Jsou pokrmy, které jednoznačně nejlíp chutnají na konkrétních místech. Pizza v Neapoli, víno na Moravě, cepelíny v Litvě. A kremšnitu? Tu si dejte ideálně u Bledského jezera.
Tahle dobrota nám není úplně neznámá. Možná ji totiž i vy znáte jako krémeš. V německy mluvících zemích si zase pochutnávají na cremeschnitte a v Polsku na krémowce. Jakkoli se o původu lahodného dezertu vedou diskuze a není přesně znám, absolutně nejtěsněji je spojován se Slovinskem, konkrétně s oblastí u jezera Bled.
Kremšnita vám nejspíš připomene i zákusek prodávaný v českých cukrárnách, nicméně i vy určitě pocítíte rozdíl. Čekají na vás tři nezapomenutelné vrstvy a chutě – křupavé a štědře pocukrované listové těsto, šlehačka jako od babičky a spodek pak tvoří hutná pudinková vrstva s chutí vanilky. Všechno dohromady bude jednoznačně pohlazení pro každý mlsný jazýček, který na sladké potrpí.
Ačkoli tedy spojujeme kremšnitu se Slovinskem, poprvé ho tu v roce 1953 představil šéfcukrář jednoho hotelu na březích Bledského jezera, Ištvan Lukačević, rodák ze Srbska. Už když k Bledu cestoval, vezl si s sebou recept na domácí krémový řez, ten pak ale stále a stále vylepšoval, měnil poměr ingrediencí a výsledek? Ten je tak dokonalý, že si brzy našel cestu i za hranice.
V hotelové cukrárně, kde se dodnes dezert vyrábí, spoléhají na lokální suroviny kromě jedné – mouku totiž pořád dovážejí ze Srbska, protože ta slovinská je na jeho přípravu údajně moc vlhká.
Nemáte zrovna cestu do Slovinska nebo aspoň přes něj? To nevadí. Kremšnitu si připravíte i doma, jen si na ní musíte dát záležet. Tenhle řez vyžaduje kvalitní suroviny a pečlivost při postupu.
Co potřebujete: balení listového těsta (ale lepší je pochopitelně připravit domácí), 500 ml mléka, 100 g cukru, vanilkový lusk, 3 vejce, 2 lžíce kukuřičného škrobu, lžíci hladké mouky, moučkový cukr na posypání, 200 ml smetany, 50 g másla, ½ citrónu
Jak na to?
Ochutnali jste už kremšnitu? Nebo se chystáte připravit si ji doma? Hodně štěstí!