Tajemná rašeliniště, zaoblené horské hřbety, prameny živé vody stékající hlubokými údolími nebo ledovcové kary. Že jsme vás vzali na cestu kolem světa? Ani omylem!
Tohle všechno najdete v Jeseníkách. Pokud se sem chystáte, máme pro vás tipy na místa, která se vyplatí navštívit. Zaujme vás starobylý hrad, nebo snad dáte přednost vyhlášeným lázním?
Sovinec (Eulenburg) je nejrozsáhlejším hradním komplexem v okrese Bruntál. Najdete ho na skalnatém výběžku v horském údolí Nízkého Jeseníku. Hrad byl založen těsně před rokem 1333 příslušníky rodu pánů ze Sovince a za husitských válek se stal významnou pevností. Ke konci druhé světové války hrad vyhořel, naštěstí se ho ale podařilo částečně zrekonstruovat. Zúčastnit se tady tak můžete zajímavých prohlídek nebo plánovaných kulturně-společenských historicky laděných akcí.
5 hradů v Česku, které rozhodně musíte navštívit
Jedním z atraktivních turistických cílů je i přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, která se nachází na říčce Divoká Desná, u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Udělejte si výlet k horní nádrži, která se nalézá na zploštělém vrcholu v nadmořské výšce 1 350 m. Zajímavostí téhle turistické atrakce je i to, že se v roce 2005 stala vítězem internetové ankety „div Česka“.
5 tipů na výlet v Krkonoších: objevte Maly Staw nebo kouzlo Pomezek
Nejvyšší hora Moravy (1 492 m) a pátá nejvyšší hora České vysočiny se nachází na území okresu Bruntál a má nejdrsnější podnebí na Moravě. O tom svědčí průměrná roční teplota, která tady činí pouhých 0,9 °C.
Součástí vrcholu je 145 metrů vysoký vysílač a do roku 1959 tady stála také kamenná rozhledna. Vrchol Pradědu je přírodní rezervací a dohlédnete odtud na Pradědskou a Keprnickou hornatinu, město Jeseník, Bruntál, Králický Sněžník a za zvlášť příznivých podmínek také na Krkonoše nebo Vysoké Tatry.
Největší rašeliniště na Moravě a ve Slezsku najdete 7,5 km jihozápadně od Zlatých Hor, v romantické krajině uprostřed lesů. Součástí je i stejnojmenná obec, která je vůbec tou nejvýše položenou ve Slezsku (nadmořská výška okolo 800 metrů).
Malebná osada s částečně zachovalou německou lidovou architekturou nabízí řadu turistických zajímavostí. Příkladem budiž třeba hojně navštěvované mechové jezírko, zřícenina hradu Kobrštejn, nebo památník obětem I. světové války.
Jedny z nejmalebnějších a nejnavštěvovanějších lázní Česka leží v průměrné nadmořské výšce 620 m, na nejsevernějším výběžku Slezska a Moravy.
Priessnitzovy léčebné lázně vznikly na místě původní osady Gräfenberk, v níž se roku 1799 narodil Vincenc Priessnitz – jejich zakladatel. Do lázní pacienti míří vzhledem k jejich mimořádně příznivým klimatickým podmínkám (ze tří stran jsou chráněny hřebeny hor), které jdou ruku v ruce s vhodným mikroklimatem pro léčení především dýchacích cest, potíží krevního oběhu a nervové soustavy.