Míjíme vinice a v klidu projíždíme krajem zasvěceným nápoji králů. A nemusíme se bát žádných drsných výšlapů, kterými je Francie známá. V Burgundsku totiž nemají žádnou "tisícovku". Nejvyšší hora tu měří 901 m.
Burgundsko, to je jak jedna velká francouzská pohádka – osobité jídlo, historie a víno. Co by člověk milující přítomný požitek chtěl více, že? Víte, co při výletě sem dělat? Čtěte právě zde.
Hřích zde neudělat! Navíc místní pěstitelé jsou pověstní svým pohostinstvím. Takže pokud jim padnete do oka, jedna sklenička rozhodně nezůstane suchá. A na co se při ochutnávce odrůd obzvláště soustředit? Kdo má rád sklenku červeného – Pinot Noir a Gamay. Kdo má rád sklenku bílého – Chardonnay a Aligote.
Úlohu hlavního vinařského centra v Burgundsku plní historické městečko Beaune. Dlážděné ulice a nádech 15. století v architektuře potěší nejednu romanticky smýšlející duši.
Hl. město oblasti (150 tisíc obyvatel) si oblíbíte především díky zajímavé architektuře. Najdete tu lehce stavby, které jsou ještě z období gotiky a renesance, ale také budovy postavené ve stylu art deco.
Je to také město pověstných gastronomických prožitků. Dijoňané si jídlo dokáží opravdu užít a vychutnat. To jen tak někde neuvidíte. Vzít zde někoho na večeři či oběd do restaurace má stejnou společenskou důležitost jako vzít vaši choť či partnerku na operu či balet.
Národní park Morvan (1h 20 minut cesty na západ od Dijonu) je nádherným místem pro klid a relaxaci. Při jízdě na kole tu nezapomeňte na chvíli odložit bicykl a trochu si odfrknout. Zelenou zde dobře módně doplňuje zářící modrá – místní hladiny jezer mají navíc takový ten tajuplný Máchovský charakter.
Benediktínský klášter, který byl založen 12 mnichy v roce 910. n. l., se řadí k hlavním křesťanským a kulturním centrům raného středověku. Výjimečný byl také tím, že se zodpovídal jen samotnému papeži – takový měl klášter pro církev hodnotu. Významně se zde formovala estetika gotického architektonického slohu. V ceně prohlídky je zahrnutý vstup do místního muzea umění a archeologie.
Zámek obklopený vodním kanálem může být dalším z vašich zpestření cestování po burgundském kraji. Jde o pravděpodobně jediný zámek v oblasti, který má tak velkou tradici – zažil již 26 pokolení stále stejného rodu, která Commarin nikdy za historii neprodala. První zmínky o zámku se datují rokem 1214.
A zajímavost nakonec – i sami němečtí okupanti se báli za druhé světové války ubrat něco z jeho krásy. Parketové podlahy a gobelíny jsou tak stále v dokonalém stavu.