Zamrzlé jezero Bajkal v Rusku

Rusko je prý zemí neuvěřitelných možností. Jakou váhu tahle slova mají, dokazují i přírodní úkazy, které můžeme napříč Ruskou federací pozorovat. Jedním z nich je i tyrkysový led, který od ledna do května pokrývá jezero Bajkal. Blyštivý fenomén zdokumentoval ruský fotograf Alexej Trofimov a jeho snímky jsou jednoduše úchvatné.
Jezero Bajkal zaujímá plochu o velikosti tří milionů hektarů. Jeho voda je tak čistá, že lze pouhým okem prohlédnout až do hloubky padesáti metrů. Čistotu jezera mají na svědomí drobní korýši z rodu Epishura, kteří filtrují vodu a zbavují ji řas a bakterií, jež obvykle způsobují zakalení. V jejich činnosti je podporují i raci živící se organickými zbytky, které by jinak ve vodě začaly tlít.
Abyste si o čistotě Bajkalu udělali obrázek, doplníme, že vědci tady před dvaceti lety učinili zajímavý pokus. Do skleněné lahvičky odebrali trochu vody a v laboratoři se nestačili divit. Voda byla tak čistá, že jedinou kontaminací byl skleněný povrch nádobky, v níž byla voda z Bajkalu převezena.
Stáří jezera se odhaduje na 25 až 30 milionů let a jeho průměrná hloubka dosahuje asi 700 metrů. Bezkonkurenčně nejhlubším místem je ale propadlina, která se v jezeru svažuje až do hloubky 1637 metrů pod hladinou. Další zajímavostí je i to, že Bajkal díky své rozloze zadržuje asi jednu pětinu světových zásob povrchové sladké vody.
Čistota vody je jednou, nikoli jedinou raritou, která je s Bajkalem spojená. Zhruba na pět měsíců v roce se jezero mění na okouzlující kaleidoskop a zamrzlou pláň. Na tom by samozřejmě nebylo nic pozoruhodného, pokud by nevznikly tyto okouzlující fotky.
Led na Bajkalu je pokrytý mozaikou prasklin a leskne se ve slunci jako okenní tabule. Pokud byste se po něm prošli, nabudete dojmu, že je nebezpečně tenký. To má samozřejmě od pravdy hodně daleko. V některých místech voda zamrzá až do dvoumetrové hloubky. Pro představu doplníme, že v době rusko-japonské války na led ruská armáda položila koleje a přes jezero úspěšně přejelo 65 lokomotiv.
Voda je tady ale tak čistá, že pod krunýřem ledu můžete bezpečně rozeznat i kameny na dně jezera. Zamrzání jezera je ovšem poměrně nerovnoměrné, a tak se často stává, že jsou některé kry a bloky vytlačeny nahoru na hladinu, kde vytvoří obří průsvitné drahokamy, které pak díky slunečním paprskům září jasně tyrkysovou barvou.