Přejít k hlavnímu obsahu

Indie

Hlavní město: Nové Dillí. Počet obyvatel: 1,21 mld (údaj z roku 2009). Rozloha: 3 287 590 km² (7. největší země světa). Úřední jazyk: Hindština, angličtina. Měna: Indická rupie. Sousední státy: Bangladéš, Barma, Čína, Bhútán, Nepál, Pákistán.

Bezvízový styk pro obyvatele ČR: Všichni občané ČR potřebují ke vstupu do Indie, k tranzitu a k vycestování z Indie platné indické vízum. Od 1. 5. 2002 mohou občané ČR požádat o indická víza pouze na Velvyslanectví Indické republiky v Praze. Vyřízení žádosti trvá asi 7 dní. V žádném případě není možné obdržet indické vízum na hraničním přechodu na letišti v Dillí.

Velvyslanectví: Velvyslanectví ČR v Indii - 50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110 021 New Delhi. V zemi jsou pak dva další honorární konzuláty.

Indie – největší demokracie světa

Říká se jí největší demokracie planety – Indie je totiž druhým nejlidnatějším státem světa, zároveň je třetí největší co do rozlohy. Paradoxně ale většina lidí dokáže při otázce na nejznámější indická místa vzpomenout jen na slavný Tádž Mahal. Zajímavých míst je ale v Indii mnohem víc.

Doporučujeme: Navštivte sekci Indie na webu LonelyPlanet.cz - najdete tam další zajímavý obsah (zajímavá místa a aktivity) nebo velmi podrobné průvodce k zakoupení. 

Vyspělá civilizace fungovala v Indii už tisíc let před naším letopočtem a už tehdy se tady také ustálil kastovní systém, který má v odlehlejších koutech Indie svůj vliv ještě dnes.

Sever Indie patří vysokým pohořím – strmě se tam totiž zvedají Himálaje. Na území Indie navíc leží i nechvalně proslulá K2, druhá nejvyšší hora světa, která je ale bezkonkurenčně nejnáročnější na výstup.

Pobřeží poloostrova pak patří riviéře GOA – místu, kterému v posledních letech jako dovolenkové destinaci začínají přicházet na chuť i Evropané. Zlatý písek, stín palmy a čisté moře – komu by se podobně strávená dovolená nelíbila…

Posvátné řeky a Tádž Mahal

Indie – to jsou i tři posvátné řeky – Indus, Ganga a Brahmaputra. Nejdelší z nich je Ganga, posvátná řeka, ve které Indové provádějí očistné koupele a pohřbívají do ní.

Tím bezesporu největším symbolem Indie je ale Tádž Mahal. Obrovská mramorová stavba, která uchvacuje svou elegancí a pořádnou porcí romantiky na první pohled rozhodně nevypadá jako mauzoleum. A přitom jím skutečně je. Postavit ho nechal v roce 1630 sultán Šáhdžahán, stavba trvala 22 let a Tádž Mahal dnes po právu patří mezi sedm novodobých divů světa.

Dalším oblíbeným turistickým cílem je potom Růžové město Jaipur, místo, kde se mnohdy psala indická historie a které je považováno za pokladnici indické historie. Hlavní dominantou je pevnost Ámber.

Dillí – to jsou potom mešity, pevnosti, hluk a smog. Ale na druhou stranu i obrovský zážitek, který stojí za to prožít. Na seznamu „Must see“ by rozhodně měla být Červená pevnost s Harémovou mešitou.

Zajímavosti Indie

Indie je zemí mnoha kontrastů a barev. Zřejmě i proto tu narazíte nejen na slavný Tádž Mahal, ale i na Růžové město Džajpur, Modré město Džopur nebo třeba na Červenou pevnost. Chaotické městské bazary se tu snoubí s poklidnými čajovými políčky, ženy s dlaněmi, potetovanými hennou, se na ulicích potkávají se vznešenými bráhmany a pár kilometrů od luxusních hotelů na plážích letoviska Goa žijí prostí Indové v malých vesničkách. Zajímavostí je v Indii mnoho, chce to jen dostatečnou sílu na to je všechny poznat. Soužití s Indy je pro klasického Evropana přinejmenším nezvyklé, když se ale s „domorodci“ spřátelíte, vezmou vás na místa, která v žádném katalogu nenajdete.

Doporučujeme: Na webu Cestomila.cz naleznete další články o Indii

Psali jsme o těchto místech

Oblíbené články

kořenové mosty v Indii
Lesy a džungle
V Indii rostou mosty z kořenů stromů. Některé unesou i povoz s koněm!
Na první pohled připomínají spleť navlhlého dřeva. Při bližším prozkoumání ale zjistíte, že tato spleť vytváří unikátní živoucí mosty, které nemá na svědomí nikdo jiný než sama matka příroda.
Kohout - Cestovinky.cz
To nejlepší
V Indii je možné vše. Mají tam dokonce kohouta, který snáší vejce
Co bylo dřív? Vejce nebo slepice? Tuhle otázku si nejednou za život položila pravděpodobně řada z vás. V Indii ale řeší mnohem zapeklitější hádanku. Mají tady totiž kohouta, který snáší vejce.
Chand Baori v Indii
Historické stavby
Batmanovo vězení prý postavili duchové za jedinou noc
Kdo by neznal akční thriller „Temný rytíř povstal“, ve kterém exceloval legendární Christian Bale a nenapodobitelný Tom Hardy?
Indická žena v tradičním oděvu
Průvodce státem
NAVSARI aneb poznejte indický Gujarat
Navsari je jednak rozlehlý okres v indickém státě Gujarat, ale také jeho 9. největší město.  Nachází se na západním pobřeží Arabského moře a v minulosti se několikrát nesmazatelně zapsalo do indické historie.
Kerala je bohatá na nádherné pláže
Pláže a moře
Indie chudá, či bohatá?
Dva nejčastější mýty, opřádající tento největší stát Jižní Asie. Jestliže ovšem nepočítáme opakující se hladomory v minulých dobách, během kterých zemřelo kolem 60 milionů lidí, je Indie bezpochyby zemí  neskutečně bohatou.
Kjerag - Cestovinky.cz
Pláže a moře
Killfie: když cestovatelské selfie zabíjí
Australský pár na dovolené v Portugalsku 12. června vylezl na zídku, pod níž zelo 30 m prostoru. Chtěli se vyfotit s krásným okolím pod sebou. Našli je mrtvé pod zdí.
Chudý slum - Cestovinky.cz
Průvodce městem
Noc ve slumu se šestnáctičlennou rodinou? V Bombaji vznikl netradiční projekt pouze pro odvážné
Luxusní hotelové resorty, vyhlášené běloskvoucí pláže, mísy prohýbající se pod množstvím jídla i alkohol tekoucí proudem. Možná nějak takhle si řada z vás představuje ideální dovolenou.
Indická jídla
Praktický rádce
Kuře Vindaloo, Tikka Masala a další indická jídla, která musíte ochutnat
Indická kuchyně je nesmírně rozmanitá, chutná a výrazná. Zamilují si ji hlavně nadšenci do ostrých a sladkých jídel. Tady je pár receptů, kterým naprosto propadnete.
Aghóríové
Lidé a etnika
Indická sekta, která se nezastaví před ničím: Cizí jí není nekrofilie, černá magie ani pojídání výkalů
Šokujících tradic a rituálů se na světě praktikuje nespočet. I když už máme občas pocit, že nás nemůže nic překvapit, v tomto případě zase nevěřícně kroutíme hlavou!
Boeing 747
To nejlepší
Největší letecké katastrofy: Jazyková bariéra kazašské posádky iljušinu stála život 349 lidí
Psal se 12. listopad 1996 a hodiny ukazovaly 18:40. Ve vzduchu poblíž letiště v Novém Dillí kroužilo několik strojů.  

Kvízy

Navsari ve státě Gujarat. Tipněte si, do které země byste tohle město zařadili?
Zobrazit odpověď
Indie. Konkrétně severozápadní pobřeží.
Má indická Bombaj (neboli Mumbai), jedno z 10 největších měst světa, přístup k moři?
Zobrazit odpověď
Ano, najdete ji u Arabského moře, severozápadním okraji Indického oceánu.
Co je "killfie"?
Zobrazit odpověď
Selfie, při jejímž pořizování zemřel člověk.