Každý si ťukal na čelo, když jste před dvaceti lety jeli na dovolenou do Albánie. Vše se změnilo. Za posledních šest let vzrostl počet českých turistů v této zemi o 158 %. Velký podíl na tom má přímořská Drač.
Zatímco v devadesátých letech českými dovolenkáři okupované italské Bibione na bývalou slávu už jen nostalgicky vzpomíná, Drač se stává hitem a láká nás ve velkém. Čím si dříve okrajová lokalita získala důvěru?
Staré přístavní město si v roce 2012 zřídilo novou čističku vod. Dřívější horší pověst týkající se čistoty moře je už minulostí. Turisté zde vyhledávají klidné, čisté a málo zalidněné pláže.
Za růstem obliby města nestojí jen čistička a volnější pláže. Jde také o celkově rostoucí úroveň a pestrost služeb v celé zemi. Albánská vláda investuje nyní tak, aby turisté měli důvod jezdit nejen v létě na pláže, ale na více míst po celý rok. Třeba do hor nebo za uměním.
V celé Albánii nenajdete starší město než Starou Drač (Dürres). Římané zde vybudovali zde strategicky důležitou silnici Via Egnatia do Soluně (později vedla až do Konstantinopole). Během první světové války a krátce po ní byla hlavním městem Albánie.
Slávu a důležitost nezískala Drač díky drakům, jak by se mohlo z českého překladu zdát. Pomohla jí výhodná poloha, nachází se totiž na spojnici historického (a od roku 1920 i hlavního) města Tirana s mořem. Pro Tiraňany představuje nejen významný obchodní přístav, ale i místo pro plážovou rekreaci.
Kouzlo tohoto postupně objevovaného zajímavého místa objevují i zahraniční návštěvníci, včetně těch českých.