několik.
Extrémní kuchyně: Ohrnujete nos nad kaprem? Aljašskou rybí specialitu zaručeně nepozřete
Lutefisk je vlastně sušená treska. Na tom by samozřejmě nebylo nic moc šokujícího nebo zajímavého. Sušení či fermentování je (nejen) v severských státech běžným způsobem konzervace.
Jenže „chroupat“ sušenou tresku není pro strávníka žádná výhra, takže než se člověk pustí do jídla, je třeba s výchozí surovinou něco udělat. A tady se dostáváme k tomu zajímavému.
Nalovená a usušená treska se nejprve ukládá do březového popela, aby ji potom šest dní namáčeli v louhu sodném. Další dva dny se pak různě prolévá vodou a až nakonec následuje „citlivá“ úprava, která je plně v kompetenci šéfkuchaře.
Mohlo by vás zajímat: Některé zdroje tvrdí, že lutefisk vznikl za účelem otravy Vikingů, kteří do Irska přišli s nepříliš čistými úmysly. Travičského útoku se měl údajně účastnit sám svatý Patrik. Ryby naložené v louhu ale Vikingy neotrávily. Ba právě naopak. Zasytily je a jídlem příjemně unavení bojovníci si prý dokonce pochvalovali jejich delikátní chuť.
Když si představíte, co z tresky zbyde po výše uvedených procedurách, asi nikoho nepřekvapí, že se pokrmu přezdívá také „mýdlová ryba“. Na talíři totiž opravdu působí jako rozblemcaná kostka tuhého mýdla, kterou byste nejraději vzali a vyhodili do koše.
A jak si s tímhle blíže neidentifikovatelným kouskem ryby poradí kuchař? Zkušení profesionálové lutefisk velmi jemně a krátce dusí na pánvi, případně ho zapečou. Pokud ale neodhadnou správnou dobu, lutefisk se rozloží na nechutné želé s rybí příchutí.
Extrémní kuchyně: Dvoukilový losí čenich plný chrupavek, zubů a chlupů je opravdovou gastrovýzvou
Ryba je nakonec podlitá máslem a postrouhaná kozím sýrem. Jako příloha se servíruje hrachová nebo kedlubnová kaše nebo brambora. Nechybí ani opečená a křupavá slanina a bešamelová omáčka.
Každé sousto byste měli zapíjet tmavým a poměrně silným pivem nebo akvavitem, což je vlastně neutrální alkohol vyrobený z obilí nebo brambor, do kterého se během druhé destilace přidávají byliny a koření (koriandr, fenykl, skořice, kopr, badyán či hřebíček).
Tou nejdůležitější složkou je ale překvapivě kmín, který působí na trávení, což budete po konzumaci lutefisku nepochybně potřebovat. A jak vlastně tahle severská specialita chutná? Chuť je prý mýdlovo-rybí s výraznými stopami čpavku.
Použité zdroje: