Cestujete na olympiádu a nevíte, jak je to aktuálně s tolik diskutovaným virem Zika? Světová zdravotnická organizace WHO a návazně Ministerstvo zdravotnictví ČR pravidelně informuje o aktuální epidemiologické situaci v oblastech nákazy.
O tomto tématu se nyní hodně mluví v souvislosti s tenisty, kteří z obav z nákazy odřekli účast na olympiádě. Jde například o hráče první světové desítky Kanaďana Miloše Raoniče, Rumunku Simonu Halepovou nebo našeho Tomáše Berdycha. Drtivá většina hráčů a hráček ovšem na hry odcestuje, protože pravděpodobnost infikování není vysoká.
A co zaznamenala Světová zdravotnická organizace (WHO)? Ke dni 29. července 2016 hlásí 67 zemí a oblastí pokračování v přenosu viru ZIKA komáry. 50 zemí zaznamenalo první propuknutí viru Zika od roku 2015, bez předchozího důkazu o oběhu viru, 13 zemí oznámilo důkazy o přenosu viru Zika již mezi lety 2007 a 2014, ve čtyřech zemích přímo potvrdili výskyt komára přenášejícího virus.
Vzhledem k tomu, že Brazílie je jednou ze zemí s největším počtem případů nakažení virem Zika, WHO vydala zdravotní doporučení pro cestovatele na olympijské hry v Brazílii a paralympijské hry. Před odjezdem by se měli cestující poučit o zdravotních rizicích v oblastech, které plánují navštívit, o preventivních postupech a opatřeních k minimalizaci pravděpodobnosti nakažení virem.
Infekce virem Zika obvykle způsobuje pouze mírné onemocnění a mnoho případů infekce virem Zika je dokonce bez projevení příznaků. Nicméně po vypuknutí viru Zika v Brazílii v roce 2015 a jeho následném šíření v Americe, došlo k neobvyklému nárůstu vážných neurologických poruch u novorozenců žen, které byly infikovány během těhotenství, včetně případů mikrocefalie a vrozených neurologických malformací. Prozatím existuje vědecký konsenzus, že virus Zika je příčinou mikrocefalie a Guillain-Barré syndromu. Virus Zika je šířen primárně komáry, jsou však dokumentovány i případy nákazy sexuálním přenosem.
Nejdůležitějším opatřením pro turisty je proto prevence bodnutí komárem a praktikování bezpečného sexu. Těhotným ženám je doporučováno necestovat do oblastí s probíhající epidemií viru Zika, včetně Brazílie.
Další informace o riziku nákazy virem ZIKA, aktuálních výzkumech a prevenci naleznou zájemci na stránkách Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí.