U vchodu to vypadá jako u kdejaké jiné atrakce. Jakmile ale vstoupíte dovnitř, ocitáte se v jiném, pestrobarevném, dechberoucím světě.
V nádherné oblasti Guilinu, v jižní části Číny, která je plná přírodních krás, je právě jeskyně Rákosové flétny (Reed Flute Cave) jednou z těch nejvelkolepějších atrakcí (další takovou je podle mých zkušeností ještě nezapomenutelná plavba po řece Li).
Zápisky z Číny – 1. díl: přijet s despektem, odjet se spadlou bradou a úsměvem na tváři
Svůj půvabný název získala podle druhu rákosu, který roste v okolí a z něhož se dají vyrábět právě libozvučně znějící flétny. Lidi o ní dobře věděli už ve starověku. O tom, že to pro ně není žádná novinka, svědčí hned několik desítek nápisů na stěnách, které lze datovat až do roku 792, kdy v říši vládla dynastie Tchang.
Jeskyně ale údajně byla tisíce let spíš opuštěná, prázdná a takřka nedotčená. Znovu se o ní Číňani dozvěděli až ve 40. letech 20. století, kdy ji objevili uprchlíci z japonských jednotek (a taky se v ní schovávali). V roce 1962 pak byla zpřístupněna veřejnosti.
A jak vůbec jeskyně vznikla? Má se za to, že zdejší útvary se formovaly už zhruba před 180 milióny let. Za jejich vznikem stojí voda obsahující vápenaté ionty a její pohyb.
Zápisky z Číny – 2. díl: všude pod kontrolou, efektní kontrasty a neustále před objektivem
Ve zkratce – úplně jiný svět. Vstoupíte totiž do říše stalaktitů, stalagmitů a dalších geologických útvarů, které jsou hravě a kreativně nasvícené různými barvami. Odnesete si tak dechberoucí vizuální zážitek, a to i díky hře s vodou, která tu vytváří nádherné obrazy (leč svou hloubkou klame!).
Během prohlídky (při které ovšem dávejte pozor na kluzké podloží a taky na hlavu) spatříte například Lví skálu a východ slunce, Křišťálový palác (nejprostornější místo celé jeskyně – široké 93 metrů a vysoké 18 metrů), dva unikátní stalagmity zvané Borovice ve sněhu nebo Dvojče, které zvedá oblohu. Fascinující je taky Divadlo s „rozhrnující se oponou“ a spatřit můžete i některé zmíněné nápisy z dob dávno minulých.
Pokud budete Čínu poznávat sami, přijde vám vhod vědět, že jeskyně Rákosové flétny je otevřená denně od 8.00 do 17.30 hod. (od prosince do března) a od 7.30 do 18.00 hod. (od dubna do listopadu).
Dospělí (nad 140 cm) platí 110 CNY, děti (od 120 do 140 cm) 55 CNY a menší děti mají vstup zdarma. 1 CNY = 3,3 Kč (říjen 2024).
Použité zdroje: