Hledáte inspiraci na jednodenní turistiku, na výlet, během kterého si vyčistíte hlavu a z něhož se večer vrátíte duševně svěží domů? Tady jsou naše tipy!
V Česku je bezesporu ohromné množství krásných míst, kam se dá vyrazit, proto bylo těžké vybrat jen desítku z nich. I tak ale doufáme, že vás potěší, navnadí a později i nadchnou.
Riegrova stezka spojuje Železný Brod a Semily. Naučná stezka Údolím Jizery je dlouhá 3,5 kilometru, takže ji zvládnete s dětmi i se seniory. Provede vás malebným údolím a skalnatým kaňonem a není vyloučeno, že se do těchhle míst zamilujete. Projdete se cestou vylámanou ve skále, po visuté lávce 6 metrů nad řekou a můžete zamířit i na Böhmovu vyhlídku, z níž je krásný pohled na řeku.
Co takhle objevovat krásy Maloskalska? Projděte se přímo z Malé Skály ke zříceninám hradů Vranov a Frýdštejn, potom zamiřte na rozhlednu Kopanina a zpátky na Malou Skálu. Cesta je dlouhá asi 8 kilometrů. Ze zmiňované rozhledny můžete za dobrého počasí spatřit Ještěd, Bezděz, Český ráj, Ralsko, vrcholky Jizerek a Krkonoš.
Příjemná procházka k ohromujícím Čertovým hlavám se vám určitě bude líbit. Nejde o žádnou hříčku přírody, nýbrž o 9 metrů vysoké skalní reliéfy dvou obřích čertovských hlav, které do pískovcových bloků vytesal sochař Václav Levý ve 40. letech 19. století. Nedaleko najdete i jeskyni zvanou Klácelka a její „předsíň“ Blaník. Spatřit tu můžete reliéfy Jana Žižky, Prokopa Holého nebo trpaslíků, kteří vyrábějí zbraně pro Blanické rytíře.
Tyhle skvosty se nacházejí mezi středočeskými obcemi Liběchov a Želízy. Cesta je v jednom směru dlouhá 2,5 kilometru, ale náruživější turisti si můžou projít klidně celý Okruh Václava Levého dlouhý 12,5 kilometru.
Máte-li rádi naučné stezky a toužíte-li po výletě na Moravě, vyrazte na Pálavu, kde na vás čeká NS Děvín. Celkem měří 11 kilometrů, cestou potkáte 18 vzdělávacích panelů s informacemi o zdejší fauně a flóře, historii, neživé přírodě a geografii oblasti. Jsou tu tři propojené okruhy a několik odboček k panelům mimo hlavní trasy. Začít můžete kdekoli, není potřeba vycházet od prvního panelu. Na tuhle procházku si vyhraďte 4-6 hodin.
Milovníci hor, kteří se chtějí vydat na jednodenní turistický výlet s dětmi, neudělají chybu, když se vydají do Beskyd. Mezi obcemi Ostravice, Malenovice, Nová Ves a Čeladná jsou vyznačené regionální turistické stezky. Na každé z nich (je jich 6) je přitom jeden maskot – zvířátko.
Nečeká vás žádný náročný výstup ani sestup, terén je mírný, zvládnou ho všechny věkové kategorie a je sjízdný i pro kočárky. Nejkratší trasa měří 11,4 kilometru, nejdelší něco přes 15 kilometru.
Nedaleko České Lípy, konkrétně u obce Zahrádky, se nachází údolí Robečského potoka. To je známé především úplným kobercem bledulí, které tu na jaře rozkvétají. Procházka je tu ale pěkná během celého roku. V osadě Karba si tu navíc můžete prohlédnout tradiční lidovou architekturu. Ze Zahrádek se dá dojít do České Lípy, je to asi 6,5 kilometru, nebo se můžete podívat jen po údolí a zase se vrátit.
Rybník Svět v Třeboni má okouzlující blízké okolí. Proto neuděláte chybu, když se na výlet vydáte právě tam. Na trase dlouhé 12 kilometrů se seznámíte s historií zdejšího rybníkářství a lázeňství, s přírodou i lidovou architekturou. Informace tu načerpáte ze 16 informačních tabulí a kromě nich si určitě užijete výhledy po okolní krajině.
Krásný výlet si můžete udělat okolo Máchova jezera. Stačí se vydat z Doks podél břehu jezera přes Staré Splavy, kolem Šroubeného, k Břehyňskému rybníku a zpátky do Doks. Okouzlující krajina Máchova kraje s výhledem na Bezděz si vás podmaní od první chvíle. Trasa je dlouhá asi 15 kilometrů a nečeká vás při ní nic extra náročného.
Poklad můžete objevit taky na Broumovsku. Národní přírodní rezervace Broumovské stěny láká na spoustu krásných míst mezi skalami. Nejznámějším místem je pravděpodobně barokní kaple z 18. století zvaná Hvězda. Pěkný je například okruh ze Slavného do Slavného dlouhý asi 13 kilometrů. Na Broumovsku je vždycky báječně a nestane se, že byste tu potkali tolik lidí jako třeba v nedalekých Adršpašsko-teplických skalách (kde už naštěstí dochází k regulaci turistů).
A nakonec pro vás máme stezku, která vás povede Železnými horami, konkrétně místy původního keltského osídlení. Stezka dlouhá 9,5 kilometru vám ukáže údolí Chrudimky, přírodní rezervaci Krkanka, obec Hradiště a místo, kde bývalo keltské oppidum, rozhlednu Boika a nakonec dojdete zpátky do Nasavrk. Z 20 naučných tabulí, z nichž se dozvíte třeba o poznatcích z místního archeologického průzkumu, obecné informace o Keltech nebo o pravěkém osídlení východní části Čech.