Mezi nejvyšší obytné budovy Evropy se sice nepočítá, nicméně v pořadí staveb jakéhokoliv druhu a účelu vévodí celoevropskému pořadí. Nic většího zatím na starém kontinentě nevyrostlo. A v letech 1967 - 1975 neexistovala vyšší stavba na celém světě než legendární ruská televizní věž Ostankino.
Byla to velká sláva. Sovětský svaz zase jednou překonal celý svět a nejvyšší stavba planety stála na jeho území. Televizní věž Ostankino díky úctyhodným rozměrům dokázala zprostředkovat televizní signál i do okolí Moskvy.
Důležitost Ostankina se roku 2000 ukázala i jako slabina systému přenosu vln v moskevské oblasti. Při tehdejším požáru totiž téměř tři dny zůstalo 18 milionů lidí bez signálu. Vypadly dvě desítky televizních a rozhlasových stanic. Horší bylo to, že při tom zemřeli tři lidé.
Oheň devastoval betonový kolos také v roce 2014. Tehdy muselo být z věže evakuováno 1200 lidí.
S televizí je spojeno i okolí. Před Ostankinem stojí socha pána s televizí. Jedná se o Vladimira Zvorykina, vynálezce spojeného s vývojem elektronového mikroskopu. A také vynálezce systému katodových trubic zásadního při vývoji televizních přijímačů.
Nedaleko také najdeme Ostankinský televizní a rozhlasový institut. A zdejší zastávka metra (linky 13) se jmenuje příznačně Telecentrum. Návštěvníky této severní části Moskvy nic nenechává na pochybách, že tady je uzlový bod mediální komunikace hlavního města Ruska.
Jak víme, na čele pořadí nejvyšších evropských televizních věží i staveb kontinentu vůbec najdeme dodnes. Titul nejvyšší televizní věže světa jí ovšem v roce 2012 sebral tokijský konkurent, o post nejvyšší stavby světa přišlo Ostankino roku 1975 vznikem Raycom Media Tower v louisianském Mooringsportu.
Co se týká Ruska, nic s větší výškou doposud ze země nevyrostlo. Vysílač v Dudince v Krasnojarské oblasti je o 70 metrů nižší. První v pořadí nejvyšších obytných budov Ruska, petrohradská Lachta, má téměř o 80 metrů méně než Ostankino.