Hlavní město: Kodaň. Počet obyvatel: 5 608 784 (údaj z roku 2013). Rozloha: 43 094 km² (130. na světě). Úřední jazyk: Dánština. Měna: Dánská koruna. Sousední státy: Německo.
Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Dánska vízum ani pobytové povolení. V případě, že hodlá pobývat na území Dánska déle než 3 měsíce, tak poté vzniká povinnost přihlásit se na příslušném úřadě státní správy.
Velvyslanectví: Velvyslanectví České republiky v Dánském království, Ryvangs Allé 14-16, 2100 København, telefon: +45/39101810, sekretariát - 39101811, Konzulární oddělení - 39101819+385/1/6177 246, +385/1/ 6192 105, +385/1/6192 112,
e-mail: copenhagen@embassy.mzv.cz , provozní hodiny: pondělí, pátek 07.45 - 16.15
Dánsko je zemí, která se rozprostírá na 443 ostrovech, ale obydlených a civilizací zasažených je jen pouhých 76! Kdo má rád dobrodružnější výpravy tzv. na vlastní pěst, tak zde si může plně vychutnávat snový přírodní svět bílých křídových útesů, lagunových jezer a písčitých pláží.
No a milovník vybrané kultury jistě na začátek nepohrdne nosem nad vznešeným hlavním městem Dánského království, pod které také spadá Grónsko a Faerské Ostrovy.
Kodaň – Kouzelně přívětivá malá mořská víla Evropy
Věřte, Kodaň vás nikdy nepřestane překvapovat. Město (známé pro vysokou kvalitu života v něm) čistých ulic a vlídných lidí je opravdovým kulturním skvostem.
Při svém toulání malebnými uličkami města si určitě udělejte čas na návštěvu nejstaršího zábavního parku v celé Evropě, muzea dánského designu a známého literárního tvůrce „malé mořské víly“ H. Ch. Andersena, víly, jejíž bronzová socha na pobřeží je symbolem Kodaně.
Samostatnou kapitolou pro plnohodnotný turistický zážitek je královský palác Amalienborg, starobylé sídlo dánské královské rodiny v rokokovém slohu. Že už vás dnes z toho bolí nohy? Žádný problém. Odpočiňte si v jedné z romantických kaváren v přístavu Nyhavn.
Z Kodaně také vede moderní most do švédského města Malmö, takže za malou chvíli můžete směle dál pokračovat za dalším dobrodružstvím do vnitra dalších severských zemí.
Korunní princ Hamlet a středověký klášter, „nepokousán“ zubem času
Na sever od kodaňské metropole leží město Helsingor se svým obrovským turistickým magnetem – renesanční hrad Knorborg je totiž slavným dějištěm tragického Hamletova osudu z pera Williama Shakespeara.
Ponurost na atmosféře stoupá spolu s návštěvou tajemného místního středověkého kláštera, zřejmě jediného svého druhu, stojícího v celé své oslnivé nádheře na Skandinávském poloostrově.
Dalším zajímavým místem je Roskilde, bývalé hl. město království. Dnes je známé díky gotické katedrále sv. Lukáše, kde leží ostatky všech dánských vladařů a své univerzitě.
Vše podstatné a důležité o Dánsku a jeho zajímavostech vám postupně budeme přinášet v našich článcích. Máte se na co těšit!
Zajímavostí o Dánsku
- Dánsko na východě sousedí s Baltským mořem a na západě se Severním mořem.
- Pozemní hranice s Německem na jihu Dánska je 68 kilometrů dlouhá.
- Dánsko je od roku 1849 konstituční monarchií a parlamentní demokracií.
- Vláda sídlí v hlavním městě Kodani.
- Dánskou měnou je dánská koruna (DKK), ale častěji se setkáte s označením „kr“.
- Průměrná nadmořská výška je 30 metrů nad mořem.
- Nejvyšší bod Dánska je vrchol Yding Skovhoj, který měří 173 m n. m.
- Nejsevernější mys Dánska se jmenuje Grenen. Nachází se nedaleko městečka Skagen a jeho tvar připomíná větev (dánsky „gren“).
- Nejdelší most, který spojuje Dánsko a Švédsko, vede přes průliv Öresund. Se svou délkou 7845 metrů je druhým nejdelším mostem v Evropě.
- Symbolem Kodaně je socha Malé mořské víly, která je umístěna na břehu moře u promenády Langelinie.
- V Kodani jezdí bezobslužné metro. Podzemka bez řidiče je v provozu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
- V Kodani najdete čtvrť známou jako Svobodné město Christiania (Christiánie). Jedná se o samostatný mikronárod, kde se toleruje prodej marihuany.
- V Kodani se nachází Tivoli, nejstarší zábavní park v Evropě. Byl založen v roce 1843.
- Od roku 1971 se každý rok v červenci koná velkolepý hudební festival Roskilde.
- Zámek Egeskov Slot na ostrově Fyn patří k nejkrásnějším vodním zámkům v Evropě. Je postaven na dubových kůlech.
- Děj Hamleta se odehrával v dánském renesančním zámku Kronborg.
- Runové kameny z 10. století ve vesnici Jelling jsou zapsány na seznamu UNESCO.
- Vertikální vápencový útes Stens Klint na ostrově Sjælland je 15 kilometrů dlouhý a v některých místech až 40 metrů vysoký. Tato přírodní památka je zapsána na seznamu UNESCO.
- Stavebnice LEGO pochází z Dánska. Firmu založil roku 1932 Ole Kirk Christiansen ve městě Billund.
- Dánové striktně dodržují pravidla silničního provozu.
- V Dánsku platí pro řidiče následující rychlostní limity: město - 50 km/h, otevřená silnice - 80 km/h, dálnice - 110–130 km/h.
- Jízdní kolo je v Dánsku oblíbeným dopravním prostředkem. Na bicyklu jezdí všichni a v jakoukoliv roční dobu.
- Pruhy pro cyklisty jsou v Dánsku skoro tak široké jako silnice pro auta. Najdete je ve městech i v malých vesnicích.
- Maminky nechávají své malé děti v kočárcích venku před obchodem, když si potřebují odskočit na nákup.
- Dánský párek v rohlíku se jmenuje pølser. Párek se vkládá do housky, podává se s kečupem, hořčicí, smaženou cibulkou a plátky kyselých okurek.
- V Dánsku jsou zálohované PET lahve a plechovky.
- Pití alkoholu je povoleno od 16 let, avšak v restauracích až od 18 let.
- Mezi nejznámější dánské osobnosti patří Hans Christian Andersen, astronom Tycho Brahe a fyzik Niels Bohr.
- Oblíbená česká fráze „pít jako Dán“ se v Dánsku používá v pozměněné formě „pít jako Švéd“.
- Nejdelší dánské slovo „Speciallægepraksisplanlægningsstabiliseringsperiode“ bylo v roce 1993 zapsáno do Guinessovy knihy rekordů.