Zřejmě nenajdeme dospělého Čecha, který by nevěděl, kdo byl Jan Palach. Pochopitelně ho zaznamenali i lidé v zahraničí. V Evropě to ani tak překvapivé není, ale věděli jste, že jeho jméno najdeme třeba i na Mauritiu?
Krátce o Janu Palachovi, pro jistotu. Narodil se v roce 1948 a do dějin se zapsal jako student historie, který se na protest proti okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy upálil.
Nehodlal nečinně přihlížet pasivnímu přístupu veřejnosti a omezování práv v rodné zemi. Zapálil se 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí v Praze. Těžkým popáleninám o tři dny později v nemocnici podlehl. Dneska si připomínáme 55 let od jeho činu.
Lavička Václava Havla stojí ve Washingtonu i u vstupu do Českého Švýcarska
V Česku si na Jana Palacha můžeme vzpomenout hned na několika místech. Pomník připomínající jeho úmrtí najdeme na budově bývalé kliniky popálenin v Legerově ulici v Praze, kde si můžeme připomenout i Josefa Toufara.
Od roku 1993 je na domě ve Všetatech, kde Palach vyrůstal, pamětní deska. U domu samotného se konávají pietní akce. Pomník Jana Palacha spatříte i v dlažbě před Národním muzeem a samozřejmě nesmíme zapomenout na náměstí Jana Palacha u Rudolfina. A míst je jistě víc. Ale co ve světě?
V Evropě je postava Jana Palacha známá, aby taky ne. Události okupace v roce 1968 zacloumaly kontinentem. Není tak divu, že třeba v hlavním městě Lucemburska najdeme náměstí Jana Palacha.
Ve Francii je zase ulice Rue Jan Palach ve městě Couëron, tu samou ve stejné zemi najdeme i ve městě Rennes a na dalších místech. V britském Nantwichi se taky můžete projít po Jan Palach Avenue.
Po ulici se můžete projít taky v německém Hünfeldu (Jan Palach Strasse), v italském Janově nebo na Sardinii (Via Jan Palach), v polské Vratislavi (Jana Palacha) a rovněž v Polsku v Krakowě.
Co je ovšem ještě pozoruhodnější, je ona zmíněná autobusová zastávka na Mauritiu, hned vedle náměstí věnovaného Janu Palachovi. A to je teprve nečekané.
Použité zdroje: