Overturismus poslední dobou skloňujeme ve všech pádech. A v některých destinacích už dávají obyvatelé turistům pocítit svůj postoj.
A to postoj nijak lichotivý. Když je zkrátka turistů moc, nejednomu přetečou nervy. Sama žiju v turisticky exponované oblasti, takže může potvrdit, že i s tou největší snahou o pochopení občas radši přeběhnu k prasknutí nacpané město, jen abych zalezla na místa, která nikdo (kromě místních) nezná a nevyhledává. Občas je to o množství lidí, víc ale o jejich chování.
Jenže na druhou stranu – pokud některé oblasti žijí z turismu, měli by se jejich obyvatelé s tímhle faktem smířit (nebo odejít). Řeč je třeba o Mallorce, kde to letos hodně vřelo, Aténách, kde pro změnu místní namířili svůj vztek proti jiným místním, kteří pronajímají své nemovitosti turistům, o Tenerife, Barceloně nebo o Málaze.
Zápisky z Číny – 1. díl: přijet s despektem, odjet se spadlou bradou a úsměvem na tváři
Pokud jste takové nátury, že když vás někde jako turistu moc nechtějí, tak se tam prostě nevydáváte, máme pro vás tipy na země, kde vás uvítají a budou si vás vážit. Turismus je tu totiž pro mnohé šance na „lepší“ a mnohdy „čistší“ práci. Najdete mezi těmihle destinacemi inspiraci na další dovolenou?
Zápisky z Číny – 2. díl: všude pod kontrolou, efektní kontrasty a neustále před objektivem
Největší ostrov na světě nebude tím pravým ořechovým pro ty, kteří si potrpí na dovolenou strávenou v teple, ale pokud se dokážete hecnout a taky vás láká drsná přírodní krása, v Grónsku si na své stoprocentně přijdete.
Absolutně dechberoucí jsou tady samozřejmě ledovce a formace, které tvoří. Ty se dají parádně pozorovat z kóty č. 660 poblíž města Kangerlussuaq nebo ve městě Ilulissat – zdejší ledovcový fjord v roce 2024 slaví 20 let na seznamu UNESCO.
Nemusíte se ale obávat, že byste se v Grónsku dočkali jen ledu. Spatříte tu úchvatné fjordy, hory, nefalšovanou divočinu, ale i moderní severskou architekturu a tradiční barevné domky, které skýtají neuvěřitelnou pastvu pro oči.
Nejspíš tu taky narazíte na papuchalky, mrože, tuleně, polární medvědy, soby nebo vlky grónské. A na Inuity, domorodce, kteří tu tvoří na 80 % obyvatelstva.
Od září do dubna se tu můžete pokochat pohledem na polární záři a přes léto si užijete polární slunce – tedy jev, kdy se stmívá, ale jakmile se slunce dotkne obzoru, začne hned zase vycházet.
A koneckonců tu jistě budete mít příležitost ochutnat zdejší gastronomii – třeba typickou polévku suaasat z masa, brambor, cibule a rýže nebo ječmene. Specialitkou je tady tak mattak – kus velrybí kůže s vrstvou podkožního tuku, která se obvykle jí syrová, aby při úpravě nedošlo ke ztrátě vitamínu C, kterým jen hýří.
Rozhodně stojí za to vypravit se do hlavního města Nuuk, které je metropolí, jak se patří. Má tedy asi 17 tisíc obyvatel, ale najdete tu módní butiky, minipivovar, restaurace i univerzitu.
Přidat musíme taky město Kangerlussuaq, které je pomyslnou vstupní branou do zdejší nádherné přírody, nebo Qaanaaq na severu Grónska, kde máte šanci na setkání s domorodci.
Fascinující ledové safari, ale i sedm stovek za jídlo. To je norský Longyearbyen
Balkán už tak trošku objevovat začínáme, ale spousta z nás je k němu pořád lehce skeptická. Některým z nás nejspíš hned vytane na mysl válka v Kosovu, ale když se od hrůz oprostíme, v Srbsku je co objevovat i obdivovat.
Jasnou zdejší perlou je Bělehrad, metropole, která si vás získá svou architekturou (najdete tu třeba největší ortodoxní katedrálu v Evropě), ulicí Skadarlija, na níž najdete ty nejluxusnější restaurace a romantika se tu dá krájet, pevností Kalemegdan nebo nákupní třídou Knez Mihailova a spoustou dalších míst.
Ale jen o Bělehradu to samozřejmě není. Srbsko nabízí i nádhernou přírodu – třeba národní park Djerdap nebo Železná vrata, což je nejdelší říční kaňon v Evropě, kde Dunaj tvoří hranici Srbska s Rumunskem. Na délce se nikdo nedokáže shodnout, ale mluví se o 100–150 kilometrech.
Mezi dalšími zajímavostmi můžeme zmínit taky kaňon řeky Uvac, horskou vesničku Sirogojno, malebnou zemědělskou krajinu Vojvodina nebo oblast vinných sklepů Rajačke pimnice. Dobrodruhům srdce zaplesá na hoře Rtanj, která je nejvyšším vrcholem srbské části Karpat.
V Srbsku se v současnosti rozvíjí lázeňství a wellness, horská turistika a agroturistika, takže tady o zážitky nebude nouze, to si pište.
Nečekali byste římský poklad na východě Srbska? Je tam!
Maroko je ideální destinací na jarní a podzimní poznávací zájezdy. Ať už si chcete ukrátit čekání na léto, nebo si léto prodloužit, tahle země má všechny předpoklady k tomu, aby vás dokonale uspokojila.
I v Maroku, stejně jako v Srbsku, usilovně pracují na rozvoji turistické infrastruktury, takže tu vítají každého návštěvníka. Mimochodem – dost se tu snaží například proto, že tady má v roce 2030 proběhnout MS ve fotbale, ale načerpat z toho můžeme i my, kteří k fotbalu netíhneme.
Maroko je nesmírně bohaté a má co nabídnout, ať už mluvíme o historii, kultuře, nebo přírodě. Z dobře naplánované poznávačky si odsud stoprocentně odvezete ranec nezapomenutelných zážitků.
K top místům pochopitelně patří královská města včetně metropole (Rabat, Meknes, Fés a Marrákeš) s okouzlující architekturou a dechberoucími dějinami, stejně jako s pouličním uměním.
Do téhle země ale neodmyslitelně patří i fascinující příroda – třeba poušť Sahara, vodopády Uzúd nebo pohoří Vysoký Atlas s nejvyšší horou Jebel Tubkal (4 167 m n. m.). Turisti budou nadšení z túr v panenské přírodě pohoří Ríf.
A navštívit samozřejmě musíte i malebná městečka, jako je Chefchaouen (jeho fotky s modro-bílými domky jistě znáte z obrázků) nebo Ouarzazate, kde se odehrává to nejdůležitější ze zdejšího filmového průmyslu.
Vynechat nesmíme zmínku o marocké gastronomii, k nimž patří třeba hovězí tadžín na švestkách, kuskus nebo silný a pěkně slazený zelený čaj.
TOP 10 Maroka: královská města, největší poušť světa i domy zahalené v modré
A nakonec ještě zpátky do Evropy. Jednou ze zemí, kde ještě není přeplněno a turisty tu – obrazně řečeno – nevyhánějí s klackem v ruce, je Gruzie. Může to sice být místy trochu dobrodrůžo, protože například spousta silnic je tu ještě nezpevněná, ale na druhou stranu – zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je intenzivní…
TOP 10 Gruzie: velkolepé hlavní město, okouzlující kláštery nebo národní park se značením od Čechů
Gruzie je zemí neskutečně nádherné přírody, která nabízí vysoké hory i polopouště a všechno mezi tím. Najdete tu vyhaslou sopku Kazbek přesahující nadmořskou výšku 5 000 m a i nádherné sopečné jezero Paravani. Víc než 40 % země pokrývají lesy a nechybí tu ani pláže, ty na pobřeží Černého moře.
Kromě metropole Tbilisi, kde vás jistě zaujme třeba středověká architektura ve staré části města, stojí za návštěvu například duchovní centrum Mccheta, jež patří k nejstarším nepřetržitě obývaným městům na světě, nebo Stalinovo rodiště Gori (kde bylo na místě jeho rodného domu vybudováno muzeum jemu věnované).
Minout byste neměli významnou vinařskou oblast Kachetie nebo skalní města Uplisciche a Vardzia a známé lázeňské město Borjomi.
Gruzínské chačapuri: milovníci sýra se budou olizovat
Všechny tyhle země mají co nabídnout a turisty tu vítají. Pokud tedy vaše další dovolená nemá být mainstream, využijte toho, dokud je čas…
Použité zdroje: