Odvážnou stavbu architektů Franka O. Gehryho a Vlada Miluniće na rohu Jiráskova a Rašínova nábřeží si buď zamilujete, nebo ji budete nesnášet. Nic mezi tím.
Řeč je samozřejmě o Tančícím domě – stavbě, které nelze upřít odvahu a nevšední vzhled. Neexistuje asi nikdo, koho by tenhle netradiční architektonický počin nezaujal na „první dobrou“. Někteří se na něj nemohou vynadívat a fascinuje je svou originalitou, jiní ho se znechucením a zrakem upřeným do země zarputile přecházejí.
Pravdou ale zůstává, že Tančící dům nenechá nikoho chladným. A ačkoli se říká, že krása je nesmírně subjektivní, tentokrát se o její vyjádření postarali vědci, kteří na základě matematických propočtů sestavovali žebříček nejkrásnějších staveb světa.
Tančící dům se díky nim dostal do první desítky a obsadil krásné deváté místo. O to zajímavější je jeho pozice z hlediska konkurentů. Dekonstruktivistická stavba totiž předstihla takové unikáty, jako je Bílý dům, Velká pyramida v Gíze, římský Pantheon, španělský chrám Sagrada Familia, pařížská Notre-Dame nebo Opera v Sydney.
Zmínění vědci analyzovali nejznámější architektonické památky podle takzvaného zlatého řezu. Ten už jako ukazatel krásy používali renesanční umělci. Podle pravidla zlatého řezu je umělecké dílo s poměrem stran 1:1,681 ideální a lidé ho, z přesně neurčených příčin, budou považovat za krásné. Totéž podle iniciátorů výzkumu platí i pro architektonická díla.
Ideálu se podle žebříčku zveřejněného na serveru Daily Mail nejvíce, konkrétně ze 72,28 procent, blíží londýnská katedrála svatého Pavla. Druhou příčku obsadil resort Marina Bay Sands v Singapuru a na pomyslném třetím místě se objevilo Westminsterské opatství. Pětici nejkrásnějších staveb pak doplňuje Ósacký hrad a Chrám Vasila Blaženého v Moskvě.
Zdroj informací zde.