Je vám zima? Pak byste na následujících šesti místech světa pravděpodobně dlouho nevydrželi. Máme pro vás hitparádu několika nejstudenějších lokalit, v nichž půda vůbec nerozmrzá anebo rozmrzá jen na několik měsíců v roce.
Ve Vostoku leží ruská výzkumná stanice, kde vědci naměřili rekordní teplotu -89,2 °C. Věděli jste také, že Antarktida, tvořená z 90 % ledem, je vlastně poušť? Opravdu! Přes rok jsou tady srážky naprosto minimální.
V ruské vesničce s názvem Ojmjakon naměřili další šílenost. Nejnižší zaznamenaná teplota tu dosáhla -71,2 °C. Ačkoli je to naprosté minimum, průměrná teplota se zde pohybuje okolo -52 °C. A lidé tu i přesto normálně žijí, pracují a chodí do školy. Bydlí jich tu pět stovek, vesnička Ojmjakon je tedy považována za nejchladnější trvale obývané místo na zemi.
Taky další příčka bude patřit Rusku. Tentokrát (alespoň obrazně) zamíříme do města Verchojansk, které leží 440 km jižně od Severního ledového oceánu. Nejnižší teplota -69,8 °C tady byla naměřena v roce 1892. Město je známé taky pro své mimořádně nízké teploty a největší teplotní rozdíly v období léta a zimy. Přesto tady půda rozmrzá zhruba na tři měsíce v roce.
Americké peklo: Nejslunečnější místo světa mají v Arizoně
Čtvrtá příčka patří Grónsku. Toto místo je jedním z nejchladnějších na světě a tím vůbec nejchladnějším na západní polokouli. Teploty zde klesají k neuvěřitelným -66 °C. Uvnitř jednoho z grónských příkrovů se nachází britská výzkumná stanice.
Městečko Snag najdete v kanadském teritoriu Yukon. V tomhle nechladnějším místě Severní Ameriky klesá teplota k -63 °C. Snag skrývá i další tajemství. Jakmile se jím procházejí lidé, jejich hlasy je slyšet na kilometry daleko. Za tenhle jev můžou zdejší zvláštní geografické vlastnosti.
Zeměpisné rekordy světa: z některých „nej“ až mrazí
Průsmyk Rogers Pass se nachází v americkém státě Montana a sahá do výše víc než 1 700 metrů nad mořem. V lednu roku 1954 tady v období silných mrazů naměřili úctyhodných -57 °C.