Přejít k hlavnímu obsahu

Austrálie

Hlavní město: Canberra. Počet obyvatel: 22, 6 mil (údaj z roku 2011). Rozloha: 7 747 400 km² (6. největší země světa). Úřední jazyk: Angličtina. Měna: Australský dolar.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: O australská turistická víza lze žádat - prostřednictvím internetu, prostřednictvím cestovní kanceláře v ČR, prostřednictvím australského velvyslanectví, prostřednictvím migračního agenta v Austrálii

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Austrálii - 8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra. V Austrálii je dále šest honorárních konzulátů.

Austrálie – rudý kontinent

Nekonečná, místy rudá, místy zašedlá krajina, minimum stromů a najednou – Uluru! Právě tento slavný monolit je jedním z hlavních symbolů Austrálie – společně s Operou v Sydney, s klokany a koalami.

Dlouhodobá absolutní izolovanost od okolního světa způsobila, že devět z každých deseti druhů savců, kteří žijí v Austrálii, jsou endemité – nevyskytují se tedy nikde jinde na planetě. U rostlin je to osm druhů z deseti, u ptáků pak pět druhů z deseti. Austrálie je tedy sice malý, ale o to zajímavější kontinent. A zatímco místní berou pohled na klokana u silnice za podobný standard jako my pastviny s kravami, cizince tohle typicky australské zvíře dokáže šokovat.

Evropané Austrálii objevili v roce 1606, v 18. století z ní pak velká Británie udělala svou kolonii a nechala sem odvážet trestance z království, místní „Ausies“ jsou tak de facto potomky zločinců. Stát Austrálie tvoří šest spolkových států, tři federální teritoria a šest zámořských území. Hlavním městem je Canberra (a ne největší a nejlidnatější Sydney, jak si mnozí lidé myslí).

Uluru měnící barvu

Austrálie je stát pouští a polopouští, které zabírají většinu povrchu. Pravda, na některých místech narazíte na lesy, na severu dokonce na lesy deštné, převažují ale suché oblasti. V centrální části Austrálie pak leží v úvodu zmiňované Uluru, pískovcový monolit trčící 348 metrů na okolní planinu. A pozor – podle odhadů vědců se jeho drtivá většina ukrývá pod povrchem, dosahuje prý až do hloubky pěti kilometrů.

Uluru patří k nejnavštěvovanějším místům celého státu – i přesto, že výstup na jeho vrchol prý nosí smůlu a původní domorodci, pro které je Uluru posvátným místem, výšlap na vrchol nedoporučují a tvrdě odsuzují. Zážitek je ale už jen procházka okolo a pozorování toho, jak Uluru mění během dne barvu.

V Austrálii se jezdí na východ

Pro Austrálii platí, že většina turistů jezdí spíše do její východní části a západ je opomíjený. Oblíbenost východu je dána například existencí Velkého bariérového útesu, který má přes 2000 kilometrů a patří k potápěčským rájům. Ve východní části kontinentu leží i město Sydney – kosmopolitní metropole se 4,5 milionu obyvatel.

Sydney je největší město nejen Austrálie, ale i celé Oceánie. Vzniklo jako vůbec první britská osada na území tohoto kontinentu – a to okolo zátoky Port Jackson. Právě v té se soustředí ty neznámější stavby v Sydney – slavný Opera House a ikonický Harbour Bridge.

Opera a most – to musíte vidět

Sydneyská Opera je prvním objektem, který byl zapsán na seznam UNESCO v době, kdy ještě žil jeho tvůrce. I když pravda, Jorn Utzon neřídil celou stavbu, po vleklých sporech rozestavěné dílo v roce 1966 opustil a odborníci tvrdí, že je to hlavně na interiérech Opery opravdu notně znát. Stavba, která byla otevřena v roce 1973 a která připomíná obrovskou plachetnici, je ale i tak jednou z nejfotografovanějších staveb současnosti.

Hned u ní pak stojí slavný ocelový most Harbour Bridge, kterému Australané přezdívají Ramínko na šaty – odkazují tak na jeho typický a nezaměnitelný tvar. Obrovský kolos, který zátoku Port Jackson překlenul v roce 1932, je možné zdolat i po vrchním oblouku – na mostě se totiž pořádají speciální lezecké tour.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

Sydney opera
Průvodce městem
Z trestanecké osady mezi světové metropole: Co nevíte o Sydney
Kdo by neznal budovu Opery? Právě ta je symbolem australského Sydney – města, které vzniklo z původně trestanecké osady a dnes patří k nejkrásnějším místům na planetě.
jezero Hillier
Řeky a jezera
Růžové jezero Hillier: pohřebiště jednorožců, nebo hříčka přírody?
Australské jezero Hillier vypadá jako by v něm havarovaly kamiony plné žvýkaček nebo zubní pasty perlička. Jeho růžová barva fascinuje návštěvníky ostrovů u břehů jihozápadní Austrálie už od počátku 19. století.
Fraserův ostrov - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Milujete pískoviště? Fraser Island vám padne do oka
Přesněji podle statistik jde o největší písečný ostrov na Zemi. O hromadu písku čnící nad hladinu moře omývajícího východní břehy Austrálie.
Uluru v Austrálii - Cestovinky.cz
Parky a rezervace
Tajemné Uluru existuje stovky milionů let
Nad poušť ční přibližně 600 milionů let a pokud byste ho chtěli obejít, nachodíte 9,5 km. Skalní unikát fascinoval autralské domorodce už před mnoha tisíci lety. Vyprávěli si o něm tajemné legendy a měli k němu posvátnou úctu.
Procházka australskou alejí - Cestovinky.cz
Lesy a džungle
Cairns, poznejte Daintree National park
Cesta za mořskými krokodýly a návštěva nejstaršího tropického deštného pralesa na světě v severovýchodní části Austrálie – státu Queensland.
3 nejoriginálnější světové golfové svatostánky! Cestovinky - Cestovinky.cz
Průvodce státem
Od odpalu k jamce 200 km. Poznejte 3 nejoriginálnější golfová hřiště světa
Víte, jaké je to hrát na hřišti, kde je průměrná vzdálenost mezi jamkami 66 km? Poznejte spolu s námi ty největší golfové unikáty. 
Most Sydney Harbour Bridge
Moderní stavby
Sydney Harbour Bridge: „Ramínko na šaty“ otevírala královna Alžběta. Slavnostní ceremoniál sledovalo 150 000 lidí
Výstavba nejznámějšího symbolu Austrálie trvala úctyhodných devět let. V roce 1932 pak čekalo železobetonový oblouk slavnostní otevření, kterému přihlíželo více než 150 000 lidí.
Uluru
Parky a rezervace
Nejkrásnější národní parky Austrálie a Nového Zélandu: výkladní skříň, od které jen tak neodtrhnete oči
Tajemné Uluru, o kterém se traduje, že výstup na vrchol nosí smůlu, nebo národní park Kakadu, jež nabízí australskou faunu a floru ve vší kráse. Podívejte se na nejkrásnější místa Austrálie a Nového Zélandu!
Smutný kluk
Lidé a etnika
„Nešij sebou a polykej!“ Chlapci z kmene Mardudjara čelí krutému a nechutnému rituálu dospělosti
Rituály dospělosti jsou důležitými mezníky v životě mnoha kultur po celém světě. Ty nejkrutější iniciace jsou samozřejmě praktikovány v těch nejprimitivnějších kmenech.
Vánoční stromeček s klokanem Austrálie
To nejlepší
Vánoční zvyky u našich protinožců: Australané slaví na pláži a dárky jim nosí Otec Vánoc
My máme Ježíška, Australané Otce Vánoc. V Česku si Vánoce spojujeme se sněhem, Australané se sluníčkem a písčitou pláží.

Kvízy

Jaké je hlavní město Austrálie?
Zobrazit odpověď
Canberra
Jak se jmenuje slavný vrak lodi na Fraser Islandu?
Zobrazit odpověď
Maheno.
Ve městě Cairns je 20-30°C po celý rok. Ve které zemi ho najdeme?
Zobrazit odpověď
V Austrálii.