My máme Ježíška, Australané Otce Vánoc. V Česku si Vánoce spojujeme se sněhem, Australané se sluníčkem a písčitou pláží.
Jaké další zajímavosti jsou s australskými Vánocemi neodmyslitelně spojené? Prozradíme na následujících řádcích!
Týden před příchodem vánočních svátků Australané slaví. A je úplně jedno co. Důvod se najde vždy. Třeba v Queenslandu se koná Vánoční festival luceren. Jeho součástí jsou průvody, koncerty, taneční akce a v noci ohňostroje. Vrcholem Vánočního festivalu luceren je Noc, kdy řeka zpívá. Jde vlastně o průvod nazdobených a osvětlených lodí na řece, jejichž kapitáni a posádka soutěží o lákavé ceny.
Dalším významným (před)vánočním festivalem je Dvanáct vánočních dní, které se slaví v přístavu Darling v Sydney. I v tomhle případě jde o slavnostní průvod, který vedou lidé převlečení za Marii, Josefa a malého Ježíška. Lidé, kteří se festivalu zúčastní, jsou každý večer svědky okouzlujících vystoupení akrobatů, tanečníků nebo třeba jazzových zpěváků.
Australané si nedovedou představit Vánoce bez koled. Zpívají si je proto všude. Doma, na náměstích i na pláži. Po celé Austrálii tak najdete menší či větší hloučky a sbory pějící koledy v mihotavém světlu svíček. Nejznámější shromáždění se koná v Královské botanické zahradě v Sydney v přírodním amfiteátru Domain, kde čas od času vystupuje taky Filharmonický sbor ze Sydney. Tuhle událost pak vysílá televize v celé Austrálii, Novém Zélandu a v jihovýchodní Asii.
Kromě Královské botanické zahrady se ale konají významná hudební shromáždění taky v Emerald Lake Park. Sem se navíc Australané mohou dostat prostřednictvím oblíbeného vláčku Puffing Billy Carol Train. Nastoupí do něj v městě Belgrade vzdáleném 40 km od Melbourne a lesknoucí se parní lokomotiva táhne vláček až k Emerald Lake Parku. Veškeré výnosy z provozu vláčku jdou ve prospěch nemocnice William Angliss Hospital.
Většina obyvatel Austrálie je věřících. Proto si Australané jedny z nejvýznamnějších křesťanských svátků nedokážou představit bez tradiční mše. Pro většinu Australanů proto ty pravé vánoční svátky začínají právě půlnoční bohoslužbou.
Bohoslužby na Štědrý večer (a stejně tak bohoslužby v následující sváteční den) mívají hojnou účast. V kostele sv. Petra v Adelaide se na Štědrý večer pozdě odpoledne koná taky dětská bohoslužba.
Dárky v Austrálii nenaděluje Santa Claus, ale Otec Vánoc a tak, když se den překlene v noc, australské děti zavěsí punčochy na sloupky svých postelí nebo u krbu. Místo sušenek a mléka tady nechávají čokoládový koláč nebo lamington (piškotové kostky polévané čokoládou a obalené v kokosu) s ledovou limonádou. Nechybí ani mrkve nebo jiná zelenina pro vánoční soby.
Po probuzení se děti ženou ke svým punčochám naplněným sladkostmi a dalšími dobrotami. Dárky pod vánočním stromečkem ale nechávají až na dobu, kdy se probudí rodiče. Když jsou dárky rozebrány, rodiny zamíří na oslavu ven, k prarodičům nebo k tetě či strýcovi, kde na ně čekají další dárky a výborný vánoční oběd s širší rodinou.
A na čem si vlastně Australané během oslav Vánoc pochutnávají? Tradičního krocana si v parnu (teploty během australských Vánoc dosahují 28–37 stupňů Celsia) dopřeje jen málokdo. Vánoční menu v Austrálii proto sestává spíše z mořských plodů, ryb, lehkých těstovinových salátů a samozřejmě zmrzliny a dalších mražených dezertů.
Štědrovečerní večeře se navíc vzhledem k počasí často pořádá na terasách, zahradách, ale klidně i na pláži nebo v parku. A zatímco české děti o vánočních svátcích nasadí brusle a vytáhnou lyže, ty australské obléknou plavky a jdou se osvěžit do chladného oceánu.