Sicílie je ten míč, do kterého kope kozačka italského poloostrova. Láká turisty na roztodivné hříčky přírody, pěkné pláže i na malebná městečka.
Třeba na taková, jako je Taormina na východním pobřeží ostrova. Když se doplavíte z pevniny lodí do Messiny, čeká vás už jen hodinka cesty autem. Stejně tak to bude, pokud poletíte a přistanete na jednom ze čtyř mezinárodních letišť, na tom v Catanii. Tohle okouzlující městečko s asi 11 tisíci obyvatel je jedním z místních pokladů a není divu, že ho jako must see dobývají turisté z celého světa.
Nejenže je tu co obdivovat, ale taky tu zakusíte tu pravou italskou atmosféru. Památky, typická architektura, kavárničky a restaurace, obchůdky se suvenýry. Nalaďte se na pohodu a posaďte se na lavičku s vynikajícím gelatem, pozorujte ostatní. Na tohle je Taormina perfektní.
Sice by úplně stačilo procházet se zdejšími uličkami, ale pochopitelně jsou tu i místa, která vám celou návštěvou ještě pěkně oživí.
Tou nejobdivuhodnější a nejdůležitější památkou jsou pozůstatky zdejšího řeckého divadla, amfiteátru ze 3. století před naším letopočtem, jenž se v 1. století našeho letopočtu dočkal přestavby od Římanů. Má průměr 109 metrů a je od něj nádherný pohled na sopku Etnu. Původně divadlo sloužilo kultuře, za Římanů se v něm pak odehrávaly gladiátorské souboje.
Hlavní třída tu rozhodně nemá čtyři jízdní pruhy, a když jí nedej bože projíždí auto (vlastní zkušenost s autem a pěším pohřebním průvodem za ním), všichni se musí uchýlit na jednu nebo druhou stranu pěkně až ke zdem domů.
Je to ale právě ona, která dělá Taorminu Taorminou. Najdete na ní zmiňované restaurace, kavárny a obchody i nemalé množství odboček oběma směry – snad vždycky na nějaké schody. Ty mimochodem vytvářejí krásná zákoutí, když na ně umělci vystaví svá díla nebo na ně obchodníci rozprostřou svou nabídku. Nejrušnější ulici ohraničují brány Porta Messina a Porta Catania. Nachází se na ní i hlavní náměstí Piazza IX Aprile.
Na zdejším náměstí se vyplatí posadit se, ať už na lavičku, nebo na zahrádku u restaurace, a pozorovat cvrkot kolem. Rušno je tu nejen v sezóně, ale i mimo ni. Spatříte tu kostel Sant Agostino a pak taky zámek a kostel Sant Giuseppe. Z náměstí je taky pěkný pohled dolů na moře.
Základem tohohle paláce je věž, která tu zbyla po Arabech (ti Sicílii obývali od 9. do 11. století). Stavba levého křídla se uskutečnila ve 13. století a stavba toho pravého ještě o dvě staletí později. Na balkóně se nacházejí ceněné fresky se stvořením Evy, prvotního hříchu a vyhnání Adama a Evy z ráje. Palác je pojmenovaný po jedné z nejstarších a nejdůležitějších rodin v Taormině. Dneska v něm najdeme turistické centrum.
K Taormině neodmyslitelně patří kouzelný ostrůvek Isola Bella (v překladu Krásný ostrov). Je jen pár desítek metrů od malé zátoky pod městem. Až do roku 1990 šlo o soukromý pozemek, který jisté zahradnici sloužil jako místo pro pěstování exotických rostlin. Dneska je ve vlastnictví Sicilského regionu a je chráněný jako přírodní památka. Na ostrůvek můžete klidně doplavat z místní pláže v zátoce, když je tu ale zrovna míň vody, dostanete se na něj i pěšky.
Nejjednodušší je to odkudkoli autem s tím, že ho necháte na parkovišti v Mazzaró, pod kopcem, na němž se městečko nachází. Tady totiž spolehlivě najdete místo hned u lanovky, která vás vyveze skoro až ke vstupní bráně Porta Messina.
Použité zdroje: zdroj 1, zdroj 2