Kubánské vnitrozemské město není sice tak proslulé a navštěvované jako Trinidad, přesto má své jedinečné kouzlo, které by bylo hřích neobjevit.
V souvislosti s nedávným pětisetletým výročím městečko zkrásnělo a jeho návštěvníci se nyní tak mohou těšit na nově zrekonstruované centrum s uličkami, které zdobí pestrobarevné koloniální domky s balkonky z kovaného železa. Co dalšího může Sancti Spiritus nabídnout? Prozradíme na následujících řádcích.
Možná byste uprostřed úrodného zemědělského kraje u řeky Tuinucú nečekali městečko, které bude oplývat malebnými uličkami i koloniálními stavbami. Skutečností ale je, že Sancti Spiritus patří k sedmi nejstarším městům Kuby založených conquistadorem a prvním španělským guvernérem Diegem Velázquezem.
Městečko leží v samotném srdci Kuby a protéká jím řeka Rio Yayabo ústící do 11 kilometrů jihovýchodně vzdálené přehrady Embalse Zaza. Součástí řeky je i nejstarší kamenný most na Kubě Puente Yayabo pocházející z roku 1815. Nejkrásnější výhled na něj se vám naskytne z terasy Taberna Yayabo. Sancti Spiritus obývá asi 100 000 obyvatel a zalíbí se zejména těm, kteří hledají klidné letovisko bez všudypřítomných davů.
Míst, která stojí za to v Sancti Spiritus navštívit, je bezpočet. Níže vám poradíme alespoň pár z nich, která si rozhodně nesmíte nechat ujít.
Calle Llano patří mezi nejkrásnější uličky města Sancti Spiritus. Stojí na ní pestrobarevné koloniální domky s balkonky z kovaného železa a najdete ji nedaleko od nově zrekonstruovaného centra.
Srdcem města je nepochybně tohle moderní náměstí obklopené neoklasicistními budovami.
Jde o nejstarší kostel na Kubě, který stojí na původních základech. V roce 2014 byl nově zrekonstruován.
Nedaleko výše zmíněné taverny Yayabo najdete i divadlo postavené v roce 1876, které lemují dlážděné ulice - údajně nejstarší ve městě.
Milujete umění a vše, co s ním souvisí? Zamiřte do muzea Museo de Arte Colonial, které vystavuje nábytek a dekorace z 19. století.
Za zmínku stojí i Casa de la Guayabera (Dům košile), který je mnohem víc než jen muzeum. Jedná se o komplex nacházející se v bývalé restauraci Quinta Santa Elena a vzdávající poctu ikonické košili, kterou nosily osobnosti v čele s Hugem Chávezem a Fidelem.
Kde se vzala Guayabera? Zmíněné košile Guayabera mají dvě kapsy na hrudi a dvě nad dolním lemem. Zdobeny jsou dvěma svislými úzkými záhyby, a to jak v přední, tak i v zadní části a nosí se volně přes kalhoty. Podle místních jde o „vynález“ chudé švadleny, která poslala svého manžela načesat plody z ovocného stromu guave. Protože neměli košík, přišila mu na košili čtyři kapsy, kam měl posbírané plody ukládat.
Na prohlídku městečka Sancti Spiritus vám stačí jeden den. Neméně zajímavá místa jsou ale také v jeho okolí. Zmínit musíme třeba národní park Parque Nacional Caguanes, který byl UNESCEM prohlášený za biosférickou rezervaci.
Najdete tady mělké vodní zátoky i zčásti ponořené jeskyně plné netopýrů a nástěnných maleb pocházejících z období původního obyvatelstva. Nechybí ani divoké mangrovníkové pásy, které hostí 112 druhů ptáků a zhruba 87 endemických živočichů.