tipy na výlety v Moravskoslezském kraji

Kam vyrazit, když se chcete svézt lanovkou, připadat si jako filmová hvězda nebo „sfárat“ do dolu? Tady jsou tipy na výlety v Moravskoslezském kraji!
Oblíbený turistický cíl všech věkových skupin se nachází na pomezí Moravskoslezského a Zlínského kraje. Naprostá většina turistů přijíždí k dolní stanici lanovky autem, které nechají na jednom z několika parkovišť v okolí. Nahoru vás vyveze lanovka, sportovněji založení jedinci mohou k horní stanici vyrazit pěšky.
Kousek od lanovky můžete navštívit dřevěnou stezku Valaška, odkud se vrátíte zpátky k lanovce. Od lanovky je to jenom kousek k legendárním horským útulnám Libušín a Maměnka, postaveným v roce v roce 1899 podle návrhů Dušana Jurkoviče. Originální budova Libušína bohužel v roce 2014 z velké části vyhořela, a tak musela projít rozsáhlou rekonstrukcí. Dnes tady najdete restauraci i tematický hotel.
Od zmíněných útulen můžete pokračovat směrem k soše boha Radegasta. Po cestě minete nespočet stánků s tradičními výrobky, ale i tematickým občerstvením. Od Radegasta pokračujte po značené trase až na Radhošť, kde stojí (kromě vysílače) kaple svatého Cyrila a Metoděje. Pohodovou procházkou, která činí v součtu zhruba 12 kilometrů, se dostanete zpátky k lanovce.
Mimochodem – na parkoviště můžete dojet lanovkou nebo na koloběžkách, které se u horní stanice za menší poplatek půjčují.
Pustevny: navštivte oblíbenou destinaci s tajemnou historií
Budete trávit pár dnů v Ostravě a okolí? Kromě jiných zajímavostí navštivte legendární Landek park, který potěší malé i velké návštěvníky. Atraktivní příměstská rekreační zóna v sobě kombinuje historii hornictví, sport, relax i solidně vybavený kemp. Na jednom místě najdete nejen hornické muzeum, které je dnes největší v Česku (sfárat dokonce můžete až do 250metrové hloubky), ale také povrchové expozice strojů zařízení i důlní vláček.
Nechybí expozice na téma báňského záchranářství s památníkem horníkům, kteří zahynuli v dole, ani rekonstrukce sídliště lovců mamutů a výstava věnovaná historii důlní dopravy. Najdete zde také kapli svaté Barbory, patronky horníků, lanové bludiště, menší akvárium nebo Sídliště lovců mamutů – expozici historického osídlení. Samozřejmostí je několik restaurací, spousta travnatých ploch, které přímo vybízejí k rodinnému pikniku i zázemí pro nejrůznější sportovní aktivity.
Vyžití pro děti i dospělé, nenáročné trasy, přírodní zajímavosti, ale i skvělé pivo nebo architektonické skvosty najdete v městečku Štramberk, které je oblíbeným cílem filmařů z celého světa. Auto můžete za menší poplatek nechat na jednom z parkovišť u botanické zahrady (v současné době je zahrada zavřená) a odtud se pak můžete pěšky vydat na Bezručovu vyhlídku, kde se vám otevřou krásné výhledy na okolí, zejména na Štramberskou Trúbu.
Kousek od téhle vyhlídky je proslulá jeskyně Šipka. Poté už budete směřovat k samotné Trúbě. Během cesty se můžete zastavit v Muzeu Zdeňka Buriana nebo v některé z restaurací. Nezapomeňte ochutnat tradiční specialitu v podobě štramberských uší nebo vyhlášeného piva Trubač, které se vaří v městském pivovaru přímo na hlavním náměstí.
Jakmile se pokocháte vyhlídkou ze Štramberské Trúby, vydejte se značenou stezkou na Bílou horu. Tamní rozhledna svým tvarem připomíná šroubovici DNA. O kousek dál je známý Váňův kámen. Odtud se už dostanete zpátky na parkoviště. Celý okruh je nenáročný a měří zhruba 5 kilometrů.
Příjemná a nenáročná procházka vás zavede nejen za liškou Bystrouškou, ale také ke zřícenině hradu z první poloviny 13. století a do místní obory. Říká se, že hrad nebyl díky své poloze a mohutnému opevnění nikdy dobyt. Bohužel ho v roce 1762 zachvátil obří požár, po kterém už nikdy nebyl opraven. Nejzachovalejší částí je kaple sv. Ondřeje.
Nedaleká obora se rozprostírá okolo hradního kopce a sahá až k vrcholu Kazničov (600 m. n. m). V oboře jsou k zahlédnutí různé druhy lesní zvěře – od daňků přes muflony až po lasičky, hranostaje, kolčavy nebo různé ptáky, a to včetně sojky a bažantů.
Měli byste vědět: Z důvodu mimořádných veterinárních opatření je hukvaldská obora v současné chvíli uzavřená. Protože je hrad její součástí, ani on není v tuto chvíli (informace platné k 20. 4. 2025 – pozn. redakce) přístupný veřejnosti.
Beskydy jsou prošpikované nespočtem turistických tras, které vás zavedou nejen na nejvyšší horu kraje, ale také na ty méně známé, ale o to kouzelnější. Jedna z tras, kterou ocení například i maminky s kočárky, vede okolo vodní nádrže Šance. Část trasy (až po Masarykovo údolí) je opravdu nenáročná a pokrytá asfaltem.
Pak si můžete vybrat, jestli se vydáte po značených trasách na Visalaje, Bílý kříž nebo zvolíte trasu, která vás dovede až k chatě Švarná Hanka, odkud se vám naskytnou neuvěřitelné výhledy nejen na Beskydy, ale při příznivém počasí až na Velkou Fatru a Nízké Tatry. Odtud se můžete vrátit hřebenovkou ke Ski areálu Grúň (kde mimochodem pečou pizzu v kamenné peci) a dále pak pokračovat okolo říčky Poledňana až do stejnojmenné přírodní rezervace.
Poté se napojíte zpátky na asfaltovou cestu, která vás dovede k Masarykovu údolí a následně k informačnímu centru přehrady Šance (před zákazem je menší parkoviště). Trasa má zhruba 22 kilometrů. Pokud byste ovšem neměli dost, můžete se vydat pěšky až k Beskydskému pivovárku, který je vyhlášený nejen vlastními pivy, ale taky skvělou regionální kuchyní.
Vodní nádrž Šance: Zářivá perla Beskyd vznikla, aby odvrátila budoucí katastrofy
Použité zdroje: