Jedno z nejfotografovanějších míst v Řecku – ostrov Santorini ročně navštíví téměř dva miliony turistů. Sezóna tady prakticky nikdy nekončí a i to je důvod, proč do vyhlášeného městečka Oia, odkud lze pozorovat dech beroucí západy slunce, přijíždí až deset tisíc turistů denně. Dodávky elektřiny jsou podle starosty města na svých limitech a množství odpadu se zde během posledních let zvýšilo rovnou dvakrát. Proto se společně s dalšími rozhodl pro přísné opatření, které by mělo začít platit začátkem roku 2019.
Opatření se dotkne především velkých výletních lodí, které na Santorini míří. Pokud sem plánují přivézt více než 8 000 turistů za den, budou některé z nich požádány, aby plavbu odložily. Nápad sice zní zajímavě, na druhou stranu je z praktického hlediska neuskutečnitelný. Itineráře plaveb jsou totiž naplánovány dva roky dopředu a nelze je měnit ze dne na den. Turisté navíc na ostrov přinášejí velkou spoustu peněz. U jednoho turisty jde průměrně asi o 150 eur za den. Na cestovním ruchu je navíc závislých přes 70 % obyvatel Santorini.
Santorini vzniklo po výbuchu sopky v roce 1613 před naším letopočtem. Turisty fascinuje nejen díky průzračnému moři, které je pro Řecko typické, ale také tmavým pískem – pozůstatkem sopečné činnosti. Není se proto čemu divit, že sezóna tady prakticky nikdy nekončí a Santorini je oblíbeným místem pro svatby nebo líbánky. Tomu samozřejmě odpovídají také ceny. Třeba noc v jednom z luxusních hotelů vás tady vyjde na více než osm tisíc amerických dolarů, což je asi 178 tisíc korun.
O Santorini se hojně hovoří nejen v souvislosti s plánovaným omezením, ale také kvůli oslíkům, kteří vozí turisty do městečka Oia. Protože sem vede 568 dlážděných schodů a jen jedna lanovka, která dokáže do města přepravit necelých sedm stovek turistů za hodinu, několik oslů tady dennodenně vozí turisty, na něž v lanovce nezbylo místo a nechce jim absolvovat túru pěšky. Oslíci jsou vystaveni úmornému vedru a mnohdy nedostávají najíst ani napít. To proto, aby jejich majitelé nepřišli během „polední pauzy“ o zákazníky. Oslové tady navíc dřou do úmoru. Jakmile jejich pracovní život skončí, majitelé se jich zbavují dosti nevybíravým způsobem. Na to upozorňují aktivisté z charity Help the Santorini Donkey, kteří chtějí místní donutit, aby se o svá zvířata dobře a humánně starali.