Poláci jsou na něj hrdí. A (nejen) na vánočních trzích patří k těm nejoblíbenějším nápojům na zahřátí. O čem je řeč? O svařeném pivu. V Katovicích jsme ho ochutnali a pivařům vzkazujeme: „Vyhýbejte se mu obloukem!“
Už při pouhé představě teplého piva s vůní hřebíčku, pomeranče nebo badyánu nám po zádech přejelo lehké mrazení. Přesto jsme se odhodlali a hrdě se postavili do fronty na svařené pivo u jednoho z vánočně vyzdobených stánků v adventních Katovicích.
Horký nápoj, který (především Poláky) už zdáli lákal zajímavou vůní, místní údajně zbožňují. Patří zejména ke specialitám Dolního Slezska. K dostání je nejen na vánočních trzích, ale i v některých restauracích na jihu Polska. My na něj ale prozatím narazili jen na trzích v Katovicích a Krakově.
Nejlepší pivo světa? Naší „plzni“ uteklo místo v TOP žebříčku jenom o kousek!
Z dostupných zdrojů jsme zjistili, že svařené pivo je Polákům mnohem víc vlastní než oblíbený svařák z vína, který sem prý tak úplně nepatří. Vinná réva roste v Polsku jen velmi sporadicky, zato pivo, to se tady vaří ve velkém už dlouhá staletí. A to by bylo, abychom jeho horkou variantu alespoň jednou neochutnali! Dobře, možná jsme jenom hledali něco originálního na zahřátí. Ale to není pro potřeby tohoto „experimentu“ podstatné.
Věděli jste, že: Při teplotě nižší než 15,5 °C se u nápojů (i potravin) začínají utlumovat některé chuťové aspekty? To znamená, že čím je pivo studenější, tím méně výrazná je jeho chuť. Klasický český ležák je určen k tomu, aby osvěžil a dalo se ho vypít hodně. Pivo, které se v Polsku podává jako „svařené“, se ovšem vyrábí jinou metodou, takže je žádoucí, aby při zahřátí vynikly jeho spodní tóny.
Jakmile jsme horký nápoj v (plastovém kelímku) převzali, zaujala nás především jeho vůně, která byla docela zajímavá. Rozeznali jsme v ní hřebíček, možná badyán a výrazné tóny pomeranče. Někde prý tenhle horký nápoj servírují s plátkem čerstvého citrusu navíc, my ale tohle štěstí neměli. Pěna z pochopitelných důvodů chyběla, přesto jsme posbírali odvahu a nápoj okusili.
Pokud patříte mezi zarputilé pivaře, kteří milují plnou chuť a dokonalý říz, do podobných experimentů se raději nepouštějte. V chuti svařeného piva dominovalo koření, které je typické spíše pro klasický „svařák“, jehož chuť naše chuťové buňky vlivem známé vůně tak nějak očekávaly.
To, co dostaly, je samozřejmě překvapilo. Bohužel ne zrovna v pozitivním slova smyslu. Nepříjemná pachuť spáleniny, která se mísila se sladkým a kořením příliš ovoněným nápojem, který velice vzdáleně připomínal tmavé pivo, nás ani trochu neoslovila.
Pivaři, zbystřete! Unikátní žebříček odhaluje, kde si dáte čepované pivo za necelých 22 korun
Možná jsme si jenom vybrali špatný stánek, chuť svařeného tmavého piva nás ale nepřesvědčila k dalšímu popíjení. Pokud bychom si na účtence, kterou jsme (docela překvapivě) u stánku dostali, nepřečetli, že jsme opravdu zaplatili za svařené pivo, jen těžko bychom nějaké pivní náznaky po ochutnání horkého nápoje rozeznali.
Svařené pivo jsme nakonec nedopili, za což se Polákům, kteří tenhle horký nápoj milují a vaří ho ve velkém už po staletí, omlouváme. My se vrátíme spíše k menším tuzemským pivovárkům, a až dostaneme na pivo příště chuť, opět upřednostníme jeho studenou variantu. Mimochodem, pokud byste se podobnému experimentu chtěli podrobit, připravte si mezi něco mezi 18 a 25 PLN (cca 105 až 146 Kč).
Autorský text