Procházíte se tu mezi podivnými domky, které jsou od sebe jen stěží rozeznatelné. Všechny jsou bílé, mají kuželovitou střechu s bílým znakem a vypadají skoro jako malé kostelíčky. Ale nejsou. Domkům se říká trulli a najdete je jedině v Alberobellu.
Název Alberobello nese malé město nedaleko Bari, v jihovýchodní části Itálie. Domky trulli jsou pro něj typické a ročně se na ně přijede podívat pořádné množství turistů. Trulli se staví bez malty, z opracovaných kamenů. Bílou barvu jim dodává vápno, které je chrání před okolními vlivy. Ty původní měly jen jednu místnost kvadratického půdorysu a byly vysoké jen 1,5 metru. Zatímco ve čtvrti Rione Monti jsou trulli už jen turistickou atrakcí, v těch ve čtvrti Piccola stále žijí lidé.
Takových domků najdete v Alberobellu asi čtrnáct stovek, většina jich pochází zřejmě ze 17. století a jako celek patří pod ochranu UNESCO. Domečky nalepené jeden na druhém přitahují pozornost nejen Evropy, ale i celého světa.
A proč se stavělo bez malty? Počátky města se datují do 2. poloviny 16. století, kdy stavbu bez malty nařídila tehdejší hrabata. V té době se totiž musela platit daň za městskou aglomeraci, takže domky se měly dát v případě královské inspekce jednoduše zbořit. Šlo tedy původně o provizorní stavby, kterých se mělo dát snadno zbavit.
S těmi kostelíky to sice byla nadsázka, nicméně i zdejší kostel sv. Antonína z 20. let 20. století na kopci Rione Monti byl vystavěn ve stejném stylu jako domky trulli. Každému hned imponuje skoro 20 metrů vysokou kupolí a zdobnou rozetou. A sluší mu to tak, je okouzlující. Ve zmíněné čtvrti Rione Monti stojí taky ještě jedna rarita, a to jediný dvoupatrový domek trulli.