Hlavní město Irska má zhruba 1,2 milionu obyvatel a je jednoznačně největším a také nejvíce kosmopolitním městem ostrova.
Návštěva pulzujícího Dublinu stojí za to nejen kvůli jeho georgiánské architektuře a výborným muzeím, ale i kvůli příjemné atmosféře a nespočtu památek, které tady můžete obdivovat. Kam zamířit?
Pivovar Guinness Storehouse už několikrát zastínil takové skvosty, jakými je třeba Eiffelova věž nebo Koloseum. V anketě o nejlepší turistickou atrakci si totiž už několikrát vybojoval první místo. Individuální prohlídky pivovaru v samotném srdci Dublinu začínají vždy v přízemí a zavedou vás do světa rozličných ingrediencí potřebných k výrobě piva, historických nástrojů i samotné výroby. To nejlepší ale najdete na samotné střeše pivovaru! Stylově zařízený The Gravity Bar nabízí úžasnou panoramatickou vyhlídku a pintu piva zdarma.
Pokud milujete pravou irskou whisky, pak si rozhodně nemůžete nechat ujít návštěvu palírny Jameson. Prohlídka začíná krátkým filmem o historii a kultuře tohoto mocného nápoje a pokračuje návštěvou muzea, které je plné nejrůznějších exponátů a modelů. Nechybí ani návštěva Jameson baru, kde na vás čeká ochutnávka.
Dublinská jehla je jednou z dominant hlavního města. Ve své podstatě jde o 121 metrů vysoký kužel, který se nachází na místě někdejšího památníku admirála Nelsona na hlavním dublinském bulváru O’Connell Street. Málokdo tuší, že The Spire of Dublin postupně získával na výšce. V roce 2003 mu bylo totiž přidáno dalších 20 metrů. Vrcholek má průměr pouhých 15 cm a za silného větru se vychyluje až o metr a půl.
Největší svatostánek Irska, postavený v roce 1190 na místě kostelíka, který zde stával již v 5. století v místech, kde svatý Patrik křtil první konvertity na irském ostrově, láká turisty z celého světa. Ačkoli zvenku vypadá poměrně stroze, uvnitř se skrývá třeba náhrobek rodiny Boyleů, hrabat z Corku nebo artefakt původních dveří do jižní lodi.
Tuhle památku (irsky Caisleán Bhaile Átha Cliath) najdete na ulici Dame Street. Sídlí v ní irská vláda, která zasedá v místnosti zvané St Patrick's Hall. Současná podoba zámku pochází především z 18. století a hned na první pohled je vidět jeho stylová nekompaktnost. Celý zámecký komplex se rozkládá na ploše 44 000 metrů čtverečních. Památku můžete navštívit v rámci organizované prohlídky. Uvidíte tady třeba reprezentační komnaty, které prezident země využívá při zahraničních návštěvách, nebo podzemní prostoty Undercroft.
Pravděpodobně ten nejznámější most celého Irska je položen přes řeku Liffey a denně po něm přejde kolem 30 000 lidí. Není se proto čemu divit, že jde zároveň taky o jedno z nejvytíženějších míst v zemi. Most spojuje čtvrť Temple Bar s protilehlým břehem řeky. Most s oficiálním názvem Liffey Bridge byl otevřen roku 1816 a krátce poté získal přezdívku Ha´penny Bridge (Půlpencový most) podle výše mýtného, které se na něm až do roku 1919 vybíralo.
Katedrála Nejsvětější Trojice je jednou ze dvou katedrál, které na území Dublinu najdete (výše zmíněná Katedrála svatého Patrika je o poznání mladší). Využívá ji protestantská církev a je oficiálním sídlem katolického arcibiskupa Dublinu, který nicméně od anglické reformace využívá kostel sv. Marie na Marlborough Street.
Zajímavým, nicméně už o něco málo prozaičtějším místem v Dublinu, je nepochybně taky věznice Kilmainham Gaol, která byla otevřena v roce 1796. V druhé polovině 19. století došlo k jejímu uzavření a od té doby budova chátrala. V roce 1966 byla naštěstí zrestaurována a otevřena široké veřejnosti. Dnes ji můžete navštívit v rámci komentovaných prohlídek, během nichž se dozvíte spoustu informací nejen o samotné budově ale taky o historii Irska.
Nejstarší irská univerzita vás svou krásou upoutá hned na první pohled. Založena byla na místě augustiánského kláštera anglickou královnou Alžbětou I. (dcerou Jindřicha VIII.) v roce 1591. Během prohlídky areálu univerzity nevynechejte velkolepé kolejní budovy, mezi kterými jsou poměrně rozlehlá nádvoří a parky. Prohlédněte si i starobylou budovu knihovny (Library), obsahující každý výtisk knihy, která v Irsku nebo Velké Británii vyšla.
Tahle netradiční dublinská památka má na výšku 67 metrů a jde vlastně o obří prosklený komín, na jehož špici vás čeká rozhledna, odkud budete mít Dublin se všemi jeho památkami doslova jako na dlani. Počítejte nicméně s tím, že panoramatický výhled je zpoplatněný. Za vstup na rozhlednu zaplatíte 5 eur.