V Sarajevu najdete spoustu muzeí věnovaných válce. Smutné příběhy ale svedou vyprávět i obyčejná místa, která to nemají jako hlavní poslání. Lépe si na nich uvědomíme hrůznost války. Pojďme si projít tragický osud dnes už velmi příjemného místa – sarajevské zoo.
V dubnu 1992 vyhlásila Bosna a Hercegovina nezávislost a srbská armáda vyrazila dobývat ztracené území. Mimo jiné ostřelovala bosenské hlavní město Sarajevo. Nádherné město, které v roce 1984 pořádalo zimní olympiádu.
Blokáda Sarajeva spojená s ostřelováním si vyžádala více než 10 tisíc obětí včetně stovek dětí. Nikdo ale nevyčíslil počet zvířat, která konflikt nepřežila. Domácích a volně žijících se asi těžko dopočítáme, máme ale záznamy o zvířecích obyvatelích sarajevské zoo. Těch pobývalo v zóně ohrožení na začátku dubna 1992 něco přes sto.
Jako první odnesli střelbu vlci, žirafy a orli. Postupně umírali i lvi, pumy, leopardi, tygři a další. Poslední přeživší v jednotlivých výbězích hodovali na mase uhynulých druhů. Pomoci jim šlo jen těžko, ošetřovatelé by se dostávali do palebných sektorů ostřelovačů.
Do poloviny září zůstala na živu jedna jediná medvědice. Ani ta nakonec nepřežila, po dlouhém hladovění byla hodně zesláblá, ošetřovatelé se k ní dostali příliš pozdě.
Podle toho, že v zoo pobývala před tragédií asi stovka zvířat (v dobách největší slávy asi 150 druhů), jste asi poznali, že nepatří k nejrozlehlejším. Podle českých poměrů bychom ji nazvali spíše zooparkem. Prohlédnutou ji máte za chvilku. Přesto jde o příjemné a zajímavé místo Sarajeva jen kousek od centra hlavního města Bosny a Hercegoviny.
Místu, na němž se nachází, se říká Pionirska dolina. Obývají ji například kajmani, opice, krajty, klokani, axisi indičtí, antiopy, lamy nebo zebry. Jde především o dary jiných evropských zoologických zahrad a parků. Peněz je málo, na rozšíření výběhů, modernizaci prostorů a nákup zvířat jich moc nezbývá. A tak Pionirska dolina sppíše chátrá, přesto má své kouzlo a umí každý rok přilákat okolo 400 000 návštěvníků.
Mimochodem, asi 700 metrů od zoo chátrá také jeden z pomníků sarajevské olympiády – dnes už zarostlá a posprejovaná bobová dráha, po níž během her klouzali na saních i českoslovenští reprezentanti Ptáčník, Förster a Jasenčáková.