Ve světě existuje spousta podivných tradic a zvyků. Jak by řekl klasik: „Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat.“
Některé z nich jsou nechutné a pro Evropany nepochopitelné, jiné často brutální a život ohrožující. Kombinací obojího výše uvedeného je tradice z Papuy, kterou tady dodržuje starobylý kmen Dani.
Kmen Dani se podařilo čistě náhodou objevit jistému americkému filantropovi Richardu Archboldovi v roce 1938. Členové kmene žijí hluboce v horách a o existenci moderního světa pravděpodobně nemají ani tušení.
Muži jsou oděni pouze do vydlabané tykvičky zvané koteka a ženy zdobí sukénka z přírodních materiálů. Tím ale veškeré romantické představy o tomhle izolovaném papuánském kmeni končí…
Asi se všichni shodneme na tom, že ztráta milovaného člověka je bolestivou tragédií, která nás zasáhne v mnohých ohledech. Podobně na smrt nahlížejí i členové zmíněného kmene s tím rozdílem, že dělají všechno pro to, aby zmíněná smrt bolela dvakrát.
Jednou z tradic, kterou si tady pěstují už několik desítek let, je amputace článku prstu vždy, když někdo v kmeni zemře. Tenhle úděl je paradoxně přisouzen pouze ženě konkrétního zemřelého. A důvod? Poněkud nepochopitelný.
Když zmíněné ženě zemře někdo z rodiny, na znamení vnitřního smutku ona přichází o část prstu. To proto, aby kromě duševní bolesti pocítila taky bolest fyzickou. Důvodem pro tohle nepochopitelné násilí je fakt, že místní věří, že tímhle bolestivým aktem žena uklidní duši zemřelého.
A jak samotný rituál ve skutečnosti probíhá? Prst ženy se nejprve zaškrtí, aby se znecitlivil, pak je odříznut a rána je spálena, aby nekrvácela a uzavřela se. Proč jsou amputovány prsty pouze ženám, o tom se už zdroje víc nezmiňují…