Podle archeologů se jedná zřejmě o nejdůležitější památku z pozdní fáze existence římského impéria. Komplex chrámů a paláců Felix Romuliana leží na východě Srbska, 11 km od města Zaječar. Od roku 2007 je zapsán na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Odkryté pozůstatky římského komplexu Felix Romuliana se v současné chvíli nacházejí na ploše 40 tisíc m². Návštěvník tu má jedinečnou možnost prohlédnout si pozdní stavební a dekorativní římský styl na luxusním soukromém opevněném sídle. Na přelomu 3. a 4. století n. l. ho nechal vystavět císař Galerius po vítězství nad Peršany. Jedinečné je dílo také díky přítomnosti obytných a kultovních budov na jednom místě. A také díky netradičně zvolenému systému dvojího opevnění – vnitřního a vnějšího.
V tom, že sídlo Galeria nesloužilo čistě jen pro zachování památky jeho božské osobnosti a pro soukromé světské potřeby, ale i jako jisté místo duchovního rozměru, má prsty i císařova matka. Bývala vysvěcenou kněžkou pohanského kultu. Možná že i proto toto „malé opevněné římské město“ po ní z úcty pojmenovali.
Na severu komplexu stojí chrám zasvěcený bohyni Libeře. Podobá se slavnému paláci v chorvatském Splitu, který nechal vystavět císař Dioklecián. Ten měl také důležitou roli v životě Galeria, protože Dioklecián ho jmenoval svým spoluvladařem v rámci tzv. vládnoucí tetrachie a oženil ho se svou dcerou.
Dále si vedle chrámu bohyně Libery můžete prohlédnout palác s krásně zachovalou vstupní halou, lemovanou mozaikami a sloupovím. Za asi nejznámější antickou památku v komplexu lze označit velký chrám na jihu se schodištěm, oltářem a kryptou. Z dochovaných soch jsou nejznámější hlavy boha Jupitera a mytického hrdiny Herkula.
Nejčastějšími dekorativními motivy v komplexu Felix Romuliana jsou výjevy z loveckých scén, portréty boha Dionýsa či květinové a geometrické vzorce v sytě oranžovočervené barvě. Ozdobné fresky na stěnách sestávají z křemenného porfyru.
Při procházce ruinami si můžete také prohlédnout lázně, dvě studny a druhý palác či jistou budovou s chodbou, které jsou zatím odkryty jen částečně. Někteří němečtí archeologové jsou dokonce přesvědčeni, že památky komplexu jsou z větší části stále ještě neobjeveny.
Pohádkový most: tady dospívají mladí Bosňané
Ještě na začátku 50. let minulého století se předpokládalo, že Felix Romuliana byl přechodně vystaveným vojenským táborem. Ovšem roku 1953 zde zahájil archeologické práce a výzkum Vekoslav Popovič se svým odborným týmem a přišlo se na to, že se jedná o velký palácový komplex.
Dalších 31 let potom trvalo, než byl objeven kámen s listem břečťanu a vavřínovým věncem s nápisem Felix Romuliana. Záhada byla definitivně rozluštěna.
Tehdy v archeologickém týmu figuroval i Dr. Dragoslav Srejovič (připojil se k výzkumu v 70. letech), který pomohl na nedalekém kopci Magura odhalit pozůstatky dvou mauzoleí a dvou vysvěcených mohyl – hrob císaře Galeria (zemřel v roce 311, nedaleko bulharské Sofie) a jeho milované matky.
Historici načrtávají časovou osu po smrti císaře Galeria komplexu tak, že v 5. století byly paláce a chrámy a jejich bohatství vypleněny a zbořeny Huny, poté se zde usadili místní domorodí řemeslníci a zemědělci. Od 7. století je zde už ale liduprázdno a až teprve od 11. století v oblasti začínají žít Slované.
Použité zdroje: