Rozsáhlý jeskynní komplex v oblasti s pohnutou historií, nedaleko oblíbeného hradu Bouzov a desetitisícového města Litovel – to jsou Javoříčské jeskyně. Když plánujeme výlety, snažíme se, abychom si toho užili co nejvíc, a právě z tohoto pohledu je Javoříčsko malý cestovatelský ráj.
Možná jste o nich nikdy neslyšeli, protože se ukrývají ve stínu slavného hradu Bouzov (pěšky k němu dojdeme po cestě dlouhé necelých 7 km). Chodby celé soustavy mají na délku v úhrnu 4 kilometry.
Uvnitř čeká několik pozoruhodných míst, kupříkladu krápníky bohatě vyzdobený Dóm gigantů nebo Pohádkové jeskyně. Areál se rozprostírá ve třech patrech, nicméně většina toho spodního je zatopená a a nepřístupná, a tak si příchozí užívají podzemní nádheru jen ve dvou úrovních.
Otevřeno pro návštěvníky mají Javoříčské jeskyně vyjma prosince po celý rok, delší ze dvou prohlídkových tras projdete za 60 minut (žádného maratonu se ale obávat nemusíte, víc než 800 metrů nenachodíte).
To vše asi šest a tři čtvrtě kilometru od hradu Bouzov. Nevíte, který to je? Pusťte si pohádku O princezně Jasněnce a létajícím ševci a bude vám to jasné. Nebo Princeznu Fantaghiro či Arabela se vrací – i tam se hrad objevuje.
I okolí jeskyní je hodně zajímavé, nedaleko nich totiž najdeme památník obětem vypálení Javoříčka. Vedle slavnějších Lidic a Ležáků potkal krutý osud i tuto malou obec na Olomoucku. Na samém konci druhé světové války, 5. května 1945, komando SS povraždilo většinu javoříčských mužů a vymazalo vesnici z povrchu zemského.
O důvodech rázného jednání esesmanů můžeme dodnes spekulovat. Byla to pomsta za smrt německé rodiny Viktorinových? Za spolupráci vesničanů s partyzány? Stoprocentně nic z toho tvrdit nemůžeme.
Tragédii připomíná památník vzdálený asi 200 metrů od vstupu do jeskyně. Tichou vzpomínku u něj můžete věnovat 174 lidem, kteří před válkou v obci žili. Každý rok v květnu se koná mše za zemřelé.