Přejít k hlavnímu obsahu

Tibet

Tibet politicky spadá pod Čínskou lidovou republiku, následující encyklopedické údaje tak popisují celé území Číny.

Hlavní město: Peking (hist. hlavní město Tibetu je Lhasa). Počet obyvatel: 1,31 mld (údaj z roku 2006). Rozloha: 9 596 960 km² (4. největší země světa). Úřední jazyk: Čínština. Měna: Čínský jüan. Sousední státy: Indie, Pákistán, Afganistán, Tádžikistán, Kyrgyzstán, Kazachstán, Rusko, Mongolsko, Severní Korea, Vietnam, Laos, Myanmar, Bhútán, Nepál.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Na držitele cestovních pasů ČR se vztahuje vízová povinnost. Žádost o udělení čínského víza se podává na Velvyslanectví ČLR v Praze, na které se také můžete obracet se svými dotazy ohledně vízové problematiky.

Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Číně - 2 Ritan Lu, Jianguomenwai, 100600 Beijing. ČR má v Číně také dva honorární konzuláty.

Tibet – okupovaná střecha světa

Tibet – to je střecha světa, od padesátých let okupována Čínskou lidovou republikou. Truhlice plná buddhistické kultury, oblast vysoko v Himalájích, která byla dříve pro lidi ze západu zakázána. Dnes je ale stále častějším cílem turistů – paradoxně hlavně těch z Číny.

Tibet leží na Tibetské náhorní plošině, jejíž nadmořská výška atakuje hranici pěti tisíc metrů. Himalájská krajina tak je velikým (i když rozhodně ne jediným) tahákem, který sem aktuálně každý rok přitáhne asi milion a půl turistů. Tibet byl dlouhou dobu nezávislým královstvím (s velmi bohatou historií) – v roce 1950 ale do Lhasy napochodovala čínská vojska a Čína tak Tibet anektovala. V roce 1951 pak tento zábor zpečetila i oficiálně. Po protestech v roce 1959 pak Tibet opustil čtrnáctý dalajlama, který od té doby žije v exilu v indickém městě Dharamsala. A čas od času přijde období nepokojů – to poslední proběhlo v roce 2009.

Dlouholetá izolace

Na jižním okraji Tibetu leží Mount Everest, nejvyšší hora planety. Na střeše světa také pramení veliké množství veletoků – Žlutá řeka, Mekong, Indus, Brahmaputra…

Tibet byl pro svou polohu dlouhou dobu naprosto izolovaný od okolního světa a počty návštěvníků se daly počítat v řádech nízkých tisíců. Mimo to bylo hlavní město Lhasa ještě v 19. století pro lidi ze Západu zakázané.

Dnes se do Lhasy člověk celkem pohodlně dostane letadlem, od roku 2006 i unikátní nejvýše položenou železnicí, která překonává i 4000 výškových metrů. Vlaky jsou pro tuto cestu speciálně vybavené – mají okna se silným UV sklem, dýchací kyslíkové masky i nepřetržitou lékařskou pomoc, kdyby snad někomu řídký vzduch nedělal dobře.

Lhasa – zakázané město

Cílovou stanicí je tedy Lhasa, hlavní město autonomní oblasti, ve kterém žije asi čtvrt milionu obyvatel. Právě tady do roku 1959 sídlil v paláci Potála dalajlama. Během kulturní revoluce město silně trpělo, stále ale nabízí množství památek spjatých s buddhismem.

Tou hlavní je bezesporu palác Potála, v překladu Buddhova hora, který vznikl už v sedmém století. V průběhu staletí byl sice několikrát poškozen a téměř zničen, jeho současná podoba převážně ze 17. století ale rozhodně budí respekt. Má 13 poschodí, plochu 360 metrů čtverečních a od roku 1994 je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO.

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

obrazek
Hory a ledovce
Vlakem až na střechu světa – Vydejte se do Tibetu!
Tibet, magická země nad oblaky, byl donedávna pro jen těžko dostupným místem.
Tibetské ženy
Lidé a etnika
„Co je tvoje, to je moje…“ V Tibetu se bratři dělí o jednu manželku, která styk neodmítá. A má k tomu dost dobrý důvod
S polyandrií (pozor, nepleťte si tenhle pojem s polyamorií) se dnes můžeme setkat už pouze zřídka. Mnohomužství je praktikováno například v některých částech Tibetu.